wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czy wrócą godziny dla seniorów? Eksperci odpowiadają

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W czwartek liczba nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem przekroczyła 34 tysiące. W związku z eskalacją sytuacji epidemicznej od soboty w całym kraju obowiązywać będą nowe obostrzenia. Czy możemy się spodziewać, że wrócą także godziny dla seni

W czwartek, 25 marca, liczba nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem sięgnęła 34 151, co jest najwyższym poziomem od początku epidemii w Polsce. Największy dobowy przyrost zakażeń odnotowano na Śląsku (5430) i na Mazowszu (5104).

[EMBED-2199]

"Z powodu COVID-19 zmarło 107 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 413 osób" - podało Ministerstwo Zdrowia na Twitterze. W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną rząd zadecydował o wprowadzeniu nowych obostrzeń w całym kraju od soboty.

[EMBED-2200]

Nowe obostrzenia przewidują zamknięcie wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych i meblowych, wprowadzenie nowych limitów w kościołach (1 os. na 20 mkw.), zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych oraz zawieszenie działalności żłobków i przedszkoli.

Premier Mateusz Morawiecki zasygnalizował jednak, że nie wyklucza wprowadzenia jeszcze surowszych obostrzeń, jeśli okaże się, że pomimo zastosowanych restrykcji sytuacja epidemiczna się pogarsza.

- Wszystko dla dobra obywateli, wszystko, by ratować sytuację w służbie zdrowia. Nie wykluczamy żadnego scenariusza, jeśli po dwóch, trzech tygodniach miałoby być jeszcze gorzej - powiedział przywoływany premier podczas czwartkowej konferencji prasowej

Czy powrócą godziny dla seniorów?

Jeśli wziąć pod uwagę powyższą deklarację premiera, uzasadnione wydaje się pytanie, czy powrócą obostrzenia, na których wprowadzenie rząd zdecydował się w najtrudniejszych momentach epidemii wiosną i jesienią ubiegłego roku. Chodziłoby np. o godziny dla seniorów, w ramach których od godziny 10 do 12 w tygodniu lub w weekend zakupy w sklepach spożywczych, drogeriach czy aptekach mogły robić tylko osoby powyżej 65. (ewentualnie 60.) roku życia.

Aktualna sytuacja istotnie różni się jednak od zeszłorocznej, bo chociaż mamy do czynienia z poziomem zachorowań najwyższym od początku epidemii, to jednak zauważalne są także postępy w akcji szczepień.

- Godziny dla seniorów można by przywrócić, jakkolwiek to nie jest w tej chwili najważniejsze, co by mogło przechylić losy trzeciej fali, tym bardziej że seniorzy teraz są już w dużej mierze zaszczepieni - mówi w rozmowie z WTV.pl były Główny Inspektor Sanitarny dr Andrzej Trybusz, zwracając także uwagę na głosy, że w okresie obowiązywania godzin dla seniorów nie były one w pełni wykorzystywane.

Podobnego zdania jest prof. Andrzej Gładysz, emerytowany kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu, aktualnie pracujący w  Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy. - W tej chwili to wygląda troszeczkę inaczej, dlatego że seniorzy są już wyszczepieni. Nie jest to już tak bezwzględnie uzasadnione w sposób epidemiologiczny - przekazał w rozmowie z WTV.pl prof. Gładysz.

- Mimo że jestem osobą wierzącą i praktykującą, uważam, że pewną niekonsekwencją jest niezamknięcie całkowite kościołów - dodał prof. Gładysz pytany o obostrzenia, które należałoby wprowadzić w aktualnej sytuacji, sugerując także, że powinno się wprowadzić w Polsce rozwiązanie stosowane na Zachodzie, gdzie uczestnicy mszy muszą się wcześniej na nią zarejestrować, co pomaga przestrzegać ustalonych limitów.

- Wielu rzeczy jeszcze nie wiemy o tym wirusie, jeszcze wiele niespodzianek może nam ta epidemia przynieść. Obostrzenia powinny być bardziej radykalne i bardziej zuniwersalizowane w stosunku do całego społeczeństwa - powiedział prof. Gładysz w rozmowie z WTV.pl. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >