wtv.pl
Andrzej Seweryn

TRICOLORS/East News

Wybitny aktor Andrzej Seweryn obchodzi dziś urodziny. Kończy 75 lat

25 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Andrzej Seweryn właśnie obchodzi 75. urodziny. Wybitny reżyser teatralny oraz aktor filmowy przyszedł na świat rok po oficjalnym zakończeniu II Wojny Światowej, bo 25 kwietnia 1946 roku. Co ciekawe, artysta doczekał się aż 5 ślubów.

Andrzej Seweryn pierwsze kroki na scenie artystycznej postawił już w 1968 roku, gdy występował w teatrze Ateneum w Warszawie, reprezentując tamtejszy zespół aktorów. Od 1980 roku występował we Francji, gdzie pozostał na dłużej w związku z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce. Wówczas grał na deskach Francuskiego Teatru Narodowego. Z zagraniczną sceną związał się aż do 2013 roku. Od 2011 roku możemy obserwować jubilata w Teatrze Polskim w Warszawie.

Andrzej Seweryn obchodzi 75 urodziny

Ceniony aktor występował między innymi w produkcjach Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland, Jacka Bromskiego czy też Jerzego Hoffmana. Seweryn grał w "Panie Tadeuszu", "Zemście", "Dyrygencie" oraz  w "Ziemi Obiecanej". 75-latka mogliśmy oglądać w blisko 100 filmach i serialach. Warto jednak zwrócić uwagę także na działalność społeczno-polityczną, prowadzoną przez artystę. 

W 1968 roku Andrzej Seweryn został skazany za produkowanie oraz kolportowanie materiałów, najczęściej ulotek, krytykujących interwencję wojsk państw Układu Warszawskiego na terenach należących ówcześnie do Czechosłowacji. Osadzono go w zakładzie karnym przy warszawskiej ulicy Racławickiej. Po opuszczeniu więzienia prowadził zbiórkę pieniędzy na rzecz Komitetu Obrony Robotników, zmagając się z inwigilującymi go pracownikami Służb Bezpieczeństwa. 

Ostatnie aktywności podjął w 2010 i 2015 roku, gdy współtworzył honorowy komitet poparcia Bronisława Komorowskiego podczas wyborów prezydenckich. 

Kariera Seweryna rozwijała się równie dynamicznie, co jego życie prywatne. Aktor jest bowiem zdecydowanym rekordzistom pod względem liczby zawartych związków małżeńskich. Od 2015 roku jego żoną jest Katarzyna Kubacka, jednak znacznie wcześniej jego żoną była Mireille Maalouf, z którą doczekał się syna Maximiliena. Z Laurence Bourdil wychowywał zaś Yanna.

W wyniku małżeństwa z Krystyną Jandą na świat przyszła Maria Seweryn - znana z przyjęcia szczepień poza wyznaczoną kolejką. Jego pierwszą żoną była działaczka opozycji demokratycznej w okresie Polski Rzeczpospolitej Ludowej - Barbara Blajfer. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Wikipedia]

Podobne artykuły

Przekazano informacje o śmierć Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza

Gwiazdy

W wieku 93 lat zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Poważny wypadek na 40. urodzinach Piotra Kraśki. 10 lat temu podczas wyścigów konnych doszło do tragedii

Czytaj więcej >
Do sukcesu Roberta Makłowicza przyczyniła się jego żona.

Gwiazdy

Kim jest żona Roberta Makłowicza? Agnieszka stoi za sukcesem podróżnika

Czytaj więcej >
Syn Krzysztofa Krawczyka zdecydował się udzielił wywiadu Uwadze! TVN

Gwiazdy

Syn Krzysztofa Krawczyka mocno o skandalu na pogrzebie jego ojca

Czytaj więcej >
Sara Boruc o celebrytach

Gwiazdy

Sara Boruc wyjawiła prawdę o celebrytkach. Chcą wypożyczać ubrania jej marki za darmo

Czytaj więcej >
Ola Nowak w "Dance Dance Dance"

Gwiazdy

"Dance, dance, dance". Uczestniczka zarzuca produkcji manipulację w montażu

Czytaj więcej >