Jacek Kurski o "Wiadomościach" TVP. youtube.com/TVP InfoŹródło: youtube.com/TVP Info
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 27 Stycznia 2021

Przypominamy: 7 lat temu Jacek Kurski udzielił wywiadu o WOŚP. Padły słowa o propagandzie

"Wiadomości" TVP krytykowane przez Jacka Kurskiego? Choć dziś wydaje się to niemożliwe, do niepochlebnych wypowiedzi na temat państwowej telewizji dochodziło z ust obecnego prezesa stacji jeszcze 7 lat temu. W programie "Dziś wieczorem", były poseł PiS wypowiadał się na temat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

  • 7 lat temu Jacek Kurski był gościem programu "Dziś wieczorem", emitowanego tuż po "Wiadomościach" TVP
  • Były poseł PiS mówił o dużym zaangażowaniu państwowej telewizji w akcję charytatywną Jerzego Owsiaka
  • Jednocześnie obecny prezes TVP przyznał, że sam wspiera finansowo WOŚP

Jacek Kurski był gościem w programie "Dziś wieczorem", emitowanym tuż po "Wiadomościach" TVP między 2013 a 2016 r. 

Starcie po "Wiadomościach" TVP 

Jacek Kurski, ówczesny członek Solidarnej Polski oraz Jacek Rozenek (Twój Ruch) 7 lat temu skonfrontowali się w programie publicystycznym emitowanym tuż po "Wiadomościach" TVP - "Dziś wieczorem". Prowadzącym był współpracujący ze stacją również i dziś Krzysztof Ziemiec

Rewolucja w przychodniach? Wszyscy powyżej 40. roku życia mogą zyskaćRewolucja w przychodniach? Wszyscy powyżej 40. roku życia mogą zyskaćCzytaj dalej

Głównym tematem spotkania miała być akcja charytatywna Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a w zasadzie słowa krytyki pod jej adresem, jakie pojawiły się ze strony członków Prawa i Sprawiedliwości. Prowadzący zapytał Kurskiego, czy popiera inicjatywę Jurka Owsiaka. 

- Jestem na tak, bo każdą akcję charytatywną trzeba wspierać - odparł wówczas bez wahania obecny prezes TVP. 

Nie obyło się jednak również bez kilku "prztyczków" wymierzonych w WOŚP, a także w stronę "Wiadomości" TVP i mediów publicznych, wspierających na tak dużą skalę akcję Owsiaka. 

- Mnie irytuje tylko sakralizacja i takie poczucie, nawet w Wiadomościach parę dni temu widziałem, że wielu ludzi przez propagandę ma poczucie, że gdyby nie Jerzy Owsiak, to system ochrony zdrowia w Polsce w ogóle by się zawalił - stwierdził Kurski.

"(...) za publiczne pieniądze kreuje tę akcję!"

- Ile rząd daje na Orkiestrę? A 18 000 policjantów, które musi zatrudnić? A łącza wszystkich stacji publicznych, 16 ośrodków telewizji? - wyliczał Jacek Kurski w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem po "Wiadomościach" TVP. - Więc jest gigantyczny wysiłek pieniądza publicznego, również skarbu państwa, spółek państwowych, samorządu, w związku z czym jest olbrzymie wsparcie dla tej akcji.

Krzysztof Ziemiec postanowił zapytać Jacka Kurskiego o jego opinię na temat krytyki ze strony środowiska Prawa i Sprawiedliwości, jaka padała pod adresem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

- Pana dawni koledzy klubowi też nie pomogli, myślę o pani prof. Pawłowicz czy pośle Arturze Górskim, którzy bardzo mocno mówią „nie”. „Nie dajemy bo…” i tutaj padają też bardzo… nie wiem, czy mam zacytować czy nie. Pani poseł mówiła o chlaniu na przystanku Woodstock - opowiadał prowadzący. 

Obecny prezes TVP nie odniósł się do tych słów, natomiast ponownie zaatakował państwową telewizję, zarzucając jej duże wsparcie finansowe wobec inicjatywy Jerzego Owsiaka. 

- Przez kilka dni, jeśli nie tygodni, duża część mediów publicznych za publiczne pieniądze kreuje tę akcję. Ciekawe, czy byłaby akcja Jerzego Owsiaka, gdyby nie wsparcie telewizji - zastanawiał się Kurski. 

Jednocześnie były poseł PiS zaznaczył, że sam nie ma nic przeciwko WOŚP-owi i chętnie udziela jej pomocy finansowej. 

- Nie ma nikogo na prawicy czy w Solidarnej Polsce kogoś, kto byłby przeciwny akcjom charytatywnym, sam przekazywałem na Orkiestrę czterocyfrowe kwoty, przed przecinkiem i się tego nie wstydzę - powiedział. 

Myślicie, że dziś Jacek Kurski żałowałby swoich słów pod adresem WOŚP-u lub państwowej telewizji?  

(Zdjęcie wyróżniające jest screenem nagrania "Jacek Kurski i Andrzej Rozenek o WOŚP i alkomatach (Dziś wieczorem TVP Info, 13.01.2014)", zamieszczonego na kanale YouTube TVP Info - youtube.com/TVP Info)

Źródło: youtube.com/TVP Info

Artykuły polecane przez redakcję WTV: