wtv.pl > Gwiazdy > Dramatyczne, Tatiana Okupnik jest nieuleczalnie chora. "Kości zaczęły pękać na potęgę"
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:48

Dramatyczne, Tatiana Okupnik jest nieuleczalnie chora. "Kości zaczęły pękać na potęgę"

tatiana okupnik -- ddtvn
Screen pochodzi z programu "Dzień Dobry TVN"

Po 42 latach Tatiana Okupnik dowiedziała się, że cierpi na wyjątkowo rzadkie schorzenie. "To jest choroba tkanki łącznej, która jest wszędzie", powiedziała w rozmowie Dorotą Wellman. U wokalistki zdiagnozowano zespół Ehlersa-Danlosa.

W wyemitowanym w "Dzień Dobry TVN" wywiadzie z artystką Tatiana Okupnik po raz pierwszy opowiedziała o schorzeniu, z którym boryka się od wczesnych lat dziecięcych. Wskazała, że jako dziewczynka charakteryzowała się wyjątkową gibkością.

W rozmowie z Dorotą Wellman podkreśliła, że umiejętność założenia nogi za głowę nie przyciągała uwagi w szkole baletowej, do której uczęszczała jako dziecko.

Nie miałam problemu ze szpagatami, innymi rzeczami – przyznała. Młoda Tatiana Okupnik wyjątkowo szybko odczuwała jednak zmęczenie. Dodała, że już w podstawówce wracając ze szkoły, powłóczyła bolącymi nogami.

Tatiana Okupnik cierpi na zespół Ehlersa-Danlosa

Choroba, z którą w istocie walczyła nieświadoma problemu Okupnik, jest wyjątkowo trudna do zdiagnozowania. Bolący brzuch uznawano za efekt złej diety, a uczulenie na zimno za przejaw osłabienia.

Od dzieciństwa piosenkarka wyjątkowo często doznawała urazów. Interesujące było to, że z kontuzjami co chwila zmagał się również jej ojciec. – Z tatą spotykaliśmy się na korytarzu – wspominała wokalistka – ja z nogą w gipsie, tata – ręką.

Po latach okazało się, że Okupnik miała pękniętą m.in. kość udową i łonową. Jak zaznaczyła, czuła ogromny ból. Złamań, będących pęknięciami powierzchownymi, nie wyłapywały jednak zdjęcia rentgenowskie.

Dolegliwości nasiliły się po porodzie. – Kości zaczęły pękać na potęgę – przyznała rozmówczyni "Dzień Dobry TVN".

Zdiagnozowanie problemu zajęło artystce 42 lata. Przed rokiem usłyszała, że jej stan tłumaczy zespół Ehlersa-Danlosa, zespół genetycznych chorób, który objawia się wyjątkowo elastyczną skórą oraz wiotkością stawów.

Pęknięcia wykazała dopiero tomografia z kontrastem. Jak sama przyznała, artystka ucieszyła się, że nareszcie ktoś zauważył to, co sama odczuwała od dzieciństwa. Dodała, że sugerowano, iż jej dolegliwości mają psychosomatyczną przyczynę.

Osobom z EDS często zarzuca się bowiem hipochondrię, jako że zwyczajowo wszystkie badania pacjentów cierpiących na zespół Ehlersa-Danlosa wychodzą w normie.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Dzień Dobry TVN