wtv.pl
Napoje na wynos mogą podrożeć nawet o 1 zł z powodu opłaty produktowej.

Pixabay

Zapłacisz więcej za kawę, herbatę i napoje wyskokowe. Rząd wprowadza opłatę produktową

3 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Do Rządowego Centrum Legislacji wpłynął przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt ustawy rozszerzającej zakres obowiązywania opłaty produktowej. Opłata w wysokości nawet 1 zł miałaby być doliczana do produktów wydawanych w opakow

Przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw wpłynął do Rządowego Centrum Legislacyjnego 1 kwietnia.

Projekt zakłada rozszerzenie obowiązywania funkcjonującej już opłaty produktowej, którą obecnie obciążeni są między innymi przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu sprzęt elektryczny i elektroniczny, jeśli nie osiągają w swojej działalności odpowiedniego poziomu odzysku czy recyklingu materiałów.

Zgodnie z projektem MKiŚ opłatę produktową musieliby pobierać od swoich klientów także przedsiębiorcy "prowadzący jednostkę handlu detalicznego, jednostkę handlu hurtowego lub jednostkę gastronomiczną, w której są oferowane opakowania jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego lub posiłki w opakowaniach jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego".

Opłata objęłaby zatem m.in. kawiarnie i restauracje wydające na wynos dania i napoje w plastikowych opakowaniach czy kubkach. Przedsiębiorcy mieliby także obowiązek zapewnić swoim klientom "dostępność w sprzedaży podobnych opakowań wytworzonych z materiałów innych niż tworzywo sztuczne lub opakowań wielokrotnego użytku".

1 zł opłaty produktowej za napój na wynos?

Konkretne stawki opłaty produktowej miałyby dopiero zostać ustalone przez "ministra właściwego do spraw klimatu, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych oraz ministrem właściwym do spraw gospodarki", jednak maksymalna stawka opłaty wynosiłaby 1 zł.

Ustawa proponowana przez MKiŚ zakazywałaby ponadto wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego z tworzyw sztucznych takich jak patyczki higieniczne, sztućce, talerze czy słomki oraz produktów wykonanych z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych.

Jak dowiadujemy się z projektu ustawy, oksydegradowalne tworzywa sztuczne to "materiały z tworzywa sztucznego zawierające dodatki, które pod wpływem utleniania prowadzą do rozpadu tych materiałów na mikrofragmenty lub do ich rozkładu chemicznego".

Jak podaje portal zielonaferajna.pl, oksydegradowalne tworzywa sztuczne nie podlegają recyklingowi, a wynikiem ich rozpadania się jest powstawanie mikroplastiku. - Jak wynika z najnowszych badań mikrodrobiny plastiku uwolnione do środowiska morskiego dostają się do łańcucha pokarmowego i ostatecznie są spożywane przez ludzi - czytamy w poświęconym tego rodzaju tworzywom sprawozdaniu Komisji Europejskiej.

Proponowana przez MKiŚ ustawa ma realizować dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r. dotyczącą zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji / legislacja.rcl.gov.pl, money.pl, zielonaferajna.pl, ec.europa.eu

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich

Gospodarka

14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

Czytaj więcej >

Gospodarka

GIS ostrzega: Wykrycie bakterii Salmonella w partii sezamu łuskanego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy

Czytaj więcej >

Gospodarka

Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Rekordowo wysoka waloryzacja emerytur i świadczenie bez podatku. Emeryci będą mieli się z czego cieszyć?

Czytaj więcej >