Amnesty International przekazała premierowi Morawieckiemu petycję z 11 tys. podpisów. Dotyczy sytuacji na granicy
- Sprzeciwmy się, odpychaniu od polskich granic, żądajmy zapewnienia dostępu do procedur azylowych, wezwijmy do zmiany rozporządzenia - informuje na swojej stronie Amnesty International. W środę premier Mateusz Morawiecki otrzymał petycję z podpisami 11 tys. ludzi.
Po południu 8 września Amnesty International Polska poinformowało, że szef polskiego rządu otrzymał petycję dotyczącą kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej.
Pod petycją podpisało się aż 11 tys. osób, które nie zgadzają się z polską polityką wobec grupy migrantów koczujących w Usnarzu Górnym.
- Żądamy godności na granicach - nazywała się petycja, do której podpisu zachęcali aktywiści.
Amnesty International odwiedziło premiera Morawieckiego
Akcja zbierania podpisów sprzeciwiających się niewpuszczaniu migrantów z Usnarza Górnego rozpoczęła się niemal od razu.
- Polska faktycznie zamknęła swoje granice przed uchodźcami. Straż Graniczna ignoruje prośby o schronienie od ludzi, którzy uciekli przed prześladowaniami. Przypominamy polskiemu rządowi jego zobowiązania wynikające z obowiązującego w Polsce prawa międzynarodowego - informowała Amensty International.
W środę, 8 września aktywiści odwiedzili Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
- Dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły nasz apel. Dziękujemy wszystkim organizacjom społecznym, które się do tego dołączyły - dodał polski oddział Amnesty International.
Przed chwilą przekazaliśmy premierowi @MorawieckiM ponad 11 tys. podpisów pod petycją w sprawie uchodźców i uchodźczyń na polsko-białoruskiej granicy.
— Amnesty Polska (@amnestyPL) September 8, 2021
Dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły nasz apel. Dziękujemy wszystkim organizacjom społecznym, które się do tego dołączyły pic.twitter.com/cnACVhVH7h
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:
Przypominają rządzącym przepisy prawa
W opisie petycji, którą do niedawna można było podpisać, pojawiło się stwierdzenie, że decyzja o wstrzymywaniu przez straż graniczną migrantów jest nieprzestrzeganiem przez rząd Polski przepisów prawa międzynarodowego.
Aktywiści wskazują na art. 14 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z 10.12.1948 r. oraz artykuł 33 Konwencji Genewskiej z 28 lipca 1951 r.
- W razie prześladowania, każda osoba jest uprawniona do ubiegania się o azyl i korzystania z niego w innych krajach - głosi artykuł 14.
Wskazany przez Amensty Interntional drugi artykuł mówi, że "żadne Umawiające się Państwo nie wydali lub nie zawróci w żaden sposób uchodźcy do granicy terytoriów, gdzie jego życiu lub wolności zagrażałoby niebezpieczeństwo ze względu na jego rasę, religię, obywatelstwo, przynależność do określonej grupy społecznej lub przekonania polityczne".
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Źródło: wtv.pl Zdjęcie główne: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER