wtv.pl > Świat > Wielka Brytania. Zmienią się zasady wjazdu do kraju. Potrzebny będzie paszport
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:12

Wielka Brytania. Zmienią się zasady wjazdu do kraju. Potrzebny będzie paszport

Wielka Brytania
Wikimedia Commons/Kazimierz Mendlik - zdjecie ilustracyjne

Wielka Brytania. Od 1 października zmienią się zasady wjazdu do kraju. Większość obywateli Unii Europejskiej, w tym Polski, będzie mogła wjechać na miejsce jedynie posiadając paszport. Będą jednak od tej reguły wyjątki - niektórzy wciąż będą mogli podróżować tylko z dowodem osobistym.

Mimo tej możliwości, konsulat zachęca, by podróżować z paszportem, który jest bardziej pewnym środkiem, pozwalającym na przejazd.

Wielka Brytania. Od 1 października zmienią się zasady wjazdu do kraju

Od początku października obywatele Unii Europejskiej nie będą mogli już w większości przypadków korzystać z dowodu osobistego na granicy. Taką możliwość otrzymają jedynie osoby, które posiadają status osoby osiedlonej (settled status).

Te osoby będą mogły bez problemu przemieszczać się między granicami, jeśli będą miały przy sobie tylko dowód osobisty. Konsulat polski przestrzega jednak, by w razie czego mieć również paszport, co znacznie usprawni ruch graniczny.

Jednocześnie zaapelowano do wszystkich Polaków, którzy wcześniej bez przeszkód podróżowali z dowodem osobistym, o uwagę i wyrobienie nowego paszportu lub zabranie go w trasę.

- Szczególnie na zmianę przepisów uczulamy kierowców w transporcie towarowym i pasażerskim, bo oni regularnie przekraczają granicę i często robią to korzystając z dowodu osobistego. Ważne, by pamiętali, by używać paszportu, aby zapobiec sytuacji, w której nie zostaną wpuszczeni wioząc np. szybko psujące się towary - mówił konsul generalny.

Paszport - co należy sprawdzić?

Paszport jest dokumentem bardziej problematycznym do wyrobienia - by go zdobyć, należy uiścić opłatę i złożyć wniosek ze zdjęciem w Urzędzie Miasta, w wydziale paszportowym.

Należy pamiętać, że choć paszport ma długą ważność, może się okazać, że pojawią się problemy, jeśli będziemy próbowali go użyć na mniej niż pół roku przed utratą jego ważności - warto pomyśleć wcześniej o wyrobieniu nowego dokumentu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: Wikimedia Commons/Kazimierz Mendlik - zdjecie ilustracyjne