wtv.pl > Polska > Zrzucanie winy na ofiarę przemocy za strój? Victim blaming pod płaszczykiem wiary na TikToku
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:22

Zrzucanie winy na ofiarę przemocy za strój? Victim blaming pod płaszczykiem wiary na TikToku

wtv
WTV.pl
  • Użytkowniczka TikToka Perła Króla, która zajmuje się głównie kwestiami związanymi z katolicką moralnością, postanowiła skomentować kwestię ubioru kobiet

  • Opowiedziała o tym, że każda kobieta powinna uważać na to, jak się ubiera, bo w wypadku zbyt skąpego ubioru mężczyźni „nie będą mogli się powstrzymać”

  • Prosiła o to, by pomyśleć o chłopakach, którzy z całej siły próbują i „pozostać w czystości”

 Sprawę dla WTV skomentowała Maja Staśko. 

Użytkowniczka TikToka uprawia victim blaming pod płaszczykiem katolicyzmu

Użytkowniczka TikToka Perła Króla, która zajmuje się kwestiami moralności katolickiej, postanowiła w krótkim filmie opowiedzieć o tym, jak strój może, według niej, wpłynąć na zachowanie mężczyzn względem kobiet. W opublikowanym wideo stwierdziła, że mężczyźni nie są w stanie kontrolować swojego popędu, przez co wyzywający strój ma być dla nich próbą, przed którą mogą się ugiąć. 

Na górze swojego filmu wrzuciła komentarz dotyczący ubioru od jednej z użytkowniczek serwisu: „mam prawo się ubierać jak chcę i nie życzę sobie tego, żeby ktoś patrzył na mnie jak na obiekt seksualny”.

- Jeśli ty masz prawo ubrać się jak chcesz, to mężczyźni mają prawo patrzeć na ciebie jak na obiekt pożądania - zaczęła. - Gdy ty nie szanujesz tego, że masz swoją godność, oni też nie będą jej szanować. 

Perła Króla kontynuowała, twierdząc, że mężczyźni są stworzeni, że niezwykle trudno wygrać im pojedynek z kuso ubraną kobietą. 

- W momencie, w którym ty jesteś prowokująca, on musi mega z sobą walczyć, żeby tobie nie ulec - mówiła. - I postaw się, proszę, w sytuacji takiego biednego chłopaka, który walczy o swoją czystość, z którą ma problemy i widzi taką kobietę, która jest prowokująca. Jak ten biedny chłopak ma sobie z tym poradzić?

Jak stwierdziła, „wartość w oczach Bożych” ma sprawić, że kobiety nie będą czuły potrzeby ubierania się w taki sposób i dzięki temu oszczędzą mężczyznom cierpienia oraz samej sobie zranienia. 

Zrzucanie winy na ubiór kobiety jest jednym z głównych punktów victim blamingu - zrzucaniu winy na agresywne zachowania oprawcy na ofiarę. Bardzo często podobne dyskusje pojawiają się przy okazji gwałtów - wiele osób pyta np. czy ofiara nie miała za krótkiej spódnicy i czy sama się o to nie prosiła. Podobne zachowanie widoczne jest w TikToku Perły Króla. 

Maja Staśko komentuje: To nie ubranie gwałci. Gwałci gwałciciel

Sprawę skomentowała również Maja Staśko, która czynnie stara się walczyć z victim blamingiem. Opowiedziała o zorganizowanej przed rokiem akcji, która miała uświadomić kwestie związane z przemocą seksualną i tłumaczenia jej ubiorem. 

- Dokładnie rok temu zorganizowałyśmy "pokaz mody", na którym pokazałyśmy się w strojach, w których doświadczyłyśmy przemocy seksualnej, w tym część z nas - gwałtu. Wśród strojów była krótka spódniczka, długie dżinsy, piżama, gruba kurtka, bielizna... Wszelkie możliwe rodzaje ubrań - mówiła. 

- Ubranie nie ma wpływu na to, czy doświadczymy gwałtu. Olbrzymia większość osób doświadcza go od osób znanych, zwykle partnerów i byłych partnerów, w mieszkaniu, często w wygodnych, zwykłych ubraniach. Jedynym czynnikiem, który ma wpływ na gwałt, jest gwałciciel. To nie ubranie gwałci. Gwałci gwałciciel - podsumowała. 

AKTUALIZACJA: Po naszej interwencji zniknął zarówno TikTok, jak i cały kanał perla_krola. Wciąż jednak istnieje profil wojowniczka_niepokalanej, na którym także są publikowane treści z wątpliwym przekazem. Cieszymy się, że możemy przyczynić się do bezpieczeństwa i dbałości o prawa wszystkich w przestrzeni internetowej, szczególnie z dbałością o najmłodszych internautów.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [TikTok/Perła Króla]

Tagi: TikTok
Powiązane