wtv.pl > Polska > Wiadomo, kto i w jakiej kolejności się zaszczepi. W końcu opublikowano nowe rozporządzenie Rady Ministrów
Paulina Musianek
Paulina Musianek 19.03.2022 08:27

Wiadomo, kto i w jakiej kolejności się zaszczepi. W końcu opublikowano nowe rozporządzenie Rady Ministrów

wtv
WTV.pl

W czwartek w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie Rady Ministrów, które nie tylko ustanawia potwierdzone już wcześniej przedłużenie obowiązujących obostrzenia epidemiczne do 31 stycznia, ale również wskazuje kolejność szczepień obywateli w ramach pierwszego etapu.

Znana jest kolejność szczepień na koronawirusa

Nowy rozdział rozporządzenia, które pojawiło się wczoraj w Dzienniku Ustaw, zatytułowany „Szczepienia ochronne przeciwko COVID-19” zawiera informacje, że najpierw zaszczepione powinny zostać:

  • osoby zatrudnione w podmiocie leczniczym;

  • osoby wykonujące zawód w ramach działalności leczniczej jako praktyka zawodowa;

  • przedstawiciele ustawowi dzieci urodzonych przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży, które w dniu podania ich przedstawicielom ustawowym pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 są hospitalizowane.

  • osoby inne niż określone w pierwszych dwóch punktach, zatrudnione w podmiocie wykonującym działalność leczniczą;

  • farmaceuci i technicy farmaceutyczni zatrudnieni w aptece ogólnodostępnej;

  • nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelni medycznej oraz doktoranci i studenci tej uczelni biorący udział w zajęciach z udziałem pacjentów;

  • osoby zatrudnione w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej.

Kolejna grupa to pacjenci:

  • zakładu opiekuńczo-leczniczego,

  • zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego,

  • hospicjum stacjonarnego i oddziału medycyny paliatywnej

  • osoby przebywające w domu pomocy społecznej.

Zaś następna grupa, która może skorzystać z darmowych szczepień to osoby urodzone: nie później niż w 1941 r., w latach 1942-1951, w latach 1952-1961.

Następni w kolejce są m.in. nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni oraz zatrudnieni w przedszkolu; pozostali nauczyciele akademiccy i inne osoby prowadzące w uczelni zajęcia ze studentami lub doktorantami.

Ostatni w ramach etapu pierwszego mają być funkcjonariusze albo żołnierze m.in.: Sił Zbrojnych RP, Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.

Przygotowano się na ryzyko niewykorzystania szczepionki

W rozporządzeniu określono również, że w przypadku zaistnienia ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszczalne jest "jednoczasowe szczepienie" osób wchodzących w skład wymienionych grup w ramach jednego etapu lub szczepienie osób wchodzących w skład różnych grup w ramach różnych etapów.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: Wiadomości