wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Propozycje w zmianie 500 plus. Waloryzacja i kryterium dochodowe?

11 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Czy 500 plus czekają zmiany? Wielu z nich zaprzeczają władze PiS, ale jest możliwe, że część z nich zostanie w pewnym momencie wprowadzona. Wiele mówiło się m. in. o waloryzacji świadczenia, pojawieniu się kryterium dochodowego lub nawet uzależnien

  • 500 plus od początku jego wprowadzenia, jest świadczeniem niemal niezmiennym

  • Po tylu latach jednak zmieniła się jego wartość oraz to, komu jest wypłacane

  • Rząd stanowczo odcina się od jakichkolwiek zmian na niekorzyść świadczenia, ale nie wiadomo, czy nie będzie musiał po nie sięgnąć.

Jak może zmienić się 500 plus w ciągu najbliższych lat?

500 plus: najgłośniejsze świadczenie w Polsce

500 plus jest jednym z najważniejszych polskich świadczeń socjalnych. Przede wszystkim dał PiSowi większą rzeszę wyborców, bo podobnego rozwiązania nikt przed nimi nie zastosował. Nowe świadczenie miało być odpowiedzią na dawne becikowe i inne, mniejsze dofinansowania dla rodzin. 

Przez wiele lat działania wokół świadczenia były szeroko komentowane i obserwowane. Już wtedy pytano, co stanie się, jeśli przyjdzie inflacja? Czy 500 plus wciąż będzie wyglądać tak samo? Co, jeśli okaże się, że budżet państwa nie jest w stanie tego udźwignąć?

Pytań było i jest wciąż wiele, ale prócz zmiany dot. tego, od którego dziecka wypłacane będzie świadczenie, o jakichkolwiek roszadach w kontekście 500 plus nie było. Sytuacja staje się jednak coraz bardziej poważna - przez koronawirusa budżet bardzo ucierpiał, również obywatele w ramach dodatku otrzymują tak naprawdę mniej niż na samym początku.

Podobnie więc jak przy świadczeniu Kindergeld w Niemczech, w propozycjach od różnych środowisk pojawiają się istotne zmiany, które być może ulepszą działanie 500 plus.

Propozycje zmian - waloryzacja i kryterium dochodowe

Jednym z podnoszonych postulatów było ograniczenie 500 plus ze względu na kryterium dochodowe - propozycja, by otrzymywały je jedynie osoby najbardziej potrzebujące wsparcia finansowego nie została jednak dobrze przyjęta przez resort pracy i polityki społecznej. 

- 500 plus trafia do wszystkich dzieci i tak pozostanie. Nie chcemy ograniczać programu do kryterium dochodowego - mówił wiceminister Stanisław Szwed.

Część z propozycji mówi jednak o tym, by nie zabierać pieniędzy wszystkim, którzy przekroczyli próg dochodowy, ale dać więcej tam, gdzie pieniądze są naprawdę potrzebne, czyli po prostu podwyższyć wartość 500 plus dla najbiedniejszych. 

Pojawiły się również propozycje, by na czas szalejącej w Polsce pandemii, wstrzymać wypłacanie 500 plus. Pomysł skomentował krytycznie premier Mateusz Morawiecki. Należy też wziąć pod uwagę, że właśnie w czasie pandemii sztandarowy program PiS mógł uchronić część z rodziców, którzy straciły pracę, przed jeszcze większymi problemami. 

Kolejnym z często podgrzewanych tematów jest kwestia waloryzacji świadczenia. Ze względu na inflację, wyższe ceny produktów i podwyżki domowych rachunków, świadczenie nie ma już takiej mocy, jak kiedyś. Być może PiS w pewnym momencie zdecyduje się, wzorem Niemiec, gdzie ich Kindergeld zostało w tym roku rekordowo podniesione, dodać do 500 zł jeszcze trochę, by nadrobić kwestię spadku wartości polskiej złotówki

Tym bardziej, że 500 zł to wartość koszyka o wartości 370 zł sprzed dwóch lat. Inflacja zmieniła bardzo wiele w kontekście tego świadczenia. 

- Przygotowujemy politykę demograficzną. Znajdą się w niej też rozwiązania innej propozycji wsparcia rodziny. Na razie rozmawiamy o budżecie na 2021 i nie przewidujemy w nim waloryzacji 500 plus. Nie oznacza to jednak, że za kilka lat ta sprawa nie będzie przedmiotem głębszej dyskusji - tłumaczono. 

Póki co, zmiany więc nie są pewne, wszystko jednak okaże się na przestrzeni najbliższych lat, a być może nawet najbliższego roku - po uspokojeniu pandemii będzie można znów chłodnym okiem spojrzeć na to, co stało się z budżetem i ustalić, ewentualne zmiany dot. wielu programów i dopłat oferowanych przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

źródło: [gk.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefined

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

UOKiK: blisko 40 proc. przebadanych ubranek dla dzieci zakwestionowane przez Inspekcję Handlową

Gospodarka

UOKiK i Inspekcja Handlowa sprawdziły skład ubranek dla dzieci. "Skład rzeczywisty a deklarowany różni się w przypadku prawie 40 proc. badanych produktów"

Czytaj więcej >
GUS: w ciągu roku ceny żywności i napojów alkoholowych wzrosły o 5,8 proc.

Gospodarka

GUS: w rok wzrost cen jedzenia i alkoholu o blisko 6 proc.

Czytaj więcej >
Sejm

Gospodarka

"12 tys. plus" powoli staje się faktem. Posłowie większością głosów zadecydowali o zatwierdzeniu nowego programu socjalnego

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Gospodarka

Andrzej Duda podpisał ustawę. Sprzedawca nie będzie miał prawa odmówić klientowi płatności gotówką

Czytaj więcej >
Piqsels/Patty - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Mięsożercy ucierpią przez nowe unijne przepisy? Niektóre produkty podrożeją

Czytaj więcej >
Pixnio/Bicanski - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Santander Bank ostrzega przed kolejnymi metodami phishingu. Jak bronić się przed oszustami?

Czytaj więcej >