wtv.pl > Polska > Andrzej Duda zgodził się na wprowadzenie stanu wyjątkowego. Rozpoczęto przygotowania do publikacji rozporządzenia
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:14

Andrzej Duda zgodził się na wprowadzenie stanu wyjątkowego. Rozpoczęto przygotowania do publikacji rozporządzenia

Andrzej Duda zgodził się na wprowadzenie stanu wyjątkowego
wtv.pl

- Andrzej Duda podjął decyzję i przychylił się do wniosku Rady Ministrów - przekazał przed 15 Błażej Spychalski, rzecznik Kancelarii Prezydenta. "Decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego została podjęta w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego".

Wśród powodów, dzięki którym Andrzej Duda zdecydował się pozytywnie rozpatrzyć wniosek rządu dotyczący stanu wyjątkowego, znalazła się przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa Polski.

Wprowadzenie stanu wyjątkowego ma pozwolić na "możliwość skutecznego reagowania na zaistniałą sytuację". Dwa województwa przygraniczne objęte zostaną zupełnie odrębnymi zasadami.

Andrzej Duda zgadza się na stan wyjątkowy

Na konferencji prasowej Błażej Spychalski potwierdził, że Mateusz Morawiecki, szef MSWiA oraz minister obrony narodowej mogą liczyć na popracie ze strony Andrzeja Dudy.

- 2 września 2021 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na podstawie art. 230 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 3. ustawy o stanie wyjątkowym, na wniosek Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2021 r., wydał rozporządzenie o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego - napisano na stronie Kancelarii Prezydenta.

Teraz rozporzadzenie trafi do Sejmu. Po akceptacji przez izbę niższą parlamentu, sprawą zajmą się senatorzy.

Kiedy zacznie obowiązywać stan wyjątkowy?

Zaakceptowanie wniosku rządu przez Andrzeja Dudę nie sprawia, iż w gminach oraz powiatach z województw lubelskiego, oraz podlaskiego przepisy obowiązujące w stanie wyjątkowym wchodzą w życie w trybie natychmiastowym.

- Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, co uzasadnione jest szczególną sytuacją przy granicy z Republiką Białorusi oraz koniecznością niezwłocznego umożliwienia skutecznej realizacji działań przez właściwe służby państwowe, z uwagi na ważny interes państwa - dodaje w oficjalnym komunikacie Kancelaria Prezydenta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Przygraniczna sytuacja się zmieni

Błażej Spychalski skomentował m.in. zachowanie posła Franka Sterczewskiego. - Te sytuacje, które miały miejsce na granicy w ostatnich dniach, takie z udziałem niektórych polityków. Nigdy nie powinny mieć miejsca. One były zaprzeczeniem podstawowego uprawnienia państwa, jakim jest zabezpieczenie bezpieczeństwa naszych obywateli - powiedział rzecznik.

W związku z decyzją Andrzeja Dudy już niedługo dostęp do grupy migrantów w Usnarzu Górnym będzie zdecydowanie utrudniony.

Na stronie Kancelarii Prezydenta wyszczególniono, na jakie zmiany muszą przygotować się mieszkańcy gmin objętych stanem wyjątkowym. Są to:

  1. zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, zgromadzeń w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631);

  2. zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, imprez masowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;

  3. obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;

  4. zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach;

  5. zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów;

  6. ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia;

  7. ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: wtv.pl, prezydent.pl Zdjęcie główne: wtv.pl