wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Abp Głódź może stracić wyróżnienie? Kanclerz Kapituły Orderu Odrodzenia Polski zabrał głos

1 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Abp Leszek Sławoj Głódź został ostatnio ukarany przez Watykan po oskarżeniach o tuszowanie pedofilii wśród podwładnych ze swojej diecezji. Niegdyś Głódź uważany był za osobę, którą należało nagradzać orderami. Okazało się, że k

Arcybiskup nie zapłacił wysokiej ceny za swoje przewiny. Odebranie orderu wydaje się jedynie formalnością, ale w takim przypadku może wskazywać również na rozpoczęcie konkretnych działań przez państwo wobec duchownego. 

Abp Sławoj Leszek Głódź straci Order Odrodzenia Polski?

Abp Sławoj Leszek Głódź został ukarany przez Watykan po oskarżeniach dotyczących tuszowania pedofilii w diecezji gdańskiej. Przez lata miał ukrywać sprawców wykorzystywania seksualnego nieletnich, co wykazały również dokumenty analizowane przez Watykan. 

Kara wydawała się nie być jednak zbyt surowa - najsurowsza, jak się wydawało, była wyprowadzka z diecezji. Okazało się jednak, że Głódź najpewniej wyprowadził się do swojego majątku w Bobrówce na Podlasiu, na który składa się gigantyczny kompleks z paroma ekskluzywnymi budynkami i park, w którym znajdują się daniele. 

Głódź miał również m.in. wpłacić kwotę na zajmującą się kwestią pedofilii w Kościele i pomagającej jej ofiarom fundację św. Józefa. Kwota do wpłaty miała być jednak dowolna, jak ustalono. Ma być ona również niejawna. 

Wydawałoby się więc, że Głódź nie otrzymał właściwie żadnej kary. Nikt nie próbował konfiskować jego wartego miliony majątku, niż nie wytoczył mu również sprawy, nie ciążą na nim żadne karne zarzuty.

W tym temacie postanowili wypowiedzieć się członkowie kapituły Orderu Odrodzenia Polski. Może się okazać, że Głódź straci to odznaczenie. 

„Daję słowo honoru, że zostanie to zbadane”

Dokładniej o kwestii wypowiedział się członek kapituły, sędzia Wiesław Johann, który w rozmowie z Onetem przyznał, że dokładnie przyjrzy się tej sprawie. W tym celu ma pozyskać dokumenty dotyczące sprawy zarówno od polskiego Kościoła, prokuratury, jak i Nuncjatury Apostolskiej. 

- Jeżeli kapituła uzna, że zachodzą przesłanki ku temu, by takie odznaczenie zostało odebrane, skierujemy taki wniosek do pana prezydenta. Proszę jednak pamiętać, że to do niego należy ostateczna decyzja - mówił Johann. 

- Kapituła nie jest sądem, a jest organem społecznym, który może poddać ocenie takie lub inne zachowanie - zastrzegł sędzia. 

Głódź został odznaczony polskimi orderami dwukrotnie - w 1995 roku Orderem Odrodzenia Polski, a w 1998 roku - Krzyżem Komandorskim. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Raper Mata uderzył w TVP, Kurskiego i Pawłowicz. Sędzia odpowiedziała

  • Müller o planach po 9 kwietnia: Wiele obostrzeń pozostanie z nami na kolejne tygodnie

  • Abp Głódź straci kolejne zaszczyty? Pałac Prezydencki odpowiada

źródło: [rmf24.pl][wtv.pl]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >