wtv.pl > Polska > Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta? Przedstawiamy kilka porad i nakreślamy, dlaczego jest to ważne
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:27

Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta? Przedstawiamy kilka porad i nakreślamy, dlaczego jest to ważne

wtv
WTV.pl

Bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia pozwala na szybkie i bezpieczne sprawdzenie informacji o swoim zdrowiu oraz zdrowiu swoich dzieci i osoby, która upoważniła nas do wglądu w takie informacje

"Internetowe Konto Pacjenta (IKP)  to rewolucyjne narzędzie w systemie ochrony zdrowia, ma ułatwić pacjentom wygodne korzystanie z usług cyfrowych i uporządkować rozproszone dotąd informacje medyczne o naszym stanie zdrowia w jednym miejscu. To bezpłatne konto ma każdy, kto ma PESEL. Wystarczy się tylko zalogować" - czytamy na portalu pacjent.gov.pl.

Jak się zalogować?

Do Internetowego Konta Pacjenta możemy się zalogować poprzez stronę pacjent.gov.pl na kilka sposobów: używając profilu zaufanego, e-dowodu lub  bankowości internetowej iPKO, Inteligo Pekao SA albo konta w banku spółdzielczym.

Na swoim koncie znajdziemy informacje o wystawionych dla nas i zrealizowanych lub częściowo zrealizowanych e-receptach. Będą tam również dane na temat dawkowania leków przepisanych przez lekarza wraz z historią wizyt u lekarza czy w przychodni. Po uzupełnienie danych konta o numer telefonu lub adres email możemy tą drogą otrzymywać informacje o otrzymaniu e-recepty.

Z konta będziemy mogli zaczerpnąć także informacje o udzielonej nam pomocy oraz o tym, ile za udzielone świadczenia zapłacił NFZ. Wyszczególnione będą tam także skierowania i e-skierowania na badania lub do sanatorium wraz ze stanem ich realizacji oraz e-zwolnienia i zaświadczenia lekarskie wystawiane w związku z chorobą i macierzyństwem.

Korzystając z IKP, będziemy mieć też wgląd w historię leczenia swoich dzieci do ukończenia przez nie 18 roku życia, a także w historię leczenia osoby, która nas do tego upoważniła. Dowiemy się także, kto i kiedy zgłosił nas do ubezpieczenia zdrowotnego, jaka była wysokość opłaconych składek i kiedy opłacona została ostatnia z nich.

Możliwości, jakie daje IKP

Poprzez IKP możemy też zmienić lekarza, pielęgniarkę lub położną podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), a także upoważnić kogoś do odbioru naszych recept lub do wglądu w naszą dokumentację medyczną.

Tą samą drogą możemy złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), a także sprawdzić nasz wynik testu na koronawirusa i dowiedzieć się, czy skierowano nas na kwarantannę lub izolację domową

"Informacja o Twojej kwarantannie jest jednak widoczna wyłącznie wtedy, kiedy sanepid wpisze ją do systemu lub gdy lekarz POZ wystawi dla Ciebie skierowanie na test. Natomiast informacja o izolacji jest widoczna, jeżeli laboratorium wpisze pozytywny wynik testu do systemu EWP" - czytamy na portalu pacjent.gov.pl.

Źródło: gloswielkopolski.pl, pacjent.gov.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane