wtv.pl
Mateusz Morawiecki

Flickr/Kancelaria Premiera

Krajowy Plan Odbudowy. Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Mateusz Morawiecki ogłosił plan Zjednoczonej Prawicy na wyjście z kryzysu epidemicznego. Rozprawienie się z nie najlepszą sytuacją w kraju ma umożliwić Krajowy Plan Odbudowy. Projekt Polski w porozumieniu z Komisją Europejską zapewni sprawny powrót

  • Walka z pandemią jest wspierana przez Unię Europejską, która przekaże Polsce 57 miliardów euro. 23 mld euro będą stanowić granty w formie bezzwrotnych dotacji na odbudowę gospodarki, a 34 miliardy będą stanowić pożyczki. Środki zostaną rozdzielone na poszczególne regiony kraju

  • Komisja Europejska będzie analizować, na co dokładnie zostały przeznaczone pieniądze. Od 15 października ruszą pierwsze oceny. Będą one trwać przez blisko 2 miesiące

  • W dzisiejszej konferencji prasowej udział biorą: Prezes Rady Ministrów - Mateusz Morawiecki i Waldemar Buda - wiceminister funduszy i polityki regionalnej

Zaprezentowany przez Mateusza Morawieckiego program został podzielony na 5 kluczowych aspektów. Polska będzie mogła przeznaczyć środki na rozwój gospodarczy, zieloną energię, uzdatnienie systemu ochrony zdrowia, a także transformacji cyfrowej i mobilności. Należy podkreślić, że wciąż obowiązuje powiązanie funduszy unijnych z przestrzeganiem zasady praworządności, co wywołuje głęboki sprzeciw koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości - Solidarnej Polski. 

Przedstawiony Krajowy Plan Odbudowy może przejść korektę, nad którą pochylić musi się również Komisja Europejska i Sejm. Pierwsze środki mają wpłynąć do Polski już we wrześniu, zakładając bezproblemowe przyjęcie planu. 

Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił Krajowy Plan Odbudowy. Wiemy, jak rząd zamierza wyjść z kryzysu epidemicznego

Polską wersję planu opracowuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w porozumieniu z Ministerstwem Finansów. Programy wdrożone z unijnych środków mają nie tylko pomóc Polsce w wyjściu z kryzysu, ale także zapewnić długofalowe skutki. W ramach konsultacji 2, 4 i 9 marca odbędą się trzy debaty dotyczące obszarów wsparcia w Krajowym Planie Odbudowy. Polska będzie musiała wykorzystać środki do 2026 roku.

Inwestycje będą dotyczyć 5. kluczowych dla kraju i wspólnoty europejskiej obszarów. Chodzi o transformacje cyfrową, odporność i konkurencyjność gospodarki, poprawienie dostępności i podniesienie jakość usług publicznych, w tym systemy ochronu zdrowia, a także wdrożenie zielonej i inteligentnej mobilności. - Przeznaczymy 770 miliardów złotych z Unii Europejskiej za rozwój Polski - słyszymy z ust Mateusza Morawieckiego. 

Niezwykle ważna będzie spójność terytorialna oraz ochrona środowiska. Prezes Rady Ministrów wskazał, że udało mu się wynegocjować rekordowy budżet dla kraju. Obecnie trwa etap konsultacji Krajowego Planu Odbudowy. Udział w debacie mogą wziąć wszystkie środowiska, tak by odpowiednio zmodyfikować plan. KPO trafi do Komisji Europejskie już 30 kwietnia. Negocjacje robocze z organem będą miały miejsce już w lipcu. 

- Przed nami kilka kluczowych tygodni w walce z pandemią, ale już wkrótce, kiedy program szczepionkowy zacznie działać w szerokim zakresie, będziemy mieli do czynienia z podstawowymi wyzwaniami gospodarczymi. Europa dawno się z nimi nie mierzyła. Będą zwycięzcy, ci, którzy będą potrafili zadbać o stabilność finansów publicznych i inwestycji - zaczął Mateusz Morawiecki. 

W Krajowym Planie Odbudowy dojdzie do oparcia się o wzrost wydajności i produktywności gospodarki. - Życie poszczególnych obywateli, pracowników dzięki wyższej produktywności może być lepsze. Chcemy, żeby Polacy więcej zarabiali i inwestowali w gospodarkę - dodał. Dojdzie do przemodelowania systemu finansów publicznych, utrzymania, a także stworzenia nowych miejsc pracy. Premier podkreślił, że wymienione gałęzie będą także wspierane środkami z umów partnerskich i krajowych inwestycji. 

- Właśnie praca, wsparta przez mechanizmy gospodarki cyfrowej - wysoce zautomatyzowanej i zdigitalizowanej, może prowadzić w kierunku uodpornienia gospodarki na takie wstrząsy jak pandemia - usłyszeliśmy. 

Pierwszym krokiem do wyjścia z pandemii jest wyszczepienie populacji. Preparat Pfizera i BioNtechu, Moderny, a także Astra Zeneca przyjęło już ponad 3 miliony Polaków. 1 121 050 otrzymało drugą dawkę, a 2 042 806 osób już przyjęło pierwszą dawką. Przypomnijmy także, że doszło do przedłużenia obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Obostrzenia pozostają niezmienione do 14 marca. Wyjątek stanowi województwo warmińsko-mazurskie, gdzie przywrócono restrykcje sprzed 12 lutego. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Awantura w "Kropce nad i". "A zna pan Mariana Basia?"

  • Policja nie zareagowała, bo były mąż "nie połamał Katarzynie nóg". Jej piekło trwa od 5 lat

  • Hanna Lis natrafiła na filmik z Andrzejem Dudą. "Niech on już wraca na narty"

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >