wtv.pl
Prawdopodobnie doszło do wycieku tematu rozprawki maturalnej.

Piotr Molecki/East News

Wyciek treści arkuszy tuż przed samą maturą? Niepokojące doniesienia

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Przed dzisiejszym egzaminem maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym, który rozpoczął się o godz. 9, doszło prawdopodobnie do przecieku tematu rozprawki. Miała ona dotyczyć motywu ambicji w "Lalce" Prusa. Na krótko po godz. 7 na Podlasiu powiązane z tym tematem frazy na potęgę wpisywano do wyszukiwarki Google.

We wtorek o godzinie 9 rano rozpoczął się egzamin maturalny z języka polskiego, w ramach którego licealiści muszą m.in. napisać rozprawkę na zadany temat. Którego oczywiście wcześniej nie znają. Przynajmniej w założeniu.

Jak podaje onet.pl, według danych Google Trends na krótko po godzinie 7 rano w województwie podlaskim do wyszukiwarki Google zaczęto na wielką skalę wpisywać frazy związane z "Lalką" Bolesława Prusa, w szczególności: "Lalka ambicja", ale także: "motyw ambicji", "Wokulski" oraz "ambicja w lekturach".

Wiele wskazuje na to, że doszło do przecieku tematu, jako że jeden z możliwych tematów tegorocznej rozprawki maturalnej faktycznie miał dotyczyć właśnie motywu ambicji w regularnie powracającej na egzaminie powieści Prusa.

Powtórka z ubiegłego roku?

Jeśli rzeczywiście nastąpił przeciek, byłaby to powtórka z rozrywki, bo - jak przypomina onet.pl - do podobnej sytuacji doszło w ubiegłym roku, gdy na krótko przed egzaminem w Google nastąpił wysyp wyszukiwań dotyczących elementów fantastycznych w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego.

Jak relacjonuje onet.pl, około godziny 7 w wyszukiwarkę zaczęto wpisywać nawet temat w jego pełnym brzmieniu: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Wesela".

Wtedy również wyszukiwania pochodziły z województwa podlaskiego.

Klaudia Jachira vs Andrzej Duda

Jachira pokazała transparent "Konstytucja" podczas przemówienia Dudy w Sejmie

CZYTAJ DALEJ

Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) nie potwierdza jednak na razie doniesień o przecieku.

- Nie otrzymaliśmy żadnego zgłoszenia w tej sprawie. Gdyby były jakieś przecieki, na pewno byśmy coś o tym wiedzieli. W zeszłym roku jeszcze przed egzaminem otrzymaliśmy informacje na ten temat - przekazał Gazecie Wyborczej dyrektor CKE dr Marcin Smolik.

Smolik powołuje się także na wprowadzone po ubiegłorocznym incydencie zmiany proceduralne dotyczące przekazywania arkuszy, które to zmiany miały zapobiec kolejnym przeciekom.

- W tym roku dyrektor szkoły ma obowiązek odebrać arkusze z innym członkiem zespołu egzaminacyjnego, czyli muszą być dwie osoby odbierające arkusze. (...) Jeżeli rzeczywiście doszło do przecieku, to w tej chwili oszukuje nie tylko dyrektor, ale też inni nauczyciele, co jest po prostu niegodne ze wszystkich miar i jest złamaniem przepisów prawa - przywołuje dyrektora CKE onet.pl.

Źródło: wiadomosci.onet.pl, Gazeta Wyborcza / wyborcza.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Polska

Szykuje się szybkie znoszenie obostrzeń? Michał Dworczyk wyjawia konkrety

Czytaj więcej >
Abp. Jędraszewski o Kościele i państwie

Polska

Abp Jędraszewski grzmi: "Kościół nie jest od tego, by patrzył władzy na ręce". Dodaje, że podstawą demokracji jest prawo Boże

Czytaj więcej >
Mandat za toi owo

Polska

Więcej patroli policji na ulicach w czasie majówki

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk został wzięty w obronę przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Polska

Rydzyk prześladowany jak w reżimie Łukaszenki? Ziobro broni redemptorystę

Czytaj więcej >
W ciągu 24 godzin zwolniono aż trzech redaktorów naczelnych dzienników należących do Polska Press.

Polska

Jednego dnia zatrudniono 3 redaktorów naczelnych do Polska Press, a nikt nie łączy wątków

Czytaj więcej >
Widzowie „Rancza” znali ich z roli dopasowanego małżeństwa, jednak rzeczywistość okazała się zupełnie inna

Polska

Aktorzy „Rancza” się pobili. Dużo nieprzyjemności: „Został uderzony”

Czytaj więcej >