wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Według policji na wiecu Andrzeja Dudy uczestniczyło za dużo osób. Organizatorzy dwóch zgromadzeń mogą ponieść bardzo poważne konsekwencje?

5 Lipca 2020

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

Wiec Andrzeja Dudy nielegalnym zgromadzeniem publicznym? Od jakiegoś czasu media i internauci przyglądają się zjawisku niepokojąco dużej ilości osób na wiecach wyborczych w dobie epidemii. Dotyczy to m.in. ubiegającego się o reelekcję prezydenta, k

Jak przekazało RMF24 z informacji uzyskanych przez PAP, policja planuje skierować do sądu wnioski o ukaranie organizatorów zgromadzeń publicznych. Sytuacja miała miejsce podczas wiecu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy, który odbył się w sobotę we Wrocławiu. Sytuacja przykuła uwagę już nie tylko mediów i internautów, ale także samej policji, według której w zgromadzeniach uczestniczyło stanowczo za dużo osób. Sprawa dotyczy zgromadzenia zwolenników głowy państwa oraz jego przeciwników, którzy przyszli na wiec - jedni w ramach wsparcia prezydenta, a drudzy w ramach protestu. Ich ilość była jednak znacznie przekraczająca obecnie dopuszczalną, czyli do 150 osób. Ponadto ludzie nie zachowywali dystansu i sporo z nich nie miało na sobie maseczek.

Wiec Andrzeja Dudy nielegalnym zgromadzeniem publicznym? Sprawą zajęła się policja, będą wnioski o ukaranie?

Jak podał wrocławski magistrat, w sobotę na rynku we Wrocławiu, oprócz wiecu Andrzeja Dudy i zgromadzenia jego zwolenników, którzy przyszli pokazać swoje wsparcie i poparcie w wyborach, odbyło się wówczas jeszcze kilka innych zgromadzeń. Łącznie mogło być ich aż siedem. Pojawili się tam także jego przeciwnicy, którzy próbowali zagłuszyć spotkanie z obecnie urzędującym prezydentem. W sumie było to kilkaset osób, zdecydowanie więcej niż 150.

Przepisy, które obecnie obowiązują w naszym kraju, wprowadzone w związku epidemią koronawirusa i walką z tym niewidzialnym wrogiem, mówią jasno, że ograniczona jest liczba uczestników wszelkich zgromadzeń, spotkań i imprez do maksymalnie 150 osób. Imprezy masowe, z większą ilością osób niż dopuszczalne 150, są natomiast obecnie zabronione do odwołania.

Jak podkreślił w wydanym w niedzielę oświadczeniu rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, nadkom. Kamil Rynkiewicz, obecnie policja prowadzi czynności wyjaśniające i zamierza skierować do sądu wniosek o ukaranie w związku z dużymi zgromadzeniami, które odbyły się na terenie wrocławskiego Rynku w sobotę. Dotyczy to głównie dwóch największych zgromadzeń. Ma to związek z przekroczeniem dopuszczalnej ilości uczestników zgromadzenia i co za tym idzie złamania przepisów, czego dopatrzyła się wrocławska policja.

"Rynkiewicz podkreślił, że podobne działania dolnośląska policja podejmowała w ostatnich tygodniach również w stosunku do organizatorów innych zgromadzeń, na których stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej liczby uczestników" - podaje RMF24 z informacji uzyskanych przez PAP.

Źródło: RMF24 / PAP

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >