wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Minister zdrowia zapowiedział ograniczenia teleporad. Jutro podpisze rozporządzenie

4 Marca 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w piątek podpisze rozporządzenie ograniczające udzielanie przez lekarzy teleporad na rzecz wizyt stacjonarnych. Krok ten jest możliwy dlatego, że dzięki szczepieniom lekarzy odsetek zakażeń jest wśr&oacut

Zapowiedzi wprowadzenia ograniczeń w udzielaniu teleporad, gdy mówiła na ten temat przywoływana przez tvn24.pl rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ Anna Leder, tłumacząc, że rozwiązanie, które rozpowszechniło się we wczesnej fazie pandemii, teraz - dzięki postępom w szczepieniach lekarzy - nie jest już potrzebne, ani nawet wskazane.

- Zdecydowana większość personelu medycznego jest już zaszczepiona, więc nie musi się tak obawiać zakażenia, jak jeszcze na początku pandemii, oczywiście ryzyko zakażenia nadal istnieje, pacjenci nie mogą gromadzić się w poczekalniach - przywoływał słowa Anny Leder portal tvn24.pl.

Tymczasem poprzestawanie na teleporadach może w przypadku wielu pacjentów wiązać się z ryzykiem pogorszenia stanu zdrowia. - Apeluję, żeby nie unikać konsultacji i zabiegów, nie odkładać badań profilaktycznych. Odsuwanie ich w czasie nie przyniesie niczego dobrego, a nie ma już ku temu podstaw - tłumaczyła w rozmowie z tvn24.pl rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ.

Minister Adam Niedzielski o teleporadach

W czwartek temat ten podjął w programie "Gość Wydarzeń" na antenie Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski, zapowiadając, że już w piątek podpisze rozporządzenie ograniczające udzielanie teleporad.

Tłumacząc decyzję o ograniczeniu świadczenia teleporad  minister Adam Niedzielski również wskazał na fakt, że kadra medyczna została już zaszczepiona. - Zaszczepionych zostało 120 tysięcy lekarzy. Ta liczna względem 150 tysięcy stanowi 88/90 procent - przywołuje słowa ministra polskatimes.pl.

Minister Adam Niedzielski zwrócił również uwagę na efekt ochronny szczepień, dzięki któremu liczba nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem wśród lekarzy spadła do 10 dziennie. - Widać, że to szczepienie jest skuteczne - mówił przywoływany przez portal polskatimes.pl minister zdrowia.

Ograniczenie świadczenia teleporad nie znaczy jednak, że rozwiązanie to zostanie całkowicie wycofane. - Teleporada czasami ma funkcjonalny wymiar, gdy musimy tylko otrzymać receptę lub gdy nie jest potrzebny fizyczny kontakt z lekarzem - tłumaczył na antenie Polsat News przywoływany przez polskatimes.pl minister Adam Niedzielski.

- Ale to już jest czas, żeby przywracać normalne, standardowe leczenie, aczkolwiek uważam, że teleporada też powinna mieć stałe miejsce w arsenale środków, ale powinna być jedną z metod kontaktu lekarza, ale nie dominującą - cytuje słowa ministra RMF FM.

Ministerstwo zdrowia już w sierpniu ubiegłego roku zwracało uwagę na ryzyka związane z teleporadami. - Dostrzegliśmy wiele ich zalet i na pewno chcemy, aby pozostały w POZ jako jedna z form opieki. Jednak widzimy potrzebę standaryzacji, opisania zasad postępowania i wskazania, kiedy należy zachować szczególną ostrożność i zbadać pacjenta osobiście, aby eliminować błędy i poprawiać jakość udzielanych świadczeń - mówił wtedy przywoływany przez gov.pl wiceminister Janusz Cieszyński.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: polskatimes.pl, RMF FM / rmf24.pl, Polsat News / "Gość Wydarzeń"

Podobne artykuły

Polska

Prof. Simon otrzymuje groźby śmierci za namawianie do szczepień. Członek Rady Medycznej przy premierze na celowniku?

Czytaj więcej >

Polska

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-latki, która zginęła w Katowicach. Stwierdzono rozległe obrażenia

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Kłodzko. Tragedia na torach. Zginęła kobieta

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Musi zapłacić zaległy abonament RTV, mimo że nie ma telewizora. Dziwna reakcja Poczty Polskiej

Czytaj więcej >
Twitter & Śląska Policja

Polska

Wypadek w Katowicach. Pojawiło się nowe nagranie, pokazuje zupełnie inną perspektywę

Czytaj więcej >
Pixabay/cbakobus - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Popularne produkty wycofane ze sklepów. Aż 12 rodzajów lodów skażonych tlenkiem etylenu

Czytaj więcej >