fot: Arkadiusz Ziolek/ East News, Warszawa. 02.01.2021. fot: Arkadiusz Ziolek/ East News, Warszawa. 02.01.2021Źródło: fot: Arkadiusz Ziolek/ East News, Warszawa. 02.01.2021
Wszystkie wideo autora Paulina Musianek
Autor Paulina Musianek - 15 Stycznia 2021

Wiadomo, kto i w jakiej kolejności się zaszczepi. W końcu opublikowano nowe rozporządzenie Rady Ministrów

W Dzienniku Ustaw pojawiło się już nowe rozporządzenie Rady Ministrów przedłużające okres tzw. kwarantanny narodowej. W dokumencie wskazano również kolejność szczepień w pierwszym etapie.

W czwartek w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie Rady Ministrów, które nie tylko ustanawia potwierdzone już wcześniej przedłużenie obowiązujących obostrzenia epidemiczne do 31 stycznia, ale również wskazuje kolejność szczepień obywateli w ramach pierwszego etapu.

Znana jest kolejność szczepień na koronawirusa

Nowy rozdział rozporządzenia, które pojawiło się wczoraj w Dzienniku Ustaw, zatytułowany „Szczepienia ochronne przeciwko COVID-19” zawiera informacje, że najpierw zaszczepione powinny zostać:

 • osoby zatrudnione w podmiocie leczniczym; 
 • osoby wykonujące zawód w ramach działalności leczniczej jako praktyka zawodowa;
 • przedstawiciele ustawowi dzieci urodzonych przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży, które w dniu podania ich przedstawicielom ustawowym pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 są hospitalizowane.
 • osoby inne niż określone w pierwszych dwóch punktach, zatrudnione w podmiocie wykonującym działalność leczniczą; 
 • farmaceuci i technicy farmaceutyczni zatrudnieni w aptece ogólnodostępnej;
 • nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelni medycznej oraz doktoranci i studenci tej uczelni biorący udział w zajęciach z udziałem pacjentów;
 • osoby zatrudnione w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej.

Kolejna grupa to pacjenci: 

 • zakładu opiekuńczo-leczniczego, 
 • zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, 
 • hospicjum stacjonarnego i oddziału medycyny paliatywnej
 • osoby przebywające w domu pomocy społecznej.

Zaś następna grupa, która może skorzystać z darmowych szczepień to osoby urodzone: nie później niż w 1941 r., w latach 1942-1951, w latach 1952-1961.

Następni w kolejce są m.in. nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni oraz zatrudnieni w przedszkolu; pozostali nauczyciele akademiccy i inne osoby prowadzące w uczelni zajęcia ze studentami lub doktorantami.

Ostatni w ramach etapu pierwszego mają być funkcjonariusze albo żołnierze m.in.: Sił Zbrojnych RP, Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.

Przygotowano się na ryzyko niewykorzystania szczepionki

W rozporządzeniu określono również, że w przypadku zaistnienia ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszczalne jest "jednoczasowe szczepienie" osób wchodzących w skład wymienionych grup w ramach jednego etapu lub szczepienie osób wchodzących w skład różnych grup w ramach różnych etapów.

Artykuły polecane przez redakcję WTV: