wtv.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Co Polacy myślą o ograniczeniach dla niezaszczepionych? Jest najnowszy sondaż

26 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Sondaż przeprowadzony na zlecenie Wirtualnej Polski wskazuje, jakie podejście do ograniczeń dla niezaszczepionych mają obywatele. To kluczowe z punktu widzenia nadchodzącej czwartej fali pandemii. Polacy są jednak wyjątkowo podzieleni.

Sondaż poparcia dla pandemicznych ograniczeń. Niezaszczepieni na cenzurowanym

Najnowszy sondaż wskazuje, jakie są nastroje społeczne w sprawie dodatkowych ograniczeń dla niezaszczepionych, których jest dość sporo. Dwie dawki preparatu przeciwko koronawirusowi przyjęło dotychczas niespełna 45 proc. Polaków.

Czy pozostali powinni mieć zakaz wstępu do niektórych miejsc? Takie pytanie zadała agencja United Surveys, która przeprowadziła sondaż na zlecenie Wirtualnej Polski.

Zakaz wstępu do niektórych miejsc? Polacy podzieleni

40,1 proc. ankietowanych uważa, że osoby niezaszczepione nie powinny być wpuszczane do restauracji i kawiarni. Przeciwnego zdania jest 54,6 proc. respondentów. 

Co z centrami handlowymi? Sondaż wskazuje, że również i w tym przypadku grono przeciwników wprowadzania zakazów jest większe. 58,6 proc. uczestników badania uważa, że tego typu ograniczenia są niepotrzebne. Na konieczność ich wprowadzenia zwraca uwagę zaledwie 34,1 proc. 

Sondaż sugeruje, że Polacy są najbardziej zgodni w kwestii zakazu wstępu do placówek medycznych. Ponad 3/4 ankietowanych (76,3 proc.) sprzeciwia się tym restrykcjom. Zaledwie 20,8 proc. respondentów uważa, że są konieczne.

Organizatorzy badania postanowili zapytać również o podróże komunikacją miejską. Czy obywatele bez paszportów covidowych powinni mieć zakaz korzystania z pociągów? Sondaż sugeruje, że zwolennikami ograniczeń jest 30,2 proc. ankietowanych. Aż 61,7 proc. Polaków nie popiera tego obostrzenia. 

Zbliżone odpowiedzi pojawiły się przy ewentualnym zakazie wstępu do ośrodków kultury i parków rozrywki. 36,6 proc. badanych uważa, że osoby niezaszczepione nie powinny mieć wstępu do tych miejsc. Przeciwnego zdania jest 56,7 proc. osób.

Podobne opinie wyborców Zjednoczonej Prawicy i opozycji. To jednak nie rozwiązuje problemu

Na koniec ankieterzy postanowili sprawdzić ogólne nastroje Polaków do kwestii szczepionkowych ograniczeń. Z odpowiedzi wynika, że społeczeństwo jest podzielone. 41 proc. uczestników sondażu uważa, że osoby niezaszczepione nie powinny być objęte dodatkowymi ograniczeniami. Za wprowadzeniem restrykcji opowiada się 53,7 proc. osób, a 4,4 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Jednak ostatnie pytanie okazało się zaskakujące, ponieważ wskazuje na zgodność między wyborcami Zjednoczonej Prawicy i opozycji. 38 proc. sympatyków koalicji rządzącej uważa, że niezaszczepionych nie powinny spotkać żadne ograniczenia. Innego zdania jest 56 proc. zwolenników PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski.

Wśród entuzjastów opozycji panują podobne nastroje. 44 proc. osób nie popiera szczepionkowych restrykcji, a 50 proc. uważa je za niezbędne.

Sondaż został wykonany 24 lipca na grupie 1000 dorosłych Polaków. Do przeprowadzania badania wykorzystano metodę CATI (wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo).

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Adam Niedzielski odpowiedział na atak antyszczepionkowców na punkt szczepień

  • Grodzisk Mazowiecki. Antyszczepionkowcy zaatakowali punkt szczepień

  • Trwają poszukiwania kierowcy, który w sobotę wieczorem chciał rozjechać ludzi w Radymnie pod Jarosławiem

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >