wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Dzis 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Odbędzie się o 8., wiadomo kto się zjawi

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

W sobotę 10 kwietnia odbędą się uroczystości dotyczące 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Wydarzenia upamiętniające 96 ofiar katastrofy samolotu Tu-154 będą miały miejsce w całym kraju. Wobec trwającej epidemii mają zachować kameralny charakter.

Według informacji przekazanych przez rzeczniczkę Prawa i Sprawiedliwości Anitę Czerwińską obchody mają ruszyć już o godzinie 8, gdy w kościele seminaryjnym w Warszawie odbędzie się specjalne nabożeństwo. Następnie kolejne delegacje będą składać upamiętniające wieńce pod pomnikami na stołecznym placu Piłsudskiego.

Jak podaje Polsat News, w uroczystościach pod pomnikami Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz tragicznie zmarłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego udział wezmą najważniejsi przedstawiciele rządu PiS, w tym premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Jarosław Kaczyński.

11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Obchody w reżimie sanitarnym

Członkowie Prawa i Sprawiedliwości udadzą się kolejno na groby ofiar katastrofy smoleńskiej. Według rzeczniczki PiS obchody mają zakończyć się dopiero wieczorem, gdy o godzinie 19 w Archikatedrze Warszawskiej odbędzie się nabożeństwo w intencji zmarłych.

Przypomnijmy, że wobec trwającej trzeciej fali epidemii koronawirusa w całym kraju nadal obowiązują zaostrzone restrykcje. Przedstawiciele partii rządzącej zapewniali, że w przypadku obu wspomnianych mszy świętych uczestnicy będą przestrzegać zasad reżimu sanitarnego.

Uroczystości upamiętniające ofiary odbędą się również w polskim Sejmie. Kwiaty pod tablicami upamiętniającymi tragicznie zmarłych polityków złożą marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz wicemarszałkowie.

Wieniec pod pomnikiem ofiar na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach złoży również marszałek Senatu Tomasz Grodzki wraz z wicemarszałkami. Tuż po godzinie 9 kwiaty pod sejmowymi tablicami złoży wicemarszałek izby Michał Kamiński, zaś w obchodach na placu Piłsudskiego w Warszawie udział weźmie wicemarszałek Senatu Marek Pęk, podaje polsatnews.pl.

Zmarłe 10 kwietnia 2010 roku ofiary upamiętnią również szefowie największych polskich klubów parlamentarnych, w tym Koalicji Obywatelskiej, Lewicy czy Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W obchodach 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej udział wezmą też przedstawiciele warszawskiego ratusza, którzy o godzinie 8:41 (oficjalny czas rozbicia się samolotu) złożą wieniec na warszawskich Powązkach.

Uroczystości związane z upamiętnieniem ofiar odbędą się również w pozostałych częściach kraju, m.in. w Lublinie, Krakowie czy w Mielcu.

W katastrofie lecącego do Smoleńska na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej samolotu Tu-154 zginęły 96 osoby. Śmierć 10 kwietnia 2010 roku ponieśli najważniejsi przedstawiciele państwa, w tym: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 członków parlamentu, pracownicy Kancelarii Prezydenta, dowódcy polskich Sił Zbrojnych, duchowni oraz członkowie ministerstw.

undefined

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Andrzej Duda przesłał depeszę kondolencyjną królowej Elżbiecie II

  • Tadeusz Rydzyk nie zjawił się w sądzie. Rozprawę trzeba było przesunąć

  • NIK złożył zawiadomienie do prokuratury ws. Polskiej Fundacji Narodowej. Podejrzewa się przestępstwo

źródło: Polsatnews.pl / WTV

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Nowa Biała. Mieszkańcy opisali walkę z żywiołem. Nowe, niepokojące relacje

Czytaj więcej >
Poważna awaria w mBanku

Awaria w mBanku. Klienci nie mogą się logować do swoich kont, czy dokonywać transakcji. Pojawią się zgłoszenia o znikaniu z kont pieniędzy

Czytaj więcej >

Konin. Włamywacz zasnął w trakcie napadu. Był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk zawiadamia o zamknięciu Szpitala Narodowego

Michał Dworczyk ogłosił zamknięcie tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym

Czytaj więcej >