wtv.pl > Polityka > Zasiłek opiekuńczy i nowe zasady. Zapoznaj się z kolejnymi wytycznymi po 24 maja
Kamil Wrzesiński
Kamil Wrzesiński 19.03.2022 08:37

Zasiłek opiekuńczy i nowe zasady. Zapoznaj się z kolejnymi wytycznymi po 24 maja

wtv
WTV.pl

Warto przypomnieć, że zasiłek przysługuje rodzicom, którzy w związku ze stanem epidemii koronawirusa i wynikającej z niego decyzji podjętej przez rząd o zamknięciu szkół, nie mieli z kim pozostawić swoich dzieci. Ustanowiony w poprzednio przygotowanym rozwiązaniu termin przyznawania zasiłków mija 24 maja. W związku z tym poznaliśmy nowe informacje w tej sprawie. Pojawiają się jednak pewne komplikacje.

Zasiłek opiekuńczy po 24 maja. Czy wszyscy rodzice będą mieli prawo do zasiłku?

Z nowego rozporządzenia Rady Ministrów wynika, że tym razem rząd będzie wypłacał środki na zasiłek opiekuńczy do 14 dnia czerwca. "Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 14 czerwca br. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na dotychczasowych zasadach zarówno dla rodziców i opiekunów dzieci do lat 8 oraz dzieci i dorosłych osób niepełnosprawnych", czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które przytacza portal wp.pl.

Przedstawiciele rządu zapewniają, że zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał wszystkim rodzicom dzieci do lat 8, którzy w związku z pandemią nie mogą zapewnić im opieki. Tutaj pojawia się jednak problem, ponieważ w ustawie o tarczy antykryzysowej 3.0 zmieniono jeden z artykułów dotyczący walki ze skutkami pandemii.

Według ustawodawcy jedyną grupą uprawnioną do zasiłku po 24 maja będą rodzice niepełnosprawnych dzieci. - Doszło do bezpośredniej zmiany ustawy, w wyniku czego rodzice dzieci, które nie dysponują orzeczeniem o niepełnosprawności utracili zasiłek opiekuńczy - zaznaczył dr hab. Jacek Zaleśny w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", cytowany przez radiozet.pl.

Warto zauważyć, że przepisy zawarte w tzw. tarczy 3.0 wejdą w życie dopiero po 25 maja, co może spowodować znaczne zmniejszenie liczby rodziców, mogących starać się o ten zasiłek.

Źródło: wp.pl/radiozet.pl

Powiązane