wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Rzecznik rządu o kolejnym zaostrzeniu obostrzeń: "Takiego wariantu nie można wykluczyć"

22 Marca 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Rzecznik rządu Piotr Müller wystąpił na antenie radiowej Jedynki, gdzie wypowiedział się na temat obostrzeń obowiązujących od soboty w całym kraju. Müller wyraził nadzieję, że przyniosą one pożądany efekt, nie wykluczył jednak zaostrzenia i

Rzecznik rządu Piotr Müller wystąpił w poniedziałek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, gdzie odpowiadał na pytania dotyczące obowiązujących w Polsce od soboty, 20 marca, obostrzeń, które mają potrwać do 9 kwietnia.

Zaostrzenie restrykcji spowodowane jest pogarszającą się sytuacją epidemiczną. W czwartek liczba nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem przekroczyła 27 tys., sięgając najwyższego poziomu od listopada.

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił dane, z których wynika, że już za 80 proc. zakażeń odpowiada brytyjska odmiana koronawirusa. Według portalu Business Insider jest ona nie tylko bardziej zakaźna od pozostałych odmian, ale także skutkuje wyższą śmiertelnością.

W związku z tym od soboty w całym kraju ograniczona jest działalność galerii handlowych oraz hoteli, basenów, teatrów, muzeów, galerii sztuki, kin, saun, solariów i kasyn oraz stoków narciarskich, klubów fitness, siłowni i pozostałych obiektów sportowych.

Rząd zdecydował także o ponownym przejściu uczniów klas I-III na nauczanie zdalne. Otwarte pozostają biblioteki oraz... kościoły. Obostrzenia pozostaną w mocy także w okresie świąt wielkanocnych. 

"Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. Powinniśmy więc rozważyć, czy w okresie świąt nie ograniczyć naszych kontaktów wyłącznie do grona najbliższej rodziny, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas" - czytamy na portalu gov.pl.

Kolejne obostrzenia przed nami?

- Decyzje, które zostały ostatnio podjęte, weszły w życie w sobotę. Najpierw zacznijmy od przestrzegania tych obostrzeń, zasad bezpieczeństwa, które obowiązują i to już powinno dać efekt, który byłby zadowalający - mówił przywoływany przez polskieradio.pl rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu dał jednak do zrozumienia, że jeśli obostrzenia nie będą przestrzegane, konieczne będzie wprowadzenie nowych lub zaostrzenie obowiązujących restrykcji. - Na ten moment takiej decyzji nie ma - mówił Müller na antenie Polskiego Radia, zastrzegając przy tym, że sytuacja epidemiczna jest zmienna i taki krok może się okazać konieczny.

W wywiadzie dla Polskiego Radia rzecznik rządu wskazał, że pewne pojęcie na temat efektywności wprowadzonych obostrzeń da nam pod koniec tygodnia sytuacja epidemiczna w województwach, w których restrykcje zaostrzono najwcześniej

- To będzie barometr, który pokaże, czy będą potrzebne nowe decyzje - czytamy przywoływaną przez portal polskieradio.pl wypowiedź rzecznika rządu Piotra Müllera.

Źródło: polskieradio.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >