WP nieoficjalnie: Przyjęcie ustawy lex TVN może spowodować relokację część amerykańskich wojsk
Z nieoficjalnych ustaleń Wirtualnej Polski wynika, że przyjęcie ustawy lex TVN może być dla Polski wyjątkowo niekorzystne. Portal nieoficjalnie donosi, że amerykańscy senatorowie rozważają scenariusz relokacji części wojsk, jeżeli proponowany przez PiS dokument zostanie przyjęty. MSZ odcina się od tych informacji, przestrzegając przed “plotkami”.
Lex TVN może popuść relacje obronne. Nieoficjalne ustalenia WP
Dzisiaj będą ważyły się losy lex TVN. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska) poinformowała, że izba niższa polskiego parlamentu zajmie się nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji w środę 11 sierpnia o godz. 11:30.
Komentatorzy życia politycznego są zgodni co do tego, że proponowany dokument jest wycelowany w stację TVN. W projekcie znalazł się bowiem zapis, zgodnie z którym spółki z siedzibą w Polsce nie będą mogły być pod kontrolą podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. TVN należy do amerykańskiego podmiotu Grupy Discovery.
Nie tylko w Polsce jest głośno o lex TVN. 4 sierpnia amerykańscy senatorowie - zarówno Demokraci, jak i Republikanie, opublikowali wspólne oświadczenie, w którym ostrzegają przed konsekwencjami przyjęcia ustawy. Ich zdaniem “decyzja o wprowadzeniu takiego prawa w życie może mieć negatywne konsekwencje dla stosunków obronnych, biznesowych oraz handlowych”. W podobnym tonie wypowiadają się także przedstawiciele amerykańskiej Izby Reprezentantów.
Z nieoficjalnych ustaleń Wirtualnej Polski wynika, że Amerykanie nie rzucają słów na wiatr. Jej zdaniem “za słowami o obronności” kryje się tak naprawdę scenariusz “relokacji część wojsk amerykańskich z Polski”. Żołnierze mieliby być zostać przeniesieni na inny odcinek wschodniej flanki NATO. Najbardziej prawdopodobny wariant to Rumunia.
Amerykański informator WP z Waszyngtonu przekazał, że “taki scenariusz jest dyskutowany”. Z jego ustaleń wynika bowiem, że grono osób z Departamentu Stanu, które “postrzega Polskę jak drugie Węgry” rośnie. - Trudno lobbować za zwiększeniem kontyngentów, gdy równocześnie uderza się w amerykański biznes - stwierdził informator WP.
MSZ apeluje o spokój w sprawie lex TVN
Portal poprosił o komentarz w sprawie doniesień zza oceanu jednego z ważniejszych polskich dyplomatów, który zwrócił uwagę, że Rumunia faktycznie mocno konkuruje z Polską o obecność wojsk USA. Jednak jego zdaniem nie należy łączyć tego faktu z uchwaleniem lex TVN. Dyplomata podejrzewa, że “może być element lobbingu konkretnych senatorów, którzy chcą utrącenia ustawy”.
Głos w tej zabrało także polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wiceszef resortu Paweł Jabłoński zaapelował do WP i czytelników, aby na tego typu doniesienia “reagować spokojnie”. - Prób szerzenia podobnych plotek jest bardzo wiele - stwierdził wiceminister.
Jabłoński zwrócił uwagę, że podobna sytuacja miała miejsce, gdy rozpoczęto debatę w sprawie podatku od reklam. Jest przekonany, że znajdą się osoby i instytucje, które poprzez “kreowanie wizji rzeczywistości” zagrażającej bezpieczeństwu będą chciały zablokować prace nad lex TVN. - Podchodzimy do tych prób z dużym dystansem - zaznaczył wiceszef MSZ.
Dwa ważne dokumenty, które mogą przeważyć szalę
WP twierdzi, że bez względu na to, czy relokacja będzie konsekwencją przyjęcia lex TVN, to w USA pojawiły się dwa kluczowe dokumenty. To od nich ma zależeć rozkład sił bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Pierwszy to Global Force Posture Review, czyli cykliczny przegląd potencjału wojsk USA autorstwa Departamentu Obrony. Przygotowanie tego dokumentu zlecił sam prezydent Joe Biden. Ukaże się prawdopodobnie we wrześniu.
Druga regulacja to National Defense Authorization Act (2022), czyli budżet na poczet amerykańskich sił zbrojnych. Senatorowie i członkowie Izby Reprezentantów, którzy złożyli podpis pod apelem w sprawie lex TVN, mają bezpośredni wpływ na wydatki na obronność.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV: