wtv.pl
Andrzej Duda w wywiadzie dla Polsatu odniósł się do oskarżenia Jakuba Żulczyka o znieważenie głowy państwa

Piotr Molecki/East News; Jakub Kaminski/East News

Andrzej Duda skomentował sprawę zniesławienia przez Jakuba Żulczyka. Mówił o sponiewieraniu i mowie nienawiści

24 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Niespodziewane stwierdzenie prezydenta Andrzeja Dudy na temat pisarza Jakuba Żulczyka. Niedawno Polskę obiegła wiadomość, że popularny twórca oskarżony został o znieważenie polityka z racji piastowanej przez niego funkcji. Prezydent w czasie wywiad

  • Andrzej Duda został zapytany w wywiadzie dla Polsat News i Interii o sprawę znieważenia go przez pisarza Jakuba Żulczyka

  • Prezydent stoi na stanowisku, iż szacunek jest obowiązkowy dla zajmowanej przez niego funkcji oraz jego samego, jako osoby ją piastującą

  • Nie zabrakło pośrednich stwierdzeń, że użycie słowa „debil” to wchodzenie w mowę nienawiści

W piątek wieczorem Andrzej Duda gościł na antenie Polsat News i niespodziewanie pojawił się wątek dotyczący Jakuba Żulczyka. Temat pisarza wydaje się zaskoczył prezydenta i padły zadziwiające słowa.

Niedawno pisarz Jakub Żulczyk za pomocą mediów społecznościowych poinformował, że w związku z użyciem w stosunku do prezydenta Andrzeja Dudy epitetu „debil” odpowiadać będzie za znieważenie głowy państwa. W dzisiejszym wywiadzie poruszony został i ten wątek.

Andrzej Duda w Polsat News mówi o Jakubie Żulczyku

W toku rozmowy z prezydentem prowadzący Piotr Witwicki postanowił przekierować ją na tematykę bliższą Jakubowi Żulczykowi. Dziennikarz zapytał, czy Andrzej Duda czyta książki i czy konkretnie sięgnął po jakieś dzieła właśnie Jakuba Żulczyka.

Początkowo prezydent zdecydował się na odpowiedź nieco wymijającą i zaznaczył, że czyta wiele różnych książek. Piotr Witwicki ponowił swoje pytanie i wprost zapytał, czy Andrzej Duda przeczytał jakąkolwiek książkę autorstwa Jakuba Żulczyka.

W końcu głowa państwa przyznała, że nie miała okazji sięgnąć nigdy po dzieło spod pióra pisarza, który na Facebooku określił go mianem „debila” i za co usłyszał zarzut znieważenia prezydenta. Podzielił się również nieco dalej idącym stwierdzeniem.

W czasie wywiadu Andrzej Duda stwierdził, że jeszcze do niedawna w ogóle nie wiedział kim jest Jakub Żulczyk. Co w zestawieniu z wynikami sprzedażowymi jego książek i współpracy z HBO w związku z przekuciem książki „Ślepnąc od świateł” w serial emitowany nie tylko w Polsce jest nieco zaskakującym stwierdzeniem.

Ostre stanowisko Andrzeja Dudy w sprawie znieważenia przez pisarza Jakuba Żulczyka

- [...] polityka przestaje być polityką, a język przestaje być normalnym językiem i staje się rynsztokiem, przejawem nienawiści, woli sponiewierania drugiego człowieka. Uważam, że to przekroczenie wszelkich granic i jakiejkolwiek przyzwoitości - stwierdził prezydent. To jednak nie koniec słów, jakie padły w tym temacie.

Andrzej Duda dodał jednocześnie, iż traktowanie drugiego człowieka w sposób podobny do zachowania pisarza Jakuba Żulczyka, to samodzielne wystawianie sobie niezbyt dobrego świadectwa. Co jest ciekawe szczególnie z kampanijnymi słowami prezydenta dehumanizującymi osoby ze społeczności LGBT i nazywanie ich „ideologią”.

Na antenie Polsat News niejako skwitował również, dlaczego działania prokuratury względem Jakuba Żulczyka są ważne. Okazuje się, że nie chodzi tylko o niego.

Szacunek jest obowiązkowy

W piątkowym wywiadzie prezydent w odniesieniu do tematu znieważenia go przez Jakuba Żulczyka stwierdził, że podobne przepisy funkcjonują nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach europejskich i nie tylko. Ochronie podlega jednak nie tylko urząd, ale i osoba go sprawująca.

Na antenie Polsat News i na portalu Interia stwierdził dodatkowo, że „to nie jest kwestia znieważenia pana Andrzeja Dudy, tylko to kwestia również tego, że to urząd prezydenta RP, wobec którego jest pewien szacunek, obowiązkowy”.

Przypomnijmy, że pisarzowi Jakubowi Żulczykowi grożą nawet 3 lata pozbawienia wolności. Oczywiście można nie zgadzać się ze słownictwem używanym przez niego publicznie, jednak główna dyskusja toczy się na płaszczyźnie niespójności kary przewidzianej za przewinienie.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Lewica chce podnieść emerytury. Może skorzystać aż 76 tys. osób

  • Ministerstwo Zdrowia apeluje do seniorów ws. szczepień

  • Co po nauczaniu zdalnym? Ekspertka podaje konkretne scenariusze

Źródło: Polsat News / Twitter.com @PolsatNewsPL

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >