wtv.pl > Polityka > Donald Tusk chce zmienić konstytucję. Na taką możliwość będzie musiał jednak poczekać
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:11

Donald Tusk chce zmienić konstytucję. Na taką możliwość będzie musiał jednak poczekać

Donald Tusk
Flickr/European People's Party - zdjęcie ilustracyjne

Donald Tusk zaplanował zmianę konstytucji, która miałaby się spodobać nawet Jarosławowi Kaczyńskemu, jeśli ten będzie chciał pozostawić Polskę w Unii Europejskiej. Zmiana, którą proponuje nie będzie jednak możliwo szybko do wprowadzenia. Wszystko przez stan wyjątkowy.

W jego czasie niemożliwe jest dokonywanie zmian w ustawie zasadniczej.

Donald Tusk ma plan na zmianę konstytucji. Mogłoby się spodobać Kaczyńskiemu

Zmiana w konstytucji? Taki projekt przedstawił Donald Tusk, który zapowiedział, że chciałby pokazać go PiS. Nowy dopisek zakładałby, że do wypowiedzenia umowy międzynarodowej, potrzeba by było większości 2/3 w parlamencie i 2/3 w senacie.

Według Tuska, Kaczyński powinien zgodzić się na te propozycję przez wzgląd na swoich wyborców i ich zaufanie do tego, że Polska nie opuści Unii. Odmowa, według lidera PO, mogłaby się z tym wiązać.

- Na pewno nie mówimy "nie". Mówię jednoznacznie, że jest to jak najbardziej możliwe. Pomijając propagandowy aspekt tego zagajenia, oczywiście jesteśmy gotowi podjąć rzeczową dyskusję na ten temat - mówił o tej sprawie Mateusz Morawiecki.

Gotowość do rozmów w tej sprawie wydaje się zaskakująca, szczególnie w kontekście zaostrzających się wciąż konfliktów politycznych między rządem i KO.

Plan Tuska do kosza? Będzie musiał poczekać

Na realizację planu trzeba będzie jednak poczekać. Wszystko przez trwający stan wyjątkowy.

Według konstytucji, jej zmiana nie jest możliwa w trakcie trwającego stanu wyjątkowego. To oznacza, a ten został przedłużony do 60 dni.

To oznacza, że o ewentualnych zmianach trzeba będzie myśleć później. Nie wiadomo, czy do tego czasu sytuacja nie zmieni się jednak na tyle, by propozycja Tuska trafiła do kosza.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl, wp.pl zdjęcie główne: Flickr/European People's Party - zdjęcie ilustracyjne