Podatek cukrowy obejmie też produkty bez cukru, słodzone słodzikami.. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 14 Stycznia 2021

Gdzie napoje stały się najdroższe przez podatek cukrowy? Analitycy sprawdzili polskie sklepy

Podatek cukrowy to nowa danina, która spadła na konsumentów wraz z rozpoczęciem nowego roku. W efekcie ceny napojów słodzonych poszybowały w górę. Kultową Coca-Colę wciąż można jeszcze nabyć taniej w małych sklepach.

Rok 2021 przyniósł nadejście zapowiadanego od dawna podatku cukrowego. W teorii wszystko rozbija się o zdrowie Polek i Polaków. Na oficjalnej stronie polskiego rządu zapewniono, że wprowadzenie daniny „ma zachęcić producentów do redukcji ilości substancji słodzących, a konsumentów – do wyboru zdrowszych produktów”.

Opłata miała obciążyć wspomnianych producentów. W praktyce wzrost cen po raz kolejny uderzył jednak w portfele klientów.

Podatek cukrowy. Wzrost cen dopiero przy nowych dostawach

Od początku roku ceny popularnej Coca-Coli, Pepsi czy Sprite'a idą w górę. Wzrost nie jest jednak równomierny. Sytuację zanalizować postanowili pracownicy M/platform. Wyniki analizy paragonów przytacza internetowy serwis Radia Zet.

Z danych wynika, że zmiany cen w związku z podatkiem cukrowym nie we wszystkich sklepach wprowadzone zostały równie szybko. Co więcej, skala owych zmian jest różna w zależności od specyfiki sklepu.

Wyrok TK ws. aborcji wciąż nieopublikowany, w PiS zamieszanie. Wyrok TK ws. aborcji wciąż nieopublikowany, w PiS zamieszanie. "Kaczyński nie chce zakazu aborcji w razie wad letalnych"Czytaj dalej

Według analizy M/platform ceny słodkich napojów rosną obecnie najwolniej w małych sklepach handlu tradycyjnego.

Co ciekawe, w przypadku najmniejszych zakładów cena wspomnianych produktów (mimo wejścia w życie podatku od cukru) w pierwszych dniach 2021 roku nierzadko bywała niższa niż w poprzednich miesiącach.

Może to być efekt odsprzedaży produktów zakupionych przez detalistów jeszcze po starych cenach. Dopiero w kolejnych dniach można było zaobserwować w coraz większej liczbie sklepów stopniowy wzrost cen – zaznaczają analitycy, cytowani przez radiozet.pl.

Zauważano, że zdrożenie napojów słodzonych, alkoholi w małych butelkach oraz energetyków we wszystkich sklepach jest nieuniknione. Efektu możemy spodziewać się jednak wraz z nowymi dostawami.

„Stare” ceny pozostaną do wyczerpania zapasów z 2020 roku, a to nastąpi nie później niż za tydzień lub dwa, bo są to produkty o bardzo wysokiej rotacji, a tradycyjne sklepy nie dysponują taką powierzchnią magazynową jak duże sieci – wskazuje Tomasz Jasinkiewicz z M/Platform.

Według eksperta średnia cena napojów słodzonych po wprowadzeniu podatku cukrowego skoczyła średnio o około 5 do 7 procent.

Podatek cukrowy

źródło: radiozet.pl / gov.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: