wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Nie żyje lider zespołu "Homomilitia" Wojciech Krawczyk

22 Marca 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Nie żyje Wojtek Krawczyk. Lider łódzkiego zespołu punkowego Homomilitia przegrał walkę z koronawirusem. "Dziś po dwóch tygodniach walki z COVID w szpitalu pod respiratorem odszedł od nasz kolega i przyjaciel" - piszą bliscy wsp&oac

Wojtek Krawczyk otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Nie wiemy, czy wokalista zmagał się z chorobami współistniejącymi. Wiemy jednak że ostatnie dwa tygodnie życia spędził pod respiratorem. Niestety, mutacja wirusa wywołuje ciężki przebieg zakażenia u coraz młodszych osób. Artysta zmarł w wieku 50 lat. 

Właśnie dowiedziałem się, że zmarł Wojtek Wojti Krawczyk, współzałożyciel i wokalista zespołu anarchistyczno-punkowej...

Opublikowany przez Wolnelewo Sobota, 20 marca 2021

Nie żyje Wojtek Krawczyk. Wokalista zespołu Homomilitia miał 50 lat

Wokalista HCpunkowego zespołu Homomilitia swoją popularność zyskał w latach 90. To właśnie wtedy, jako jedna z pierwszych osób publicznych, otwarcie mówił o prawach człowieka. Sam nie ukrywał orientacji seksualnej. "Wojciech był wyotowanym gejem, a teksty jego piosenek, jako jedne z pierwszych w Polsce poruszały tematy homofobii, rasizmu, globalizmu czy radykalnego feminizmu. [...] Odchodzi legenda" - wspominają członkowie "Repliki". 

"To w knajpach robionych przez punków po raz pierwszy widziałem swobodnie siedzących sobie na kolanach facetów i nikt z tego zagadnienia nie robił. Mogłeś i mogłaś być tym kim chcesz być" - wspomina jeden z sympatyków wokalisty. Na stronie "Wolnolew" przypomniano, że Wojtek Krawczyk mówił o feminizmie i równości seksualnej, gdy w Polsce jeszcze nie było Parad Równości, a na manifestacjach grup pro choice stawiała się garstka osób. 

Dziś po 2óch tygodniach walki z COVID w szpitalu pod respiratem odszedł od nasz kolega i przyjaciel Wojtek Wojti...

Opublikowany przez J23 Sound System Sobota, 20 marca 2021

- To jest moje ciało i wybór należy do mnie - mogliśmy usłyszeć w utworze Homomilitii o tytule "Moje ciało -mój wybór". Bliscy Wojtka Krawczyka wspominają go jako wspaniałego i oddanego przyjaciela. "Dosknały kompan zabawy z czarnym pasem z szyderstwa" - czytamy. Przypomnijmy, że zespół muzyczny tworzył od 1996 do 2000 roku. W tym czasie, we współpracy z wydawnictwami muzycznymi Malarie, Nikt nic nie wie i Scream, zaprezentowali opinii publicznej szereg piosenek-manifestów. 

Poza W "Moje ciało - mój wybór" mogliśmy słuchać "Multinationals", "Ziemia", "Homofobia", "Instynktowne myślenie k****em", "Inteligencja mierzona mięśniami", "Nienawiść do homoseksualistów", "Głupota leczona latami", a także "Policja". Wojtek Krawczyk sprzeciwiał się niszczeniu przyrody i zabijaniu zwierząt. Potępiał zachowania seksistowskie i otwarcie deklarował, że postawa policji nie zmieniła się pomimo zmiany ustroju. 

Tematy, choć w latach 90. były niszowe, dziś regularnie rozgrzewają scenę polityczną. Wokalista nie jest pierwszą osobą publiczną, która przegrała walkę z koronawirusem. Kryzys epidemiczny odebrał nam wybitne postacie. Musieliśmy pożegnać między innymi Dariusza Gnatowskiego, Andrzeja Wilkowskiego, profesora Jerzego Limona, czy też Piotra Machalicę. 

Nie wiemy, kiedy zostaną przeprowadzone uroczystości pogrzebowe artysty. Wojtek Krwaczyk zmarł w sobotę 20 marca. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Dramatyczny splot zdarzeń dla Grażyny Torbickiej. Przykre, co spotkało ją w ostatnim czasie

  • Komentarz ws. policjanta, który zrobił sobie zdjęcie z piosenkarzem na proteście koronasceptyków

  • IMGW wydał najnowsze ostrzeżenia. Dotyczą aż 11 województw

Źródło: [Instagram/Replika/Facebook/J23 Sound System]

Alan Wysocki

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Pixabay/jozefbabij

Polska

Mandat na grzybobraniu. Niektórzy narażają się na karę rzędu 5 tys. zł

Czytaj więcej >
Elektrownia Rybnik

Polska

Niebezpieczeństwo w Elektrowni Rybnik. Chlor rozprzestrzenił się w pomieszczeniach, w których przebywali pracownicy

Czytaj więcej >
Wypadek

Polska

Na trasie A2 zderzyły się dwa samochody prowadzone przez obcokrajowców. Jedna z osób doznała bardzo poważnych obrażeń

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64799143

Polska

KRS. Skandal podczas zdalnego głosowania. Mikrofon był włączony

Czytaj więcej >
Pożar

Polska

Pożar budynku mieszkalnego w Piasecznie. Choć mieszkańcy przekonywali strażaków, że wszyscy opuścili budynek, w pogorzelisku odnaleziono zwęglone zwłoki

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Kraków. Nie żyje motocyklista, który zderzył się z osobówką

Czytaj więcej >