wtv.pl > Pogoda > Alarm przeciwpowodziowy w Krakowie. Fala wezbraniowa na Wiśle
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:05

Alarm przeciwpowodziowy w Krakowie. Fala wezbraniowa na Wiśle

kraków - powódź
krakow.pl

Ulewne deszcze, które od kilku dni przechodzą nad Małopolską, doprowadziły do niebezpiecznego wzrostu poziomu rzek w Krakowie. W mieście ogłoszono już alarm przeciwpowodziowy. IMGW zapowiada kolejne ulewy.

Tylko we wtorek małopolscy strażacy wyjeżdżali do akcji przeszło stukrotnie. Ogromna część interwencji dotyczyła Krakowa. To efekt ulewnych deszczy, które od kilku dni przechodzą nad regionem.

Na Wiśle powstała fala wezbraniowa, która stale się przemieszcza. Władze Krakowa spodziewają się dalszych wzrostów poziomu wody.

Kraków. Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy

"Spodziewane są przekroczenia stanów ostrzegawczych od ujścia Przemszy do ujścia Raby. Ostrzeżenie obowiązuje do czwartku, 2 września, do godz. 23.00" – poinformowano w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie miasta.

Ponowne wzrosty poziomu wody, z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych, spodziewane są na obszarach lewostronnych dopływów Wisły: zlewni Rudawy, Prądnika i Szreniawy.

"Prawdopodobieństwo wystąpienia obu zjawisk: 100 procent" – poinformował krakowski ratusz.

W związku z powyższym prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zdecydował o wprowadzeniu na obszarze Krakowa pogotowia przeciwpowodziowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

IMGW zapowiada deszcze

Prognozy dla regionu nadal nie wyglądają zbyt optymistycznie.

Przed Małopolską kolejny trudny okres – informował w poniedziałek wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który zdecydował się na zwołanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej 1 września ponownie przyniesie opady deszczu, które przejdą nad południem kraju.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: wtv.pl, krakow.pl, IMGW