wtv.pl > Pogoda > Burze na Mazurach i na Podkarpaciu. Wydano ostrzeżenia
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:58

Burze na Mazurach i na Podkarpaciu. Wydano ostrzeżenia

Burze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Silne burze zaczęły rozwijać się na Mazurach i na Podkarpaciu. Ratownicy oraz strażacy mają pełne ręce roboty. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia.

W rozmowie z RMF FM Marcin Betleja podał informacje o skutkach burz na Podkarpaciu. Działania strażaków ograniczały się do usuwania konarów drzew, które padały na jezdnie, chodniki oraz posesje.

Konieczne było także wypompowanie wody z zalanych piwnic. W wyniku burz nie odnotowano rannych ani ofiar śmiertelnych.

Burze na Mazurach i na Podkarpaciu

Konieczna była także ewakuacja obozu harcerskiego z powiatu lubaczowskiego. Bez pomocy służb przeniesiono 90 osób do pobliskiego domu modlitwy.

Żywioł uderzył także na Mazurach. Konieczna była interwencja na jeziorze Niegocin, gdzie pomimo masztów ostrzegania pogodowego, nie wszyscy spłynęli do portu.

- Niby kamizelki pod ręką, lecz nie na sobie. Silne uderzenie wiatru i dla jachtu typu Omega nie trzeba wiele, żeby zaliczyć "grzyba". Na szczęście dzięki szybkiej interwencji ratowników, sześcioosobowa załoga została uratowana - podało Mazurskie, Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Tuż po godzinie 17:00 odnotowano burze na Warmii, w rejonie Siemiatycz, Siedlec, Białej Podlaskiej, Katowic i w Bieszczadach.

Tymczasem między Lublinem, Chełmem, a Zamościem obowiązuje drugi stopień ostrzeżeń meteorologicznych. Wskazano na burze z gradem oraz porywy wiatru o prędkości od 90 do 115 kilometrów na godzinę.

Dalsza część artykułu pod wideo

W nocy z sobotę na burze mogą rozwijać się na wschodzie oraz na południu Polski. Nad ranem front może rozwinąć się na terenach południowo-zachodnich.

Według IMGW sumy opadów wyniosą do 15 milimetrów. Wiatr w porywach może osiągnąć prędkość do 65 kilometrów na godzinę. W czasie burzy należy spodziewać się porywów nawet do 80 kilometrów na godzinę. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, rmffm.pl Zdjęcie główne: (zdjęcie wykadrowane) Piotr Molecki/East News

Powiązane