wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta? Przedstawiamy kilka porad i nakreślamy, dlaczego jest to ważne

9 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Dzięki Internetowemu Kontu Pacjenta mamy łatwiejszy dostęp do e-skierowań, e-recept czy e-zwolnień. Na konto możemy się zalogować za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub poprzez bankowość elektroniczną. Może ono okazać się sporym ułatwieniem w

Bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia pozwala na szybkie i bezpieczne sprawdzenie informacji o swoim zdrowiu oraz zdrowiu swoich dzieci i osoby, która upoważniła nas do wglądu w takie informacje

"Internetowe Konto Pacjenta (IKP)  to rewolucyjne narzędzie w systemie ochrony zdrowia, ma ułatwić pacjentom wygodne korzystanie z usług cyfrowych i uporządkować rozproszone dotąd informacje medyczne o naszym stanie zdrowia w jednym miejscu. To bezpłatne konto ma każdy, kto ma PESEL. Wystarczy się tylko zalogować" - czytamy na portalu pacjent.gov.pl.

Jak się zalogować?

Do Internetowego Konta Pacjenta możemy się zalogować poprzez stronę pacjent.gov.pl na kilka sposobów: używając profilu zaufanego, e-dowodu lub  bankowości internetowej iPKO, Inteligo Pekao SA albo konta w banku spółdzielczym.

Na swoim koncie znajdziemy informacje o wystawionych dla nas i zrealizowanych lub częściowo zrealizowanych e-receptach. Będą tam również dane na temat dawkowania leków przepisanych przez lekarza wraz z historią wizyt u lekarza czy w przychodni. Po uzupełnienie danych konta o numer telefonu lub adres email możemy tą drogą otrzymywać informacje o otrzymaniu e-recepty.

Z konta będziemy mogli zaczerpnąć także informacje o udzielonej nam pomocy oraz o tym, ile za udzielone świadczenia zapłacił NFZ. Wyszczególnione będą tam także skierowania i e-skierowania na badania lub do sanatorium wraz ze stanem ich realizacji oraz e-zwolnienia i zaświadczenia lekarskie wystawiane w związku z chorobą i macierzyństwem.

Korzystając z IKP, będziemy mieć też wgląd w historię leczenia swoich dzieci do ukończenia przez nie 18 roku życia, a także w historię leczenia osoby, która nas do tego upoważniła. Dowiemy się także, kto i kiedy zgłosił nas do ubezpieczenia zdrowotnego, jaka była wysokość opłaconych składek i kiedy opłacona została ostatnia z nich.

Możliwości, jakie daje IKP

Poprzez IKP możemy też zmienić lekarza, pielęgniarkę lub położną podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), a także upoważnić kogoś do odbioru naszych recept lub do wglądu w naszą dokumentację medyczną.

Tą samą drogą możemy złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), a także sprawdzić nasz wynik testu na koronawirusa i dowiedzieć się, czy skierowano nas na kwarantannę lub izolację domową

"Informacja o Twojej kwarantannie jest jednak widoczna wyłącznie wtedy, kiedy sanepid wpisze ją do systemu lub gdy lekarz POZ wystawi dla Ciebie skierowanie na test. Natomiast informacja o izolacji jest widoczna, jeżeli laboratorium wpisze pozytywny wynik testu do systemu EWP" - czytamy na portalu pacjent.gov.pl.

Źródło: gloswielkopolski.pl, pacjent.gov.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >