wtv.pl
Borys Budka

(screen) polsatnews.pl

Borys Budka ostro o Lewicy: Przeszkadza samorządom

30 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Borys Budka ma za złe Lewicy negocjacje w PiS. Jak twierdzi, przede wszystkim stracą na tym samorządy, które otrzymają mniej pieniędzy niż można było wynegocjować. Budka twierdzi, że lepiej byłoby gdyby opozycja w tej sprawie przemówiła jedn

  • Borys Budka wypowiedział się na temat KPO i negocjacji Lewicy w tej sprawie.

  • Jak stwierdził, te działania miały przeszkodzić samorządom w ich planach - możliwe miałoby być przeznaczenie dla nich większych pieniędzy.

  • Budka zapowiedział również, że najpierw wniesie konkretne ustawy, które miałyby zmienić ewentualny kształt KPO, a potem zdecyduje się w sprawie głosowania.

Budka uznał, że Lewica paktowała z diabłem i lepiej by było, gdyby opozycja przemówiła w tej sprawie jednym głosem.

Borys Budka skrytykował działania Lewicy

Gościem rozmowy w programie „Graffiti” był Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. W programie skupiono się głównie na Krajowym Funduszu Odbudowy i konkretnych działaniach Lewicy w tej sprawie. Partia miała wynegocjować z PiS m.in. 800 mln euro na szpitale, 400 mln dla branży gastronomicznej i hotelarskiej, budowę 75 000 tanich mieszkań na wynajem oraz 30% wszystkich środków na samorządy. 

Od dnia negocjacji swoje oburzenie wyrażają pozostałe partie opozycyjne oraz ich zwolennicy. Jak twierdzi część - wynegocjowano stanowczo za mało. Inni mówili zaś, że układanie się z PiS nie przyniesie nic dobrego. W tym gronie znajdował się również Borys Budka. 

Grzegorz Kępka w rozmowie z przewodniczącym PO podkreślił, że ma nadzieję na to, że Lewica wycofa się ze swojego planu i zechce zagłosować za przygotowanymi wspólnie ustawami gwarancyjnymi przygotowanymi przez KO. 

Jak twierdzi Budka, negocjacje Lewicy miały całkowicie zamknąć drogę polskim samorządom, które wcześniej negocjowały wydatki z rządową komisją.

Budka mówił również, że Lewica w ciemno zgodziła się na warunki PiS, nie zaś na KPO. KO ma być za ratyfikacją jedynie, jeśli przejdą ustawy gwarancyjne, które partia ma przedstawić w Sejmie. Partia ma się również starać o 40% środków dla samorządów. Budka twierdził, że będzie to możliwe jedynie, jeśli opozycja na ten czas się zjednoczy.

Budka zwrócił się do liderów Lewicy

Budka przypomniał również o wspólnym działaniu, jakie udało się zorganizować dzięki wspólnocie opozycji w Rzeszowie. To tam największe partie opozycyjne, prócz Konfederacji, wystawiły wspólnego kandydata do przyspieszonych wyborów samorządowych. 

Ustawa gwarancyjna, którą proponuje KO, ma ponownie zjednoczyć wszystkie partie opozycyjne i pomóc w odpowiednim rozdysponowaniu środków z UE.

Lewica jak na razie jest innego zdania - twierdzi, że KO za późno zabrało się za jakiekolwiek negocjacje, a teraz chce spijać śmietankę, a ponadto wciąż utrzymywać pozycję wodzowską w opozycji. 

We wtorek ma się odbyć dodatkowe posiedzenie sejmu, na którym posłowie mają głosować nad rozwiązaniami przedstawionymi w KPO.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Dziwna wymiana zdań między Krystyną Pawłowicz a Mariuszem Ciarką

  • Znoszenie obostrzeń. Już teraz trzy regiony Polski spełniają warunki do nienoszenia maseczek

  • Kontrowersyjny lot Andrzeja Dudy. Ujawniono stenogramy

źródło: [poslatnews.pl[

Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Beata Szydło

Polityka

Atak na biuro Szydło i Kaczyńskiego? Nieznany sprawca uszkodził tablicę

Czytaj więcej >

Polityka

Michał Woś zaliczył potężną wpadkę. Wszystko na antenie TVP

Czytaj więcej >

Polityka

Budka i Siemoniak wylądowali "na dywaniku" u Donalda Tuska? Chodzi o udział w urodzinach Roberta Mazurka

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polityka

Andrzej Duda zalicza kolejną zadziwiającą wpadkę. Pomylił amerykańskich prezydentów

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Z czego utrzymuje się Grzegorz Braun? Są kwoty, których nie wpisał do oświadczeń majątkowych

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Czarnecki pozostaje bezkarny. Prokuratura nadal zbiera dowody ws. podejrzenia wyłudzenia 100 tys. euro

Czytaj więcej >