wtv.pl > Polityka > Donald Tusk wzywa rząd do rozmów. "Wszyscy jesteśmy zaniepokojeni sytuacją na naszej wschodniej granicy"
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:04

Donald Tusk wzywa rząd do rozmów. "Wszyscy jesteśmy zaniepokojeni sytuacją na naszej wschodniej granicy"

donald tusk - kryzys na granicy
Jakub Kaminski/East News

Donald Tusk wystosował oficjalny komunikat w sprawie sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, gdzie od ponad dwóch tygodni koczuje grupa kilkudziesięciu uchodźców. Lider PO zaapelował o pomoc "dla tych, którzy cierpią", i zapewnienie bezpieczeństwa granicom. – Musimy zbudować zgodę narodową wokół dwóch podstawowych wymiarów tego kryzysu – ocenił.

Korzystając z mediów społecznościowych, Donald Tusk opublikował oficjalne oświadczenie dotyczące liczącej przeszło 30 osób grupy, która od kilkunastu dni koczuje na granicy z Białorusią.

Wszyscy jesteśmy zaniepokojeni sytuacją na naszej wschodniej granicy i ten niepokój jest niestety uzasadniony – rozpoczął były premier.

Wspominając "kryzys humanitarny", lider PO ocenił, że niedopuszczalna jest sytuacja, w której "rząd dużego, europejskiego państwa nie jest w stanie zapewnić lekarstwa i kanapki matce z dzieckiem na naszej granicy".

Donald Tusk reaguje na kryzys na granicy

Polityk zaznaczył, że obecny kryzys na granicy to efekt prowokacji prowadzonej przez reżim Łukaszenki, i podkreślił, że sytuacji nie wolno wykorzystywać do politycznej gry.

Tusk zwrócił też uwagę na bezradność polskiego rządu, czego dowodzić mają doniesienia o tysiącach emigrantów, którzy w minionych tygodniach nielegalnie przekraczali naszą granicę.

Zdaniem polityka za wypracowanie poważnej i rozsądnej odpowiedzi na kryzys odpowiedzialna jest nie tylko władza, ale również "my wszyscy".

Były premier dodał, że choć bez wątpienia to koczujący na granicy migranci są ofiarami całej sytuacji, w jej wyniku ucierpieli również żołnierze i strażnicy, których reputację podważyły nieprzemyślane działania ekipy rządzącej.

Wezwanie do rozmowy

Oczekuję od polskiego rządu i polskiego prezydenta natychmiastowych działań na rzecz budowy konsensusu zgody narodowej wokół tych problemów – mówił Donald Tusk w opublikowanym na Twitterze nagraniu.

Nawiązał też do kryzysu na Ukrainie z roku 2013, gdy jako ówczesny premier zaprosił wszystkich liderów opozycji do wspólnego stołu.

Był też Jarosław Kaczyński, żeby rozmawiać, jak Polacy mogą wspólnie uporać się z tym dramatycznym wyzwaniem – podkreślił lider PO.

Wskazał, że tego samego oczekuje od obecnej władzy, i wyraził przekonanie, że do rozmowy gotowi są przedstawiciele całej opozycji.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

źródło: wtv.pl

Powiązane