wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Kaja Godek zbiera podpisy przeciw galerii sztuki. "To bezpośrednia próba cenzury"

4 Marca 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Po porażce w płockim sądzie Kaja Godek zabrała się za walkę z wolnością sztuki. Przedstawiciele Fundacji Życie i Rodzina zbierają podpisy pod petycją, której celem jest "zahamowanie lewicowego szaleństwa". Sygnatury zostaną przekazane wła

  • Zbiórka podpisów będzie trwała do 23 kwietnia. Fundamentalistom religijnym chodzi o zablokowanie dofinansowań dla Galerii "Labirynt", Fundacji "Her Story", "Camera Femina", stowarzyszenia "Homo Faber", a także "Innej Fundacji". Wymienione instytucje wspierają społeczność LGBT, a także wspierają środowiska kobiecie w walce o swoje prawa

  • Fundacji Życie i Rodzina szczególnie nie spodobała się wystawa poświęcona erotyce i cielesności. - Jak wiadomo, za każdym razem, gdy gdzieś na świecie pojawi się wizerunek nagiego mężczyzny, w kosmosie imploduje czarna dziura - komentowali wystawę jej organizatorzy z Galerii Labirynt

Przed urzędem gminy odbyła się prezentacja petycji. - Miasto i tak ma ogromne długi, a wydawanie rocznie milionów złotych na instytucje i organizacje, które propagują rzeczy sprzeczne z porządkiem konstytucyjnym i interesem społecznym, budzi w nas, mieszkańcach Lublina, uzasadnione wzburzenie - komentował działacz FŻiR, cytowany przez Kuriera Lubelskiego. Według ludzi kultury, Kaja Godek wprost podnosi rękę na wolność artystyczną. 

Warto podkreślić, że dyrektor Galerii jest nominowany na nagrody "O!Lśenienie" właśnie za wystawy poświęcone tematyce feministycznej. Chodzi o bojkotowane przez Godek wystawy "Nigdy nie będziesz szła sama" i "Jesteśmy ludźmi".

Po porażce w sądzie Kaja Godek ma kolejny plan

- Obecnie m.in. prezentowana jest w niej wystawa, której głównym punktem są zdjęcia roznegliżowanych mężczyzn chwalących się swoimi narządami rozrodczymi w wyzywających pozach - deklarują przedstawiciele z grupy prowadzonej przez Kaję Godek. Dodatkowo aż pięć instytucji z Lublina ma "promować aborcję i ideologię LGBT". Podkreślmy więc jeszcze raz, że nie ma w Polsce czegoś jak "ideologia LGBT". Możemy mówić o grupie osób nie będących heteronormatywnymi. 

Jeszcze przed atakami Fundacji Galeria Labirynt za pośrednictwem Facebooka wskazała, że "za każdym razem, gdy gdzieś na świecie pojawi się wizerunek nagiego mężczyzny, w kosmosie imploduje czarna dziura."

Wystawa „Nigdy Nie Będziesz Szła Sama" ma przedstawiać Strajk Kobiet jako ruch demokratyczny domagający się powszechnej równości. Prace artystyczne przedstawiają transparenty, naklejki, hasła, flagi i zdjęcia z manifestacji w obronie praw kobiet. - Coś czujemy, że dla autorów tego tekstu wulgarny jest sam fakt, że kobiety walczą o swoje prawa. W proch się obraca tradycja trzydaniowego obiadu i „niepytana się nie odzywaj” - opisywali pracownicy Galerii "Labirynt". 

W rozmowie z dziennikarzami Onetu, dyrektor instytucji Kultury, Waldemar Tatarczuk w ostrych słowach skomentował działania Kai Godek. - To bezpośrednia próba cenzury, ograniczanie wolności wypowiedzi, ograniczanie wolnego dostępu do dóbr kultury, ekspresji twórczości - ograniczanie praw, które obywatelom daje Konstytucja - W tej chwili wygląda to groźniej, bo jest większa siła tejże opcji. Jeszcze wtedy nie było Kai Godek z jej machiną wojenną - oceniał. 

Przedstawiciel Galerii przypomniał Onetowi, że już wcześniej miały miejsca niepokojące incydenty dotyczące prac grupy. Na elewacji budynku malowano wulgarne hasła, strzelano w okna siedziby, a także rysowano gwiazdy Dawida. Według informacji Tatarczuka, lokalne władze mają jednak nie przychylić się do propozycji Kai Godek i jej wolontariuszy. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Lasy Państwowe przelały pół miliona złotych do fundacji Lux Veritatis, a Ministerstwo Zdrowia półtora miliona

  • IMGW zapowiada nowe alerty. Cała Polska z ostrzeżeniem meteorologicznym

  • Izabela Małysz, żona Adama Małysza była oskarżana o zdradę. Po latach opowiada o plotkach

Źródło: [Onet/Facebook/Galeria Labirynt/Fundacja Życie i Rodzina]

Alan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >