wtv.pl > Gospodarka > Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 09:20

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

EN 01423805 0016
Fot. Piotr Molecki/East News

W gminach, w których powstanie Centralny Port Komunikacyjny, prowadzone są badania terenowe. Geodeci mają prawo wstępu na posesje oraz do budynków. Wyposażeni są w specjalne identyfikatory.

Jak podaje money.pl, w trzech gminach, na których terenie ma powstać Centralny Port Komunikacyjny (CPK) - lotniczo-kolejowy węzeł transportowy - prowadzone są geodezyjne badania terenowe.

Chodzi o gminy Baranów, Teresin i Wiskitki. - Badania te przeprowadzane są za pomocą skaningu laserowego, trwają one od kwietnia i składają się z dwóch etapów - przekazał PAP przywoływany przez money.pl rzecznik prasowy spółki CPK Konrad Majszyk.

Prowadzone zgodnie z prawem geodezyjnym i kartograficznym badania dają geodetom prawo wstępu na posesje oraz do budynków.

Badania terenowe pod CPK

- Właściciel lub zarządca nieruchomości są zobowiązani umożliwić badaczom wykonanie prac geodezyjnych i kartograficznych - tłumaczył przywoływany przez money.pl Majszyk.

Skąd pewność, że nie mamy do czynienia z oszustem? Wykonawcy badań zostali wyposażeni przez spółkę CPK w specjalne identyfikatory.

- Osoby je noszące są upoważnione do ich okazywania na życzenie mieszkańców terenów, na których prowadzone są badania pod CPK - wyjaśniał Majszyk w rozmowie z PAP.

Jak podaje money.pl, jak na razie spółka wydała ponad 300 takich dokumentów z imieniem i nazwiskiem danej osoby, obszarem realizowanych przez nią badań, numerem porządkowym oraz datą ważności.

Na dokumencie widnieje także numer telefonu służący do weryfikacji autentyczności identyfikatora.

W ramach badań prowadzone są zarówno wykonywane przy pomocy samochodów laserowe pomiary dróg publicznych na obszarze przeznaczonym pod CPK, jak i pomiary znajdujących się w zasięgu inwestycji budynków.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: money.pl / PAP,