Zasiłek opiekuńczy po 24 maja - najnowsze rozporządzenie. (Zd. Il) ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: (Zd. Il) ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 22 Maja 2020

Zasiłek opiekuńczy i nowe zasady. Zapoznaj się z kolejnymi wytycznymi po 24 maja

Zasiłek opiekuńczy po 24 maja. Rada Ministrów opublikowała najnowsze rozporządzenie w tej sprawie. Rząd podjął decyzję o przedłużeniu terminu jego pobierania. Poniżej przedstawiamy nowe zasady jego przyznawania oraz do kiedy będzie można go pobierać.

Warto przypomnieć, że zasiłek przysługuje rodzicom, którzy w związku ze stanem epidemii koronawirusa i wynikającej z niego decyzji podjętej przez rząd o zamknięciu szkół, nie mieli z kim pozostawić swoich dzieci. Ustanowiony w poprzednio przygotowanym rozwiązaniu termin przyznawania zasiłków mija 24 maja. W związku z tym poznaliśmy nowe informacje w tej sprawie. Pojawiają się jednak pewne komplikacje.

Danuta Holecka nie zawsze była dziennikarką. Głęboko skrywane tajemnice przeszłości ujrzały światło dzienneDanuta Holecka nie zawsze była dziennikarką. Głęboko skrywane tajemnice przeszłości ujrzały światło dzienneCzytaj dalej

Zasiłek opiekuńczy po 24 maja. Czy wszyscy rodzice będą mieli prawo do zasiłku?

Z nowego rozporządzenia Rady Ministrów wynika, że tym razem rząd będzie wypłacał środki na zasiłek opiekuńczy do 14 dnia czerwca. "Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 14 czerwca br. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na dotychczasowych zasadach zarówno dla rodziców i opiekunów dzieci do lat 8 oraz dzieci i dorosłych osób niepełnosprawnych", czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które przytacza portal wp.pl.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Częściowe zdjęcie obostrzeń i obowiązku noszenia maseczek? Wiemy kiedy, podano na konferencji resortu zdrowia
2. Ile zarabiają Polacy? Znamy już "granicę bogactwa", GUS podaje konkretną kwotę

Przedstawiciele rządu zapewniają, że zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał wszystkim rodzicom dzieci do lat 8, którzy w związku z pandemią nie mogą zapewnić im opieki. Tutaj pojawia się jednak problem, ponieważ w ustawie o tarczy antykryzysowej 3.0 zmieniono jeden z artykułów dotyczący walki ze skutkami pandemii.

Według ustawodawcy jedyną grupą uprawnioną do zasiłku po 24 maja będą rodzice niepełnosprawnych dzieci. - Doszło do bezpośredniej zmiany ustawy, w wyniku czego rodzice dzieci, które nie dysponują orzeczeniem o niepełnosprawności utracili zasiłek opiekuńczy - zaznaczył dr hab. Jacek Zaleśny w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", cytowany przez radiozet.pl.

Warto zauważyć, że przepisy zawarte w tzw. tarczy 3.0 wejdą w życie dopiero po 25 maja, co może spowodować znaczne zmniejszenie liczby rodziców, mogących starać się o ten zasiłek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sędzia wydał wyrok śmierci za pomocą wideokonferencji. Pierwszy taki przypadek w historii
  2. Mężczyzna szarpał się z niedźwiedziem, wpadł do wody. Porażające szczegóły akcji na wybiegu
  3. Jacek Kurski nagle wraca na funkcję prezesa TVP? Najnowsze doniesienia Wirtualnych Mediów, nikt się nie spodziewał
  4. Dariusz Piontkowski podjął zaskakującą decyzję. Ważne informacje dla wielu uczniów
  5. Danuta Holecka i fakty, które wolałaby ukryć. W końcu ujawniono, kim jest naprawdę
  6. Wielka niespodzianka dla milionów Polaków. Darmowe przejazdy dla wielu w jeden dzień

Źródło: wp.pl/radiozet.pl