Minister zdrowia Adam Niedzielski mówi o terminie szczepień chętnych. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 8 Stycznia 2021

Adam Niedzielski przekazał, do kiedy zostaną zaszczepieni wszyscy chętni. Jest jeden warunek

W czasie rozmowy z TVN24 Adam Niedzielski odniósł się do tematu szczepień oraz pokrywania zapotrzebowania na pacjentów chętnych do skorzystania z tej możliwości. Zgodnie ze słowami ministra zdrowia, resort będzie mógł zaszczepić wszystkich chętnych do września. Przedstawił dane, będące argumentacją tej prognozy oraz warunki jej spełnienia.

  • Na antenie TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał prognozy resortu dotyczące terminu szczepień wszystkich chętnych
  • Według słów szefa MZ wszczepienie wszystkich chętnych ma zakończyć się we wrześniu
  • Swoją wypowiedź Adam Niedzielski poprzedził argumentowaniem danymi, które posiada MZ

W ostatnich dniach Adam Niedzielski, mówiąc o szczepionkach, skupiał się głównie na kwestii afery związanej z przyjmowaniem preparatu poza kolejnością w przychodni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W programie TVN24 "Sprawdzam" minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił resortowe prognozy dotyczące tego, kiedy ministerstwo będzie w stanie zaszczepić znaczną liczbę rodaków. Czy to możliwe, aby jeszcze w tym roku wszyscy chętni mogli przyjąć dwie dawki?

Na antenie TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski zdradził datę zaszczepienia wszystkich chętnych osób

Nie milkną pytania na temat tego, kiedy Adam Niedzielski i Ministerstwo Zdrowia przekażą informacje na temat dopuszczenia kolejnych grup społecznych do przyjmowania szczepionki. Z powodu braku dokładnych wiadomości płynących od rządzących, lekarka oraz doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Dominika Miszewska oraz lekarka Aleksandra Zając stworzyły Kalkulator Kolejki Szczepionkowej (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<).

Dziś Adam Niedzielski postanowił jednak uchylić rąbka tajemnicy. W czasie rozmowy w programie "Sprawdzam" na antenie TVN24 podzielił się prognozą resortu mówiącą o tym, kiedy ministerstwo przewiduje zaszczepienie się wszystkich chętnych chcących włączyć się do Narodowego Programu Szczepień.

Zacznie się już 1 kwietnia, odpowiedzieć obowiązkowo będzie musiał każdy. Jedynie do 30 czerwca 2021 roku potrwa Narodowy Spis PowszechnyZacznie się już 1 kwietnia, odpowiedzieć obowiązkowo będzie musiał każdy. Jedynie do 30 czerwca 2021 roku potrwa Narodowy Spis PowszechnyCzytaj dalej

- Mamy teraz około 50 procent chętnych osób dorosłych. Wydaje się, że ten wskaźnik będzie rósł, im bardziej będzie się uwiarygadniał proces szczepienia. Mówimy, że są w Polsce mniej więcej 32 miliony osób (mogących przyjąć szczepionkę - przyp. red.). Z tego, jak policzymy sobie 70 procent, to jest około 21-22 milionów - rozpoczyna swoją wypowiedź Adam Niedzielski. 

Do września mają zostać zaszczepieni wszyscy chętni

- Myślę, że do września będziemy w stanie wyszczepić wszystkich chętnych, o ile będzie ich mniej więcej 70 procent - przekazał w rozmowie z dziennikarzem Krzysztofem Skórzyńskim minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Zaznaczył jednocześnie, że deklaracja ta związana jest bezpośrednio z dostawami kolejnych dawek szczepionki. Zdaniem Adama Niedzielskiego w przypadku braku bariery blokującej zaspokojenie zapotrzebowania na szczepionkę, to już tylko w drugim kwartale roku resort prognozuje wyszczepienie blisko czterech milionów osób miesięcznie. Właśnie zachowanie płynności dostaw jest najważniejszym warunkiem powodzenia planu ministra.

Pierwszy kwartał roku 2021 ma obfitować w nieco mniej spektakularne wyniki. W tym okresie szczepionkę ma przyjąć "zaledwie" pięć milionów osób. Poza kwestią tego, kiedy społeczeństwo polskie zostanie zaszczepione, innym z głównych tematów rozmowy była wspomniana wcześniej afera szczepionkowa na WUM-ie.

Kontrola Ministerstwa Zdrowia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

- Nie zaskoczę państwa, że potwierdzają się wszystkie zarzuty, które pojawiały się w przestrzeni publicznej. Rzeczywiście tam były szczepione osoby nieuprawnione, to było robione w sposób bardzo nieelegancki, bo te osoby były wpisywane na listę jako pracownicy niemedyczni tej jednostki - mówił Adam Niedzielski, wskazując jednocześnie, iż raport po kontroli przeprowadzonej w przychodni WUM-u leży na jego biurku.

W ostatnim czasie na światło dzienne wychodzi coraz więcej informacji obalających linię obrony prezentowaną przez osoby, które przyjęły szczepionkę poza kolejnością. Wirtualna Polska dotarła do maila, gdzie ewidentnie widać, że to WUM poprosił o skokowe zwiększenie ilości dawek szczepionki (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<). Wysłanie prośby do Agencji Rezerw Materiałowych miało miejsce tego samego dnia, co początek rejestracji w systemie osób nieuprawnionych do przyjęcia szczepionki.

Źródło: TVN24

Artykuły polecane przez redakcję WTV: