wtv.pl
Jan BIELECKI/East News

Jan BIELECKI/East News

Sejmowa komisja zajmie się sprawą śmierci Bartosza z Lubina

2 Września 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

W czwartek 2 września o godz. 12:00 sejmowa komisja administracji zajmie się sprawą Bartosza S., który zmarł podczas policyjnej interwencji. Posłowie mają przyjrzeć się działaniom policji i prokuratury po tragicznym zdarzeniu w Lubinie. Na posiedzeniu ma być poruszony także wątek 25-latka, który zmarł w izbie wytrzeźwień. 

Posłowie domagają się szczegółów w sprawie śmieci Bartosza z Lubina

Posiedzenie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych zostanie zwołane na wniosek posłów trzech klubów - Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL-Koalicji Polskiej. Początek dyskusji zaplanowano na godz. 12:00.

Politycy domagają się przedstawienia informacji na temat śmierci 34-letniego Bartosza S., który zmarł 6 sierpnia podczas interwencji funkcjonariuszy. Ich zdaniem szczegóły tej kontrowersyjnej sprawy powinni ujawnić wicepremier Jarosław Kaczyński, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz przedstawiciele policji i prokuratury.

Piotr Borys, poseł PO, przyznał w rozmowie z portalem gazeta.pl, że parlamentarzyści chcą sprawdzić, “czy złamano procedury policyjnej interwencji” oraz “kto mówi prawdę”. Relacja pogotowia zdecydowanie odbiega bowiem od wersji policjantów. - Policja dała pogotowiu sygnał "dwójki", a to oznacza, że to sprawa niepilna. Wtedy mężczyzna był już nieprzytomny - wskazywał Borys. 

Na nagraniu z policyjnej interwencji widać, jak policjanci próbują przycisnąć 34-latka do ziemi. Mężczyzna wyrywał się i prosił o pomoc. W pewnej chwili obezwładniony upadł na ziemię. Według policjantów Bartosz S. zmarł dwie godziny po tym, jak trafił do szpitala.

Rodzina mężczyzny przekonywała, że przyczyną zgonu było złamanie krtani. Jednak biegli nie stwierdzili obrażeń, które wskazywałyby “wywieranie nacisku na szyję”.

Takich sytuacji jest więcej. Czy trzeba zmienić system szkoleń?

Na środowym posiedzeniu poseł Borys zamierza wspomnieć także o 25-latku, który zmarł 30 lipca po policyjnej interwencji. Tę sprawę nagłośniła czwartkowa “Gazeta Wyborcza”.

Z ustaleń dziennikarzy wynika, że Ukrainiec Dmytro zmarł w izbie wytrzeźwień. Wcześniej był rażony gazem, a także podduszany i okładany pięściami przez policjantów i pracownika izby.

W związku z tym czterech funkcjonariuszy zostało zawieszonych. Dwóm grozi wydalenie ze służby. - Te sprawy trzeba łączyć i pytać o to, jak reagują policjanci - przekonywał Borys.

Poseł uważa, że konieczna może być zmiana systemu szkoleń, ponieważ “tych śmierci jest coraz więcej po bardzo podobnych mechanizmach interwencji policji, czyli przyduszaniu, użyciu środków przymusu bezpośredniego, klęczenia na klatce, szyi, głowie”. 

Pozornie banalne pytania na temat Polski. Na pytanie 5. mało kto zna odpowiedź

Pytanie 1 z 10

Hymnem Polski jest Mazurek:

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

  • Prezydent bierze pod uwagę możliwość wprowadzenia stanu wyjątkowego

  • Żona ministra Łukasza Schreibera zgłosiła się do Top Model. Polityk nic nie wiedział

  • Z ogłoszeniem wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego czekano na powrót Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS jest mocno zaangażowany w kryzys na wschodniej granicy

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >