wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Minister zdrowia zdradził, jak zmiany będą wprowadzane. Wymienia cztery główne założenia

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W trakcie konferencji prasowej dotyczącej Krajowego Planu Odbudowy minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie zmian w czterech obszarach sektora zdrowotnego. Zmiany dotyczyć będą cyfryzacji usług medycznych, liczebności personelu medyczne

  • W piątek premier Morawiecki przedstawił Krajowy Plan Odbudowy

  • Minister Adam Niedzielski opowiedział o zmianach w sektorze zdrowotnym

  • Zmiany dotyczyć będą czterech obszarów

W piątek premier Mateusz Morawiecki przedstawił zapowiadany od dłuższego czasu program odbudowy kraju po pandemii.

23 mld euro przekazane zostaną Polsce z Unii Europejskiej w formie bezzwrotnych grantów, a 34 mld euro - w formie pożyczek. Sposób wydatkowania tych środków analizowany będzie przez Komisję Europejską. Sam Krajowy Plan Odbudowy ma dotyczyć 5 głównych filarów: rozwoju gospodarczego, zielonej energii, cyfryzacji, mobilności oraz opieki zdrowotnej.

Adam Niedzielski zapowiedział zmiany w służbie zdrowia

Jak podaje Interia, szczegóły dotyczące przewidzianych w Krajowym Planie Odbudowy zmian w obrębie systemu opieki zdrowotnej przedstawił podczas konferencji prasowej w Warszawie minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zmiany dotyczyć mają czterech obszarów opieki zdrowotnej: cyfryzacji systemu opieki zdrowotnej, zwiększenia liczebności personelu medycznego, wzmocnienia zaplecza naukowego służby zdrowia oraz zadbania o warunki odpowiednie dla rozwoju sektora leków

Jak podaje Interia, cyfryzacja systemu opieki zdrowotnej ma mieć na celu "zwiększenie efektywności i dostępności świadczeń zdrowotnych przez wsparcie infrastrukturalne podmiotów leczniczych i rozwój e-zdrowia".

Wspierane będą nie tylko już funkcjonujące, ale także nowe rozwiązania takie jak elektroniczna dokumentacja medyczna. Ma to być - jak tłumaczył przywoływany przez Interię minister zdrowia Adam Niedzielski - "sposób zapisywania informacji o leczeniu pacjenta (...) dostępny dla pacjenta zawsze pod ręką i możliwy do skonsultowania".

Kolejnym obszarem zmian w obrębie systemu opieki zdrowotnej mają być kadry medyczne. - Chcemy działać w kierunku zwiększenia liczebności personelu medycznego poprzez stworzenie odpowiednich warunków do ich kształcenia. Chodzi zarówno o inwestycje w modernizację bazy dydaktycznej, ale też (...) chcemy stworzyć system, który będzie skłaniał do podejmowania i kontynuowania studiów medycznych - przywołuje słowa ministra Adama Niedzielskiego portal wydarzenia.interia.pl. 

Wzmocnione ma zostać ponadto zaplecze naukowe służby zdrowia. Wsparcie ma uzyskać w związku z tym sektor biomedyczny i firmy prowadzące działalność w zakresie B+R (badań i rozwoju), szczególnie jeśli chodzi o analizę danych medycznych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, która mogłaby pomóc w przewidywaniu konsekwencji zdrowotnych. Jest to przy tym działanie o tyle uzasadnione, że dzięki rozwiniętej bazie informacyjnej NFZ potrzebne dane są na wyciągnięcie ręki.

Jak podaje Interia, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział także stworzenie warunków, które sprzyjać będą rozwojowi sektora leków i wyrobów medycznych. Minister zwrócił uwagę na to, że potrzeba zwiększenia dostępności i własnych zasobów leków stała się szczególnie wyraźna w dobie kryzysu pandemicznego. Inwestycje w tym obszarze dotyczyć będą zarówno infrastruktury produkcyjnej, jak i badań oraz projektów mających na celu wytwarzanie nowych substancji.

Źródło: Interia / wydarzenia.interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >