wtv.pl
Wiadomości Ministerstwo Zdrowia

WTV

Pilna decyzja ministra zdrowia, chodzi o obostrzenie. Wchodzi w życie już dzisiaj, mogłeś o tym nie wiedzieć

8 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Maria Hędrzak

Udostępnij:

Wiadomości z Ministerstwa Zdrowia mogły ominąć wiele Polek i Polaków. Bardzo późnym wieczorem media doniosły, że resort planuje wprowadzenie zmian, polegających na zaostrzeniu reżimu. Tym razem chodzi o noszenie maseczek i przyłbic.

"Z uwagi na fakt, że obserwujemy coraz częstsze lekceważenie obowiązku zasłaniania nosa i ust, co może skutkować nowymi zakażeniami, oraz biorąc pod uwagę opinie lekarzy, którzy nie widzą istotnych przeciwwskazań do noszenia masek, zdecydowaliśmy się, że od soboty z obowiązku zakrywania nosa i ust w sklepach, urzędach czy transporcie zwalniają ściśle określone w rozporządzeniu wskazania. Poza nimi obowiązek zasłaniania twarzy jest powszechny", przekazał w rozmowie z PAP-em wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński.

Wiadomości z Ministerstwa Zdrowia

Warto zaznaczyć, że późnym wieczorem w piątek opublikowano już w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie. Początkowo mówiło się, że rząd wprowadzi jedynie obowiązek przedstawiania zaświadczenia zwalniającego z noszenia maseczki przez czynniki zdrowotne. Ostatecznie zapisy uległy zmianie.

Należy podkreślić, że zmiany wchodzą w życie już dziś, 8 sierpnia 2020 roku. Ci, którzy nie wiedzą o modyfikacjach, mogą narazić się na kary.

Kto jednak kwalifikuje się do grupy, która nie musi mieć na sobie maseczki? Tym razem w rozporządzeniu włączono do ich grona m.in. osoby niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi. 

Co więcej, jak informuje PAP, w dokumencie nie zabrakło nowych decyzji ws. żółtych i czerwonych stref, a konkretnie działających na ich terenie siłowni, kin oraz podobnych lokalizacji. Onet przekazał, że "doprecyzowano też rozwiązania dotyczące kościołów".

Źródło: Onet / PAP

Tagi:

Ministerstwo ZdrowiaKoronawirus

Maria HędrzakAutor

Redaktorka i wydawczyni, absolwentka stosunków międzynarodowych oraz studentka specjalizacji Bliski Wschód i Afryka na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >