wtv.pl > Polska > Abp Głódź może stracić wyróżnienie? Kanclerz Kapituły Orderu Odrodzenia Polski zabrał głos
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:21

Abp Głódź może stracić wyróżnienie? Kanclerz Kapituły Orderu Odrodzenia Polski zabrał głos

wtv
WTV.pl

Arcybiskup nie zapłacił wysokiej ceny za swoje przewiny. Odebranie orderu wydaje się jedynie formalnością, ale w takim przypadku może wskazywać również na rozpoczęcie konkretnych działań przez państwo wobec duchownego. 

Abp Sławoj Leszek Głódź straci Order Odrodzenia Polski?

Abp Sławoj Leszek Głódź został ukarany przez Watykan po oskarżeniach dotyczących tuszowania pedofilii w diecezji gdańskiej. Przez lata miał ukrywać sprawców wykorzystywania seksualnego nieletnich, co wykazały również dokumenty analizowane przez Watykan. 

Kara wydawała się nie być jednak zbyt surowa - najsurowsza, jak się wydawało, była wyprowadzka z diecezji. Okazało się jednak, że Głódź najpewniej wyprowadził się do swojego majątku w Bobrówce na Podlasiu, na który składa się gigantyczny kompleks z paroma ekskluzywnymi budynkami i park, w którym znajdują się daniele. 

Głódź miał również m.in. wpłacić kwotę na zajmującą się kwestią pedofilii w Kościele i pomagającej jej ofiarom fundację św. Józefa. Kwota do wpłaty miała być jednak dowolna, jak ustalono. Ma być ona również niejawna. 

Wydawałoby się więc, że Głódź nie otrzymał właściwie żadnej kary. Nikt nie próbował konfiskować jego wartego miliony majątku, niż nie wytoczył mu również sprawy, nie ciążą na nim żadne karne zarzuty.

W tym temacie postanowili wypowiedzieć się członkowie kapituły Orderu Odrodzenia Polski. Może się okazać, że Głódź straci to odznaczenie. 

„Daję słowo honoru, że zostanie to zbadane”

Dokładniej o kwestii wypowiedział się członek kapituły, sędzia Wiesław Johann, który w rozmowie z Onetem przyznał, że dokładnie przyjrzy się tej sprawie. W tym celu ma pozyskać dokumenty dotyczące sprawy zarówno od polskiego Kościoła, prokuratury, jak i Nuncjatury Apostolskiej. 

- Jeżeli kapituła uzna, że zachodzą przesłanki ku temu, by takie odznaczenie zostało odebrane, skierujemy taki wniosek do pana prezydenta. Proszę jednak pamiętać, że to do niego należy ostateczna decyzja - mówił Johann. 

- Kapituła nie jest sądem, a jest organem społecznym, który może poddać ocenie takie lub inne zachowanie - zastrzegł sędzia. 

Głódź został odznaczony polskimi orderami dwukrotnie - w 1995 roku Orderem Odrodzenia Polski, a w 1998 roku - Krzyżem Komandorskim. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [rmf24.pl][wtv.pl]

Tagi: Emerytura
Powiązane