wtv.pl
Najwięcej pieniędzy z RFIL przyznano samorządom Zjednoczonej Prawicy.

czluchow.eu

Miliardy dla swoich. Gminy rządzone przez Zjednoczoną Prawicę otrzymały niemal 10-krotnie więcej niż te, w których rządzi opozycja

13 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Specjalizujący się w tematyce samorządów naukowcy - prof. Paweł Swianiewicz (UW) i prof. Jarosław Flis (UJ) - przeanalizowali dokonany w ramach drugiego, konkursowego naboru rozdział środków finansowych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokaln

"Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. To ogromny impuls inwestycyjny dla regionów" - czytamy na portalu gov.pl.

Środki z funduszu trafiać mają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce w celu sfinansowania "inwestycji bliskich ludziom". Pierwsza transza dofinansowania w wysokości 6 mld zł trafiła do samorządów latem 2020 roku i została rozdysponowana według algorytmu. 

Jednak już druga transza - w wysokości 4,35 mld zł - rozdysponowana została na zasadzie konkursowej. To właśnie temu drugiemu naborowi przyjrzeli się naukowcy, dopatrując się rażących dysproporcji w rozdziale środków pomiędzy gminy związane z rządem i pozostałe jednostki samorządowe. 

- Spodziewałem się, że jakaś dysproporcja będzie, bo w zeszłym roku podobne badania zrobiłem przy okazji Funduszu Dróg Samorządowych i tam też to polityczne skrzywienie alokacji środków wyszło. Ale nie spodziewałem się aż tak dużych różnic, myślałem, że nawet jeśli, to będzie to bardziej maskowane, a nie aż tak bezczelne - mówi w wywiadzie dla Gazety Prawnej prof. Swianiewicz. 

Spośród ogółu 2,5 tys. gmin w Polsce dotacje otrzymało 1,2 tys. gmin. Pomimo że przedstawiciele PiS rządzą w gminach obejmujących zaledwie 9 procent mieszkańców Polski, w ramach drugiego naboru gminom tym przyznano aż 28 procent środków z RFIL.

Zjednoczona Prawica rozpieszcza swoje samorządy

W skali całego kraju kwota dofinansowania w ramach drugiego naboru RFIL na głowę mieszkańca wyniosła 83 zł. Jednak w przypadku gmin rządzonych przez tzw. blok senacki (PO, PSL lub Lewicę) kwota ta wyniosła 25,4 zł

Gminy rządzone przez polityków niezwiązanych z krajowymi partiami politycznymi, którzy podczas wyborów pokonali polityków Zjednoczonej Prawicy, otrzymały około 60 zł w przeliczeniu na głowę mieszkańca, z kolei gminy rządzone przez polityków neutralnych - 134,5 zł.

Zdecydowanie największe fundusze - 253 zł per capita - powędrowały jednak do samorządów rządzonych przez Zjednoczoną Prawicę. - Proporcje te dotyczą jednakowo małych i ubogich, dużych i bogatych, znajdujących się na wschodzie czy zachodzie kraju - tłumaczą przywoływani przez Gazetę Prawną naukowcy, rozwiewając wątpliwość co do klucza, według którego przyznawane były fundusze RFIL.

W przeliczeniu na głowę mieszkańca samorządy związane ze Zjednoczoną Prawicą otrzymały zatem niemal 10-krotnie więcej niż te związane z tzw. blokiem senackim. Politycy rządowi bronią jednak takiego rozdziału środków, twierdząc, że przyznano je samorządom, które w trakcie pierwszego naboru "straciły na algorytmie", bo "nie miały dużych budżetów inwestycyjnych". Zasadność takiego podziału środków z RFIL mają zbadać połączone komisje samorządu i finansów publicznych, które na wniosek posłów opozycji zbiorą się 19 stycznia

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Kontrowersyjne nagranie księdza w sieci. Interwencja u ministra

  • Syn Gierka pokazał grób ojca. Przekazał kilka mało znanych informacji

  • Czy ulicami Warszawy ruszy Orszak Trzech Króli? Organizatorzy wydarzenia odpowiedzieli

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >