wtv.pl > Gwiazdy > Nie żyje Mikis Theodorakis. Autor muzyki do filmu "Grek Zorba" miał 96 lat
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:14

Nie żyje Mikis Theodorakis. Autor muzyki do filmu "Grek Zorba" miał 96 lat

Nie żyje Mikis Theodorakis
Unsplash.com/Andres F. Uran

Nie żyje znany i ceniony Mikis Theodorakis. Grek miał 96 lat. Był autorem muzyki do filmu "Grek Zorba" z 1964 roku. "Beethoven potrzebował czterech nut, Theodorakis tylko dwóch"

Kompozytor był jednym z symboli Grecji na całym świecie. Urodził się w 1925 roku na greckiej wyspie o nazwie Chios.

Nie żyje Mikis Theodorakis

Nie podano informacji na temat oficjalnej przyczyny zgonu Mikisa Theodorakisa. Greckie media podają, że zmarł 2 września w Atenach.

Jego kariera dosłownie wybuchła po tym, jak muzyka z filmu z 1964 roku stała się hitem i razem z tańcem nazywanym zorbą podbiła parkiety niemal każdego kraju.

- Dwie nuty „Tańca Zorby” z nagrodzonego Oscarem filmu „Grek Zorba” są dwoma najbardziej rozpoznawalnymi na świecie, zapewniającymi nieśmiertelność Mikisowi Theodorakisowi - zaznacza w pożegnalnym wpisie World Soundtrack Awards.

Profil dodaje, że "Beethoven potrzebował czterech nut, Theodorakis tylko dwóch".

Nie tylko muzyka

Edukacja muzyczna Mikisa Theodorakisa skupiała się wokół najlepszych ośrodków w Europie. Studiował w Atenach oraz w Paryżu.

Grecy publikują wpisy żegnające prawdziwą legendę, jednak wiele z nich zwraca uwagę, że Mikis Theodorakis był nie tylko artystą, ale również społecznikiem oraz politykiem.

Przez lata działał aktywnie na rzecz ochrony praw człowieka oraz pokoju. Włączał się w działania organizacji o tym profilu na całym świecie.

W przeszłości zasiadał w greckim parlamencie. Był nawet ministrem w rządzie Konstantinosa Mitsotakisa. Nie obejmował jednak żadnego resortu.

Trafił do więzienia

W marcu 1942 roku, czyli w wieku zaledwie 17 lat, Mikis Theodorakis trafił do więzienia. Był tam torturowany. Było to po tym, jak brał udział w demonstracji patriotycznej, gdzie wspominano rocznicę rozpoczęcia walki o przezwyciężenie niewoli Grecji przez Turcję.

Z więzienia uciekł do Aten. W 1943 roku ponownie znalazł się za kratami. Kolejne tortury Mikisa Theodorakisa miały miejsce w czasie greckiej wojny domowej. W jej czasie ceniony kompozytor był kilkukrotnie aresztowany.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: wtv.pl Zdjęcie główne: Unsplash.com/Andres F. Uran