wtv.pl
W związku z kazaniem w Boże Ciało abp. Jędraszewski ma przeprosić pary walczące z bezpłodnością

Jan BIELECKI/East News

Mocne kazanie Jędraszewskiego. Uderzył w zmagających się z niepłodnością

5 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

W czasie kazania w Boże Ciało abp Jędraszewski podzielił się kontrowersyjną tezą, która ma niewiele wspólnego z miłością do bliźniego. Do Konferencji Episkopatu Polski trafił list z żądaniem oficjalnych przeprosin ze strony hierarchy.

Powołując się na słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, abp Jędraszewski uderzył w pary zmagające się z niepłodnością.

Na ręce Konferencji Episkopatu Polski (KEP) złożony został list. Wysłało go Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”.

Słowa zawarte w oficjalnym piśmie do KEP są pokłosiem kontrowersyjnych słów abp. Jędraszewskiego, który zwrócił uwagę, że "nowa Polska” nie może być "Polską niepłodnych” oraz osób, które mordują nowe życie.

Kazanie abp. Jędraszewskiego w Boże Ciało wzbudziło niesmak

Kościół katolicki nie zyskuje pozytywnych opinii dzięki działalności abp. Jędraszewskiego. Po raz kolejny znalazł się on w centrum zainteresowania w związku ze słowami, jakie padły z jego ust w czasie kazania w Boże Ciało.

Watykan

Nieciekawie, biskupi z Polski mają poważne problemy w Watykanie. "Polski Kościół się nie oczyścił, jest oblężoną twierdzą"

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski zdecydował się na odwołanie do kardynała Stefana Wyszyńskiego. Hierarcha stwierdził, że wciąż aktualne jest wezwanie o rezygnowaniu z łatwego i wygodnego życia.

Za kardynałem Wyszyńskim powtórzył, by nie naśladować "lalek”, które mają być modne i znajdować się w teatrach, redakcjach, czy restauracjach. Największe oburzenie wywołały jednak słowa uderzające w osoby niemające dzieci z wyboru lub takich, którzy mimo chęci nie mogą ich mieć.

- Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej - grzmiał w homilii abp Jędraszewski.

Bezpłodne pary domagają się od abp. Jędraszewskiego przeprosin

W związku ze słowami homilii wygłoszonej w Boże Ciało Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian” wysłało do KEP list otwarty z żądaniem, by abp Jędraszewski ich przeprosił.

W liście przeczytać można, że jest on napisany w imieniu 1,5 miliona par, które borykają się z niepłodnością. Pod słowami podpisywać mają się również ich rodziny i przyjaciele, którzy mają świadomość, z jak wielkim problemem walczą.

„[...]wyrażamy ogromne oburzenie słowami, które padły z ust abp Marka Jędraszewskiego podczas procesji Bożego Ciała z Wawelu [...]. [...] My niepłodni, [...] niemal każdego tygodnia słuchamy, jak strasznych czynów się dopuszczamy podejmując leczenie. Podczas kazań, w listach duszpasterskich czy w instalacjach Grobu Pańskiego zrównuje się nas złodziejami, a nawet z mordercami”.

Dodano jeszcze, że dzieci urodzone dzięki metodzie sztucznego zapłodnienia w opinii niektórych duszpasterzy to ludzie bez dusz, a one same nazywane są "wytworami Frankensteina”.

Podkreślono, że te szkodliwe stwierdzenia padają z ust nie tylko zwykłych księży, ale również hierarchów oraz urzędników Kościoła katolickiego. Stwierdzenia abp. Jędraszewskiego po raz kolejny powieliły krzywdzące stereotypy.

Przekaz płynący z listu, jaki trafił do KEP, jest jasny. Abp Marek Jędraszewski ma przeprosić za słowa homilii z 3 czerwca 2021 r.

List trafi nie tylko do KEP. Wysłany zostanie również do Watykanu

Osoby podpisane pod listem wyrażającym oburzenie w związku ze słowami abp. Jędraszewskiego deklarują, iż chcą uzyskać również od Kościoła katolickiego jasną deklarację, czy polska wspólnota przyjmuje ich bezwarunkowo.

Podkreślone zostało, że przez lata Kościół działać miał na szkodę rozwijania sztucznej metody zapłodnienia i wspomagania leczących się z niepłodności par.

Jednocześnie w liście zastrzeżono, że zostanie on przetłumaczony i trafi również do Stolicy Apostolskiej.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualna Polska / Facebook.com @Stowarzyszenie.Nasz.Bocian

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Bp Edward Janiak

Polska

Biskup Edward Janiak nie żyje. Zmarły kapłan odszedł w wieku 69 lat

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Alina Zienowicz - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Impas w rozmowach medyków z Ministerstwem Zdrowia. Protest będzie trwał?

Czytaj więcej >
Pixabay/stevepb

Polska

W piątek ruszają zapisy na trzecią dawkę szczepionki dla osób powyżej 50. roku życia i medyków

Czytaj więcej >
Nie żyje Józef Zbigniew Polak

Polska

Nie żyje powstaniec Józef Zbigniew Polak. Ceniony architekt miał 98 lat

Czytaj więcej >
Flickr/alex.ch, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Polska

Polska nie zamierza zapłacić kary za Kopalnię Turów. Unia Europejska potrąci ją z dotacji

Czytaj więcej >
Pixabay/sarconi, Pxfuel CC0

Polska

Kopalnia Turów. Narasta niepokój wśród mieszkańców Bogatyni. „Czechów nie obsługujemy"

Czytaj więcej >