Burze nad Polską: Wojska Obrony Terytorialnej przez 12 godzin w gotowości
Minister Mariusz Błaszczak zdecydował, że sytuacja stała się tak niebezpieczna, iż Wojska Obrony Terytorialnej mają być gotowe do akcji. Podniesiono poziom gotowości przeciwkryzysowej tej formacji. Co się dzieje?
Sytuacja pogodowa w całym kraju jest niebezpieczna i wszystko wskazuje na to, że przy skutkach przechodzących nad Polską nawałnic pracować będą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
Mariusz Błaszczak zdecydował, że poziom gotowości przeciwkryzysowej zostaje podniesiony. Żołnierze mają pozostać do pełnej dyspozycji przez najbliższe 12 godzin, do północy z piątku na sobotę.
Wojska Obrony Terytorialnej w gotowości
- Podjąłem decyzję o podwyższeniu gotowości Wojsk Obrony Terytorialnej w związku z sytuacją pogodową. Do pomocy mieszkańcom w każdej chwili mogą ruszyć m. in. żołnierze z odpowiednim sprzętem ratowniczym i medycy - przekazał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
UWAGA ŻOŁNIERZE, zmiana alertu gotowości przeciwkryzysowej, stawiennictwo do 12 godzin. Alert obowiązuje żołnierzy wyszkolonych do obsługi np. pił spalinowych, łodzi, cystern, agregatów prądotwórczych oraz medyków. #zawszegOTowi #zawszeblisko pic.twitter.com/G2BNKYh8dm
— Terytorialsi - Zawsze gotowi, zawsze blisko! (@terytorialsi) July 16, 2021
Komunikat do swoich żołnierzy wysłała również sama formacja. Wiadomo, kto może być wezwany w pierwszej kolejności.
Kto może pomagać przy usuwaniu skutków burz?
Decyzja ministra Mariusza Błaszczaka w szczególności skierowana jest do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy obsługują piły spalinowe, pompy, agregaty prądotwórcze i drony rozpoznawcze.
W związku z burzami w gotowości pozostać muszą również osoby kierujące cysternami na wodę, autokarami, czy łodziami desantowymi. Niektórzy członkowie WOT zostają jednak zwolnieni z obowiązku stawiennictwa.
Druhowie i medyczki nie muszą odpowiadać na wezwanie
Okazuje się, że chociaż przez najbliższe 12 godzin gotowości przeciwkryzysowej zostaje podniesiony, to nie wszyscy członkowie Wojsk Obrony Terytorialnej są nim objęci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:
Żołnierki i żołnierze, którzy podejmują działania w lokalnych OSP oraz są na dyżurach w placówkach służby zdrowia, mają wypełniać swoje działania w tych miejscach. Obowiązki podejmowane poza WOT są w tym przypadku działaniami antykryzysowymi, które zwalniają z obowiązku stawienia się w okresie gotowości.
Burze nad Polską: ulewa w Warszawie
W piątek przed południem nad Warszawą przeszła silna ulewa. Zalane zostały główne ulice. - Jest to głównie Trasa Siekierkowska, Prymasa Tysiąclecia, Powstańców Śląskich, Grójecka. W miarę możliwości jedziemy tam, docieramy na miejsce i działamy - przekazał w rozmowie z portalem WawaInfo zespół prasowy stołecznej policji.
IMGW ostrzega przed silnymi wyładowaniami. Obecnie front burzowy opuszcza już Mazowsze i przemieszcza się nad Warmię i Mazury. - Natężenie opadów w rejonie Lidzbarka wynosi około 15-20 mm/10 min - dodają meteorolodzy IMGW w swoim komunikacie.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Przekazano informacje na temat wyników sekcji zwłok ofiar Jacka Jaworka
Ostrów Wielkopolski. W związku z burzą zdecydowano o włączeniu syren alarmowych
37-latka z Bytomia wyrzuciła przez okno swojego psa. Usłyszała już zarzut
Źródło: wtv.pl, warszawawpigulce.pl Zdjęcie główne: (zdjęcie ilustracyjne) AGENCJA SE, EAST NEWS