wtv.pl > Pogoda > Alert RCB: nadchodzą silne burze z deszczem i gradem
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:58

Alert RCB: nadchodzą silne burze z deszczem i gradem

Alert RCB
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nad ranem wysłano Alert RCB. Pilne ostrzeżenia dotyczą centralnej, południowej i południowo-wschodniej części kraju. Koniecznie przygotuj się na ulewy, lokalne podtopienia i burze.

"Uwaga! Po południu, w nocy i jutro rano (5/6.08) ulewny deszcz i burze. Możliwe wezbrania rzek. Przygotuj się na ew. podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe" - brzmi alert RCB. Ostrzeżenia w sprawie wydali także eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Alert RCB. Wydano bardzo ważne ostrzeżenia

Wiadomości trafiły do mieszkańców województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i łódzkiego.

We wskazanych regionach prognozowane są nawalne opady deszczu nawet o sumie nawet do 100 milimetrów. Zjawisku towarzyszyć będą burze oraz porywisty wiatr o prędkości do 80 kilometrów na godzinę. Lokalnie należy spodziewać się opadów gradu.

Urzędnicy z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa już w godzinach porannych poszerzyli ostrzeżenia o mieszkańców Śląska i Małopolski.

Wydano szereg zaleceń, do jakich należy się stosować w przypadku wystąpienia podtopień. Poniżej przedstawiamy zasady bezpieczeństwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

  • słuchaj komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji,

  • przenieś wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku,

  • zadbaj o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany,

  • pojazdy z terenu posesji przestaw w niezagrożone miejsca,

  • zabezpiecz budynek i przygotuj worki z piaskiem.

>

- Pamiętajmy, że o przypadkach, które naszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 - apelują pracownicy Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Alert RCB już wysłany do Polaków. IMGW także wydało ostrzeżenia

Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne na najbliższe dni. Od 6 do 9 sierpnia należy spodziewać się silnych opadów oraz burz.

Od czwartku do poniedziałku ostrzeżenia objęły województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, mazowieckie, opolskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie, łódzkie i świętokrzyskie.

W przypadku Podkarpacia mowa o najwyższym stopniu zagrożenia. Wszystko przez wzgląd na silne burze z nawalnymi opadami deszczu i porywistym wiatrem o prędkości powyżej 72 kilometrów na godzinę. Sumy opadów przekroczą próg 90 milimetrów.

Nieco lżejsza, choć równie groźna sytuacja wystąpi na terenie Warmii i Mazur. Ostrzeżenia dla pozostałych regionów dotyczą jedynie nawalnych opadów deszczu o sumie opadów nawet do 90 milimetrów.

Poniższe zdjęcie przedstawia ujęcie z mapy dynamicznej IMGW.

>

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl Zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Tagi: Alert RCB IMGW
Powiązane