wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Pilne pismo Zbigniewa Ziobry do sądów. Przypadki odmowy przyjęcia mandatu będą analizowane przez resort

12 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Zbigniew Ziobro zamierza przeanalizować dane dotyczące odmów przyjęcia mandatu przez obywateli. Ministerstwo sprawiedliwości poprosiło o informacje, na czyją korzyść rozstrzygano sprawy. Na przesłanie dokumentacji sądy mają dwa dni.

Nie milkną echa związane z projektem posłów Zjednoczonej Prawicy, opublikowanym na rządowych stronach internetowych w piątkowy wieczór. Przypomnijmy, że proponowane zmiany w Kodeksie dotyczącym wykroczeń zakładają uniemożliwienie obywatelom możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego.

Rozwiązanie spotkało się z niemałą krytyką społeczną. Noweli przeciwstawiają się ponadto nie tylko opozycyjni politycy, ale również członkowie Porozumienia, koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości.

Wśród głosów sprzeciwu pojawiły się głosy, że zmiany w kodeksie byłyby krokiem w kierunku państwa policyjnego.

Resort Zbigniewa Ziobry pisze do prezesów sądów

Trudno oprzeć się wrażeniu, że projekt powstał wewnątrz Ministerstwa Sprawiedliwości. Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem upoważniono bowiem posła Jana Kanthaka, zaufanego człowieka Zbigniewa Ziobry.

Co więcej, według Onetu MS rozesłało do prezesów sądów pismo, w którym domaga się przekazania danych dotyczących spraw w przypadku odmowy przyjęcia mandatu.

Resort Zbigniewa Ziobry chce wiedzieć, czy sprawy były rozstrzygnięte na korzyść obywatela, czy też może przyznano rację policjantowi. Sądy mają ponadto wykazać, jak wygląda procentowy wpływ podobnych spraw na działania sądów rejonowych.

Warto zaznaczyć, że na dostarczenie danych ministerstwo dało prezesom jedynie dwa dni. Sędzia Dominik Czeszkiewicz z Suwałk zaznacza: – To żądanie jest nie do spełnienia.

Przypomnijmy, że jednym z głównych argumentów autorów projektu dotyczącego mandatów było odciążenie sądów. Uzasadnienie to nie trafia jednak do wspomnianego sędziego. Zaznacza on, że sprawy wykroczeniowe to w przypadku jego sądu zaledwie 20 procent.

Choć członkowie Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry przekonywali, że rozwiązanie pozwoli nam doścignąć Zachód, Czeszkiewicz wskazuje, że zmiany w kodeksie wiążą się ze złamaniem konstytucji i prawem domniemania niewinności.

Sędzia zwraca uwagę, że rozwiązanie to w efekcie „nałożenie na obywatela gigantycznych obowiązków”, związanych z koniecznością samodzielnego napisania profesjonalnego pisma do sądu bądź poniesienia kosztów zatrudnienia prawnika.

źródło: Onet

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • (https://wtv.pl/wosp-130121-mk-tvp ""Zorganizujemy studio WOŚP jak TVP Sylwestra, ale bez statystów". Owsiak śmieje się z imprezy Telewizji Polskiej")

  • Prowadzące "Dzień Dobry TVN" o szczepionce, nie chcą afery. Wydano oświadczenie

  • Kontrowersyjne nagranie księdza w sieci. Interwencja u ministra

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Zjednoczona Prawica

Polityka

Posłanka PiS krytykuje Ryszarda Terleckiego. Kolejny wewnętrzny konflikt w Zjednoczonej Prawicy?

Czytaj więcej >
Beata Szydło

Polityka

Atak na biuro Szydło i Kaczyńskiego? Nieznany sprawca uszkodził tablicę

Czytaj więcej >

Polityka

Michał Woś zaliczył potężną wpadkę. Wszystko na antenie TVP

Czytaj więcej >

Polityka

Budka i Siemoniak wylądowali "na dywaniku" u Donalda Tuska? Chodzi o udział w urodzinach Roberta Mazurka

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polityka

Andrzej Duda zalicza kolejną zadziwiającą wpadkę. Pomylił amerykańskich prezydentów

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Z czego utrzymuje się Grzegorz Braun? Są kwoty, których nie wpisał do oświadczeń majątkowych

Czytaj więcej >