Krajowy Plan Odbudowy. Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły
Walka z pandemią jest wspierana przez Unię Europejską, która przekaże Polsce 57 miliardów euro. 23 mld euro będą stanowić granty w formie bezzwrotnych dotacji na odbudowę gospodarki, a 34 miliardy będą stanowić pożyczki. Środki zostaną rozdzielone na poszczególne regiony kraju
Komisja Europejska będzie analizować, na co dokładnie zostały przeznaczone pieniądze. Od 15 października ruszą pierwsze oceny. Będą one trwać przez blisko 2 miesiące
W dzisiejszej konferencji prasowej udział biorą: Prezes Rady Ministrów - Mateusz Morawiecki i Waldemar Buda - wiceminister funduszy i polityki regionalnej
Zaprezentowany przez Mateusza Morawieckiego program został podzielony na 5 kluczowych aspektów. Polska będzie mogła przeznaczyć środki na rozwój gospodarczy, zieloną energię, uzdatnienie systemu ochrony zdrowia, a także transformacji cyfrowej i mobilności. Należy podkreślić, że wciąż obowiązuje powiązanie funduszy unijnych z przestrzeganiem zasady praworządności, co wywołuje głęboki sprzeciw koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości - Solidarnej Polski.
Przedstawiony Krajowy Plan Odbudowy może przejść korektę, nad którą pochylić musi się również Komisja Europejska i Sejm. Pierwsze środki mają wpłynąć do Polski już we wrześniu, zakładając bezproblemowe przyjęcie planu.
Premier @MorawieckiM uczestniczy w @MFIPR_GOV_PL w konferencji nt. rozpoczęcia konsultacji społecznych dotyczących #PlanOdbudowy. pic.twitter.com/xUVamQPmEf
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 26, 2021
Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił Krajowy Plan Odbudowy. Wiemy, jak rząd zamierza wyjść z kryzysu epidemicznego
Polską wersję planu opracowuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w porozumieniu z Ministerstwem Finansów. Programy wdrożone z unijnych środków mają nie tylko pomóc Polsce w wyjściu z kryzysu, ale także zapewnić długofalowe skutki. W ramach konsultacji 2, 4 i 9 marca odbędą się trzy debaty dotyczące obszarów wsparcia w Krajowym Planie Odbudowy. Polska będzie musiała wykorzystać środki do 2026 roku.
Inwestycje będą dotyczyć 5. kluczowych dla kraju i wspólnoty europejskiej obszarów. Chodzi o transformacje cyfrową, odporność i konkurencyjność gospodarki, poprawienie dostępności i podniesienie jakość usług publicznych, w tym systemy ochronu zdrowia, a także wdrożenie zielonej i inteligentnej mobilności. - Przeznaczymy 770 miliardów złotych z Unii Europejskiej za rozwój Polski - słyszymy z ust Mateusza Morawieckiego.
Niezwykle ważna będzie spójność terytorialna oraz ochrona środowiska. Prezes Rady Ministrów wskazał, że udało mu się wynegocjować rekordowy budżet dla kraju. Obecnie trwa etap konsultacji Krajowego Planu Odbudowy. Udział w debacie mogą wziąć wszystkie środowiska, tak by odpowiednio zmodyfikować plan. KPO trafi do Komisji Europejskie już 30 kwietnia. Negocjacje robocze z organem będą miały miejsce już w lipcu.
- Przed nami kilka kluczowych tygodni w walce z pandemią, ale już wkrótce, kiedy program szczepionkowy zacznie działać w szerokim zakresie, będziemy mieli do czynienia z podstawowymi wyzwaniami gospodarczymi. Europa dawno się z nimi nie mierzyła. Będą zwycięzcy, ci, którzy będą potrafili zadbać o stabilność finansów publicznych i inwestycji - zaczął Mateusz Morawiecki.
W Krajowym Planie Odbudowy dojdzie do oparcia się o wzrost wydajności i produktywności gospodarki. - Życie poszczególnych obywateli, pracowników dzięki wyższej produktywności może być lepsze. Chcemy, żeby Polacy więcej zarabiali i inwestowali w gospodarkę - dodał. Dojdzie do przemodelowania systemu finansów publicznych, utrzymania, a także stworzenia nowych miejsc pracy. Premier podkreślił, że wymienione gałęzie będą także wspierane środkami z umów partnerskich i krajowych inwestycji.
- Właśnie praca, wsparta przez mechanizmy gospodarki cyfrowej - wysoce zautomatyzowanej i zdigitalizowanej, może prowadzić w kierunku uodpornienia gospodarki na takie wstrząsy jak pandemia - usłyszeliśmy.
Premier @MorawieckiM w @MFIPR_GOV_PL: Właśnie praca, wsparta przez mechanizmy gospodarki cyfrowej - wysoce zautomatyzowanej i zdigitalizowanej, może prowadzić w kierunku uodpornienia gospodarki na takie wstrząsy jak pandemia. #PlanOdbudowy
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 26, 2021
Pierwszym krokiem do wyjścia z pandemii jest wyszczepienie populacji. Preparat Pfizera i BioNtechu, Moderny, a także Astra Zeneca przyjęło już ponad 3 miliony Polaków. 1 121 050 otrzymało drugą dawkę, a 2 042 806 osób już przyjęło pierwszą dawką. Przypomnijmy także, że doszło do przedłużenia obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Obostrzenia pozostają niezmienione do 14 marca. Wyjątek stanowi województwo warmińsko-mazurskie, gdzie przywrócono restrykcje sprzed 12 lutego.
Premier @MorawieckiM w @MFIPR_GOV_PL: Pierwszy filar #PlanOdbudowy to wzrost produktywności i odbudowa konkurencyjności polskiej gospodarki po kryzysie, natomiast filar drugi to cyfryzacja.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 26, 2021
Artykuły polecane przez redakcję WTV: