wtv.pl > Gospodarka > Zmiany od 1 marca. Dotyczą 500 plus dla osób z niepełnosprawnościami
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:23

Zmiany od 1 marca. Dotyczą 500 plus dla osób z niepełnosprawnościami

wtv
WTV.pl
  • 15 stycznia Główny Urząd Statystyczny wyliczył wskaźnik waloryzacji. Od tego czasu media zalały Polaków doniesieniami o podwyżkach emerytur. Pozostałą przestrzeń medialną zajęła ustawa o 14. emeryturze i odrzuconych poprawkach Senatu

  • Tymczasem rząd podniósł próg dochodowy dla osób pobierających 500 plus z tytułu niezdolności do samodzielnej egzystencji. W tym roku próg wynosi 1772,08 złotych. Po pieniądze mogą zgłaszać się osoby, które ukończyły 18. rok życia

  • Świadczenie nie podlega opodatkowaniu, egzekucjom, czy też potrąceniom. Należy jednak spełnić ważne warunki i złożyć odpowiednie wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Na oficjalnej stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej można zapoznać się z komunikatem dotyczącym świadczenia 500 plus. Znacznie więcej osób niesamodzielnych będzie mogło skorzystać z propozycji Zjednoczonej Prawicy. - Priorytetem naszego rządu jest również wsparcie osób z niepełnosprawnościami - zapewniała Marlena Maląg. 

Program 500 plus dla osób z niepełnosprawnościami przechodzi ważne zmiany. Warto się zainteresować

- Przy waloryzacji została podniesiona kwota dochodowa przy świadczeniu tzw. 500+ dla osób niesamodzielnych. W tym roku próg wynosi 1772,08 zł - dodawała, zapewniając, iż dodatkowe pieniądze należą się każdemu, kto ukończył 18 lat i jest niezdolny do samodzielnej egzystencji. Niezbędne jednak jest uzyskanie odpowiedniego orzeczenia, by móc zawnioskować o przyznanie uposażenia. Jak podaje rząd, z oferty skorzysta blisko pół miliona osób. Dane te obejmowały okres sprzed waloryzacji. Oznacza to, że grono interesantów znacznie się zwiększy. 

500 plus jest finansowane w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. - Świadczenie zwolnione będzie z opodatkowania, a organ wypłacający nie będzie mógł dokonywać potrąceń i egzekucji - podaje resort Marleny Maląg. Świadczeniobiorcy nie muszą martwić się wliczeniem dochodów podczas równoległego ubiegania się o dodatek mieszkaniowy, pieniądze z pomocy społecznej, czy innych form wsparcia ze strony państwa.

Jeszcze wcześniej próg dochodowy wynosił 1600 złotych. Po złożeniu wniosku Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma miesiąc na przeanalizowanie dokumentu i wydanie decyzji. Od negatywnego zaopiniowania wniosku przysługuje środek odwoławczy, co wymusi przeanalizowanie sprawy przez sąd. 

Jak podaje portal Money.pl, kwota wsparcia finansowego jest objęta zasadą złotówka za złotówkę. Oznacza to, że wysokość przelewów będzie maleć wraz z przekroczeniem progu 1272 złotych. Interesanci czerpiący 1500 złotych na życie mogą liczyć na 228 złotych mniej. 

Poza programem 500 plus zwaloryzowane zostaną świadczenia z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Kwoty wzrosną o 38,16 złotych i wyniosą 938,16 złotych. Osoby pobierające rentę rodzinną mogą liczyć na równowartość najniższej zwaloryzowanej emerytury, czyli 1250,88 złotych. Niewiele więcej wyniesie świadczenie przedemerytalne - 1262,34 złotych.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło [GOV.pl]

Powiązane