wtv.pl > Polityka > B. wiceprezydent Krakowa i cztery inne osoby związane z administracją zatrzymane przez CBA. Wkrótce usłyszą zarzuty
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 09:07

B. wiceprezydent Krakowa i cztery inne osoby związane z administracją zatrzymane przez CBA. Wkrótce usłyszą zarzuty

Policja i CBA
malopolska.policja.gov.pl

Była wiceprezydent Krakowa oraz cztery inne osoby związane z administracją zostały zatrzymane we wspólnej akcji Centralnego Biura Antykorupcyjnego i policji. Wkrótce usłyszą zarzuty przekroczenia uprawnień i przyjęcia korzyści majątkowych.

Urzędnicy mieli wykorzystywać swoje wpływy do ułatwiania deweloperom otrzymania korzystnych decyzji.

CBA i policja zatrzymują byłą wiceprezydent

Na rządowej stronie Centralnego Biura Antykorupcyjnego pojawiła się informacja o sukcesie akcji przeprowadzonej przez instytucję wraz z policją w Krakowie.

Służby zatrzymały pięć osób, które podejrzewane są o przestępstwa korupcyjne polegające na przekroczeniu uprawnień i przyjmowaniu korzyści majątkowych w zamian za określone działania.

Wśród zatrzymanych jest była wiceprezydent Krakowa, Prezydent i Dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, były Dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa, a także zastępca Dyrektora Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA informuje, że prowadzone jest śledztwo w sprawie "przekroczenia uprawnień oraz  przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną".

Zarzuty już wkrótce

Śledczy zdobyli dowody, które wyraźnie wskazują na udział wyżej wymienionych urzędników w przestępstwach korupcyjnych, do których dochodziło w latach 2018-2019.

Jak napisano w komunikacie, była wiceprezydent Krakowa wykorzystywała swoje koneksje w Wydziałach krakowskiego magistratu w celu wydawania decyzji sprzyjających deweloperom obsługiwanym przez prywatną spółkę.

CBA zapowiada, że tuż po tym jak czynności procesowe zostaną sfinalizowane, pięciu urzędników usłyszy zarzuty.

Wskazano również, że to nie koniec śledztwa w sprawie, a jedynie pierwsza z podjętych czynności.

- Czynności wykonuje i CBA, i nasz wydział korupcji. Prokuratura rozdziela zakres działań i przesłuchań. Policja zatrzymała dziś trzy osoby, CBA - dwie. Wykonujemy przesłuchania. Dzisiaj osoby zatrzymane doprowadzane są sukcesywnie do prokuratury, przesłuchiwane i stawiane są im zarzuty - przekazał w rozmowie z WTV Sebastian Gleń z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Dodał również, że sprawa jest rozwojowa.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, cba.gov.pl

Powiązane