wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Zasiłek opiekuńczy i nowe zasady. Zapoznaj się z kolejnymi wytycznymi po 24 maja

22 Maja 2020

Autor tekstu:

Kamil Wrzesiński

Udostępnij:

Zasiłek opiekuńczy po 24 maja. Rada Ministrów opublikowała najnowsze rozporządzenie w tej sprawie. Rząd podjął decyzję o przedłużeniu terminu jego pobierania. Poniżej przedstawiamy nowe zasady jego przyznawania oraz do kiedy będzie można go pobier

Warto przypomnieć, że zasiłek przysługuje rodzicom, którzy w związku ze stanem epidemii koronawirusa i wynikającej z niego decyzji podjętej przez rząd o zamknięciu szkół, nie mieli z kim pozostawić swoich dzieci. Ustanowiony w poprzednio przygotowanym rozwiązaniu termin przyznawania zasiłków mija 24 maja. W związku z tym poznaliśmy nowe informacje w tej sprawie. Pojawiają się jednak pewne komplikacje.

Zasiłek opiekuńczy po 24 maja. Czy wszyscy rodzice będą mieli prawo do zasiłku?

Z nowego rozporządzenia Rady Ministrów wynika, że tym razem rząd będzie wypłacał środki na zasiłek opiekuńczy do 14 dnia czerwca. "Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 14 czerwca br. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na dotychczasowych zasadach zarówno dla rodziców i opiekunów dzieci do lat 8 oraz dzieci i dorosłych osób niepełnosprawnych", czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które przytacza portal wp.pl.

Przedstawiciele rządu zapewniają, że zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał wszystkim rodzicom dzieci do lat 8, którzy w związku z pandemią nie mogą zapewnić im opieki. Tutaj pojawia się jednak problem, ponieważ w ustawie o tarczy antykryzysowej 3.0 zmieniono jeden z artykułów dotyczący walki ze skutkami pandemii.

Według ustawodawcy jedyną grupą uprawnioną do zasiłku po 24 maja będą rodzice niepełnosprawnych dzieci. - Doszło do bezpośredniej zmiany ustawy, w wyniku czego rodzice dzieci, które nie dysponują orzeczeniem o niepełnosprawności utracili zasiłek opiekuńczy - zaznaczył dr hab. Jacek Zaleśny w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", cytowany przez radiozet.pl.

Warto zauważyć, że przepisy zawarte w tzw. tarczy 3.0 wejdą w życie dopiero po 25 maja, co może spowodować znaczne zmniejszenie liczby rodziców, mogących starać się o ten zasiłek.

Źródło: wp.pl/radiozet.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >