wtv.pl
Wydziały ruchu drogowego zaczynają korzystać z dronów na coraz większą skalę.

TOMASZ RADZIK/East News

Drony wykorzystywane do wystawiania mandatów. Nowe możliwości służb

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Wojewódzkie komendy policji wyposażane są w drony, które służą funkcjonariuszom między innymi do walki z piratami drogowymi. Obserwując drogi przez kamery dronów, dwuosobowe zespoły policyjne mogą wykrywać wykroczenia drogowe, kt&oacu

Bezzałogowe statki powietrzne znane potocznie dronami znajdują w policji nowe obszary zastosowań. Jak podaje portal prawo.pl, dotychczas wykorzystywane były jedynie pomocniczo, przede wszystkim w działaniach dotyczących przestępczości zorganizowanej czy narkotykowej.

W ostatnich miesiącach po to narzędzie sięgnęły jednak również wojewódzkie wydziały ruchu drogowego. Do większości z nich drony trafiły pod koniec zeszłego roku oraz w lutym i marcu.

- Bezzałogowe statki powietrzne są wyposażone w kamerę ze stabilizowaną głowicą optoelektroniczną z zoomem optycznym i cyfrowym. Pozwoli to w ramach codziennej służby na rejestrowanie zachowań uczestników ruchu drogowego, a tym samym na ujawnianie wykroczeń w ruchu drogowym, m.in. wyprzedzanie na skrzyżowaniu, przejściu dla pieszych, niestosowania się kierujących do sygnalizacji świetlnej - tłumaczył przywoływany przez prawo.pl rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Póki co drony wykorzystuje się dla celów policyjnych głównie do monitorowania miejsc, w których dochodzi do szczególnie groźnych wypadków, a które są zarazem trudno dostępne dla funkcjonariuszy. 

Jak mówi w rozmowie z portalem prawo.pl mł. aspirant Kamil Karbowniczek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, chodzi o miejsca takie jak łuki dróg, wzniesienia, przejścia dla pieszych o ruchu nieregulowanym światłami lub przejścia dla pieszych przez ulice z wieloma pasami w jedną stronę czy skrzyżowania.

Jak podaje portal prawo.pl, jako że kamery dronów mogą dokonywać zbliżeń, są one zdolne wychwycić nawet wykroczenia takie korzystanie przez kierowcę z telefonu komórkowego podczas jazdy czy brak zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Obsługą policyjnych dronów w wojewódzkich komendach zajmują się dwuosobowe zespoły policjantów, którzy mogą następnie przekazać informacje o wykroczeniu funkcjonariuszom patrolującym daną okolicę. Ci z kolei mogą zatrzymać kierowcę i wystawić mu mandat.

Drony mogą naruszać naszą prywatność

Korzystanie przez policjantów z wydziałów ruchu drogowego z dronów ma jednak swoje ograniczenia. Chodzi nie tylko o pogodę, która uniemożliwia niekiedy użycie bezzałogowych statków powietrznych do monitorowania ulic.

Na przeszkodzie stać mogą także kwestie prawne związane z ryzykiem naruszenia prawa do prywatności osób postronnych w przypadku, gdy znajdą się one "w polu widzenia" drona. 

Jak tłumaczy przywoływany przez prawo.pl biegły z zakresu fonoskopii Waldemar Dadas, nie jest jasne, jak funkcjonariusze powinni przedstawiać wizerunki osób postronnych uchwyconych na nagraniach wykonanych w ramach czynności nieprowadzonych przeciwko tym osobom

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Źródło: prawo.pl, money.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Monika Godlewska żyje. W internecie pojawiło się zdjęcie z interwencji policji, jest komentarz siostry

  • Konwencja Porozumienia. Mówił o rozdziale Kościoła od państwa

  • Nagle dom Kaczyńskiego "zniknął". Nie znajdziesz go już w Google Street View

undefined

Podobne artykuły

Polska

Szykuje się szybkie znoszenie obostrzeń? Michał Dworczyk wyjawia konkrety

Czytaj więcej >
Abp. Jędraszewski o Kościele i państwie

Polska

Abp Jędraszewski grzmi: "Kościół nie jest od tego, by patrzył władzy na ręce". Dodaje, że podstawą demokracji jest prawo Boże

Czytaj więcej >
Mandat za toi owo

Polska

Więcej patroli policji na ulicach w czasie majówki

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk został wzięty w obronę przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Polska

Rydzyk prześladowany jak w reżimie Łukaszenki? Ziobro broni redemptorystę

Czytaj więcej >
W ciągu 24 godzin zwolniono aż trzech redaktorów naczelnych dzienników należących do Polska Press.

Polska

Jednego dnia zatrudniono 3 redaktorów naczelnych do Polska Press, a nikt nie łączy wątków

Czytaj więcej >
Widzowie „Rancza” znali ich z roli dopasowanego małżeństwa, jednak rzeczywistość okazała się zupełnie inna

Polska

Aktorzy „Rancza” się pobili. Dużo nieprzyjemności: „Został uderzony”

Czytaj więcej >