wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Kontrowersyjny materiał "Wiadomości" TVP. Uderzają w brak praworządności we Francji i Niemczech

18 Lutego 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Wczorajsze "Wiadomości" TVP poświęciły osobny materiał marszałkowi Senatu, Tomaszowi Grodzkiemu. Wytknięto mu brak wyczucia i przyzwoitości. Wszystko przez wzgląd na debatę o praworządności, jaka będzie miała miejsce w izbie wyższej. Do dyskusji

 • "Grodzki bez wyczucia i przyzwoitości" - brzmiał pasek "Wiadomości" TVP, zapraszający do materiału o praworządności. Przedstawiono ujęcia z obozu Auschwitz, a także przypomniano o pancerniku Schleswigu-Holsteinie

 • Zaskakujący materiał wyemitowano 17 lutego. Wczorajsze, wieczorne wydanie dziennika informacyjnego poprowadziła Danuta Holecka zaś materiał przygotował Marcin Tulicki

 • - Państwo Niemieckie i państwo Francuskie ma olbrzymie problemy z praworządnością - deklarował komentator Telewizji Polskiej. Cały materiał trwał przez ponad 4 minuty

Jak podały "Wiadomości" TVP, Marszałek Senatu, Tomasz Grodzki zorganizował debatę o praworządności, w czasie trwania szczytu Grupy Wyszehradzkiej. Polityk Koalicji Obywatelskiej chce postawić pytanie, czy praworządność jest pod presją. W debacie weźmie udział przewodniczący Bundesratu, Reiner Haseloff, a także przewodniczący Senatu Republiki Francuskiej Gerard Larcher.

Reporterzy Telewizji Polskiej, powołując się na opinię historyków, zarzucili dwóm członkom Unii Europejskiej poważne problemy z przestrzeganiem zasad praworządności. - A jeśli chodzi o Niemcy - to historycy nie mają wątpliwości: są ostatnim państwem, które ma moralno-etyczne prawo do pouczania Polski - mogliśmy się dowiedzieć. 

Wczorajsze "Wiadomości" TVP ostro o Grodzkim i Tusku

Komentatorzy medium przypomnieli o stosowaniu środków przymusu bezpośredniego wobec osób, które demonstrowały na ulicach Francji i Niemiec. Zaproszenie marszałka określono mianem "problematycznego" i "wstydliwego". Warto jednak podkreślić, że polityk Platformy Obywatelskiej jest trzecią, najważniejszą osobą w państwie, kierującą pracami izby wyższej polskiego parlamentu. - Niemiecki system prawny jest upolityczniony - oskarża historyk. 

Przypomniano o relacji na linii Warszawa-Berlin. - Ludobójstwo, obozy śmierci, bombardowanie polskich miast, czy dzieła sztuki skradzione przez Niemców w czasie II Wojny Światowej - wyliczał dziennikarz "Wiadomości" TVP. W materiale przedstawiono archiwalne ujęcia z czasów okupacji i Powstania Warszawskiego. Mogliśmy dostrzec także tak zwane przebitki z obozu koncentracyjnego w Auschwitz. 

Powołano się na oświadczenie Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, który zarzucił Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości liczne zaniedbania i zaniechania w ściganiu nazistowskich żołnierzy po zakończeniu II Wojny Światowej. Zaprezentowano słynny pancernik Schleswig-Holstein, który został wykorzystany w bitwie pod Westerplatte. Chwilę później widzom "Wiadomości" TVP ukazał się Donald Tusk.

Dziennikarze mówili o "płomiennym" przemówieniu polityka do "przyjaciół" z niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. Wskazano także, że mowa została wygłoszona w języku naszego zachodniego sąsiada. - Słowa bolą podwójnie i wywołują podwójne oburzenie - oceniał reporter. 

- Na miejscu marszałka Grodzkiego zorganizowałbym konferencję o reparacjach wojennych - sugerował komentator, jednak "Wiadomości" TVP nie dopuszczają "niezręczności", a wręcz mówią o celowym działaniu członka Platformy Obywatelskiej. 

Według Telewizji Polskiej senator zaprasza zagranicznych polityków do ingerowania w polskie interesy. W materiale nie usłyszeliśmy jednak informacji, że debata miała miejsce z okazji 30-lecia istnienia Trójkąta Weimarskiego. "Forum Dialogu" odbędzie się w formie wideokonferencji. Co więcej, Trójkąt Weimarski tworzą jedynie trzy państwa - Polska, Niemcy i Francja. Trudno wskazać, jak mogłaby wyglądać alternatywna lista gości. 

Trójkąt Weimarski zaś miał na celu przezwyciężenie podziałów Europy poprzez integrację Polski ze strukturami europejskimi i euroatlantyckimi

Redakcja nie przedstawiła też pełnej listy gości programu. Zaliczają się do nich:

 • Senator Jean-Yves Leconte, członek Komisji Prawnej i Komisji do Spraw Unii Europejskiej Senatu Francji

 • Claire Bazy Malaurie, wiceprzewodnicząca Komisji Weneckiej, członek francuskiego Trybunału Konstytucyjnego

 • Senator Aleksander Pociej, przewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Senatu RP

 • Prof. dr hab. Ewa Łętowska, była sędzia Trybunału Konstytucyjnego RP

 • Senator M. Jean-François Rapin, przewodniczący Komisji Spraw Unii Europejskiej Senatu Francji

 • Senator Bogdan Klich, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Senatu RP

Tematem zaś będzie obrona praworządności, ale w ujęciu systemu prawnego Unii Europejskiej.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

 • Szkoły podstawowe jednak zamknięte? Są zmuszone do powrotu do nauki zdalnej

 • Tadeusz Rydzyk prosi o pieniądze. Skarży się na ciężką sytuację

 • Miasto Szczecin pozywa rząd do sądu. Żąda bajońskiej sumy, inne miasta pójdą jego śladem?

Alan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

TV

Czy Donald Tusk jest gorliwym katolikiem? Pracownicy "Wiadomości" TVP zrobili o tym materiał

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

TV

Krzysztof Skórzyński zawieszony przez TVN24. Niespodziewane konsekwencje afery mailowej

Czytaj więcej >

TV

"Fakty" TVN. Jasny komunikat dla widzów na zakończenie wydania

Czytaj więcej >

TV

Pokaz absurdalnych pasków w TVP Info. "Klęska" i "(d)efekt Tuska"

Czytaj więcej >

TV

Zdaniem dziennikarza TVP3 Opole wegetarianizm prowadzi do homoseksualizmu. Skandaliczny wpis obiega sieć

Czytaj więcej >
Tusk w TVP Info

TV

TVP komentowało wystąpienie Donalda Tuska w Płońsku. Seria krytycznych pasków

Czytaj więcej >