Władze miasta pozbawili dyrektorkę ZOO części premii. facebook.com/Zoo-Poznan-Official-SiteŹródło: facebook.com/Zoo-Poznan-Official-Site
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 2 Grudnia 2019

Czysta podłość. Dyrektorka zoo w Poznaniu straciła część premii

Zoo w Poznaniu, które zasłynęło akcją uratowania tygrysów z transportu, który pod koniec października utknął na granicy polsko-białoruskiej, straciło część premii. Władze miasta są wdzięczne dyrektorce za uratowanie tygrysów, ale jednocześnie zabierają jej zasłużone pieniądze, pozbawiając Panią Ewę Zgrabczyńską części premii. Jednak za samą akcję ratowania tygrysów może oczekiwać nagrody.

Gdyby nie Pani Ewa Zgrabczyńska - dyrektorka Zoo w Poznaniu, tygrysy z Koroszczyna mogłyby już nie żyć. Kobieta bez wahania ruszyła, by je ratować. W pomoc, poza prywatnym Zoo w Człuchowie, nie zaangażował się żaden inny ogród zoologiczny w Polsce. Na całą akcję, dyrektor zebrała pieniądze w Internecie sama. Nie wspomógł jej nikt, poza poznańskim urzędem miasta. Władze miasta dały zielone światło poznańskiemu zoo na przywiezienie wszystkich tygrysów do Poznania, potem nie kryli swojego entuzjamu, m.in. odwiedzając ogród i robiąc sobie pamiątkowe zdjęcia z wyzwolonymi tygrysami, a za pomocą mediów społecznościowych dziękowali dyrektorce i całemu zespołowi. 

"Chciałbym podziękować wszystkim osobom zaangażowanym od ponad doby w akcję ich ratowania. W szczególności podziękowania należą się całemu zespołowi Poznańskiego Zoo. Deklaruję ze swojej strony pełne wsparcie organizacyjne i finansowe Miasta" - pisał Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Po wszystkim doszło do oburzającej sytuacji - paradoksalnie, urzędnicy wystawili Zgrabczyńskiej negatywną ocenę roczną i pozbawili części premii.

Nie każdy bohater nosi pelerynę. Przypominamy, przez co przeszły tygrysy, uratowane przez poznańskie zooNie każdy bohater nosi pelerynę. Przypominamy, przez co przeszły tygrysy, uratowane przez poznańskie zooCzytaj dalej

Zoo w Poznaniu: dyrektorka uratowała tygrysy i straciła część premii

O sprawie jako pierwsza poinformowała "Gazeta Wyborcza".

"Szef miejskiego wydziału gospodarki komunalnej Ziemowit Borowczak informował ją o obcięciu o 30 procent premii. Dyrektorzy miejskich jednostek dostają takie premie co kwartał, jeśli zrealizują powierzone im zadania" - czytamy.

Dyrektorka zoo w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" powiedziała: "obcięcie mi premii to czysta złośliwość dyrektora wydziału gospodarki komunalnej i kolejna odsłona walki ze mną. Mogłabym odwołać się od tej decyzji do sądu pracy, ale szkoda mi czasu i energii."

Na zarzuty odpowiedział wiceprezydent za pośrednictwem mediów społecznościowych. Bartosz Guss potwierdził, że faktycznie doszło do obniżenia premii, ale jednocześnie zapowiedział, że dyrektorka zoo może spodziewać się wkrótce "wysokiej nagrody" za akcję ratowania tygrysów.

- "Odnosząc się do sprawy premii kwartalnej dla dyrektora Ogrodu Zoologicznego, należy zauważyć, że stanowi ona dodatkowy element wynagrodzenia kierowników jednostek miejskich. Premia nie ma charakteru uznaniowego i jest bezpośrednio uzależniona od sposobu wykonania konkretnego zadania lub zadań. Obniżona premia dotyczyła działalności w okresie lipiec-wrzesień 2019 r. Sprawa bezprecedensowego zaangażowania dyrektora Zoo w pomoc tygrysom, za co wyrażaliśmy najwyższe uznanie i podziękowania, nie mogła mieć wpływu na ocenę zasadności przyznania premii za wcześniejszy kwartał. Pani Dyrektor za skoordynowanie profesjonalnie przeprowadzonej akcji ratowania dziewięciu tygrysów otrzyma od Prezydenta Jaśkowiaka, w miesiącu grudniu br., dodatkową, wysoką nagrodę. Zgodnie z deklaracją złożoną przez władze miasta Poznania, Ogród Zoologiczny w naszym mieście może liczyć na wsparcie organizacyjne i finansowe Miasta" - czytamy we wpisie Pana Bartosza Gussa.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zbierają podpisy pod petycją do TVN. Domagają się usunięcia kontrowersyjnego prowadzącego

2. Czy Szymon Hołownia miałby szansę z Andrzejem Dudą? Najnowszy sondaż

3. Jurek Owsiak o sytuacji polskiej służby zdrowia. Poruszające, smutne słowa

4. "2020 rokiem katastrofy finansowej". Zabraknie pieniędzy dla jednej z grup zawodowych

5. Księża nie płacą, jak reszta Polaków. Obowiązuje ich specjalny system podatkowy

6. Błyskawiczne w wykonaniu ciasto z twarogiem. Każdy kawałek rozpływa się w ustach