wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Sprzedaż produktów wege diametralnie wzrośnie. O co chodzi?

11 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Wzrastająca popularność produktów wege na polskim rynku sprzyja rozwojowi rodzimej produkcji wegańskich zamienników mięsa czy produktów mlecznych. Obroty firm z tej branży wzrastają nawet o 300 procent rocznie. Rolnicy mają jednak za

Rosnący popyt na żywność niepochodzącą od zwierząt jest szansą dla polskich producentów wkraczających dopiero na ten rynek. Wysyp produktów wegańskich jest w pewnej mierze kwestią pokoleniową. Gazeta Wyborcza opisuje działalność pani Magdy, która odziedziczyła po dziadku i ojcu fabrykę produkującą jogurty z krowiego mleka, sama jednak zajęła się produkcją jogurtów wegańskich.

- To kwestia wartości - tlumaczy pani Magda w rozmowie z Gazetą Wyborczą. Przede wszystkim jednak jest to prężnie rozwijająca się branża przynosząca realne zyski. Według Igora Sadurskiego, szefa firmy Bezmięsny, obroty jego przedsiębiorstwa wzrastają o 300 procent rocznie

-  Mamy wzrosty jak start-up technologiczny i tak też funkcjonujemy. Rok temu nawiązaliśmy współpracę z pierwszą siecią handlową, a dziś jest ich już sześć - tlumaczy Sadurski w rozmowie z Gazeta Wyborczą. 

Wśród popularnej na polskim rynku żywności wegańskiej rodzimej produkcji znajdziemy poza jogurtami także "wegańskie smarowidła" przygotowywane przez firmę Wege Siostry czy wegańskie pasztety firmy Mazur Food.

Stanowisko rolników

Wzrost popularności wegańskich zamienników mięsów czy serów przyczynia się do wypierania z rynku produktów pochodzenia zwierzęcego, co wzbudza sprzeciw rolników. Nie opowiadają się oni przeciwko samej konkurencji.

-  Ale imitowanie produktów mięsnych i podszywanie się pod produkty mięsne przez firmy wegańskie jest nieetyczne i jest działaniem na granicy prawa - tłumaczy w rozmowie z Gazetą Wyborczą Jerzy Wierzbicki, prezes Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

Z tych względów pojawiły się pomysły, żeby wprowadzić zakaz nazywania produktów wegańskich na modłę produktów zwierzęcych. W Parlamencie Europejskim odbyło się niedawno głosowanie w tej sprawie, jednak deputowani pozostawili decyzje dotyczącej tego typu regulacji w rękach poszczególnych krajów członkowskich.

Na uwagę zasługuje fakt, że produkcję wegańskich zamienników mięsa prowadzą także sami przetwórcy mięsa. Jak wskazuje Gazeta Wyborcza, zajmujący się produkcją wędlin Sokołów pod inną marką produkuje także "wegemielone" i "wegański smalczyk". 

Źródło: Gazeta Wyborcza

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Kontrowersyjne nagranie księdza w sieci. Interwencja u ministra

  • Syn Gierka pokazał grób ojca. Przekazał kilka mało znanych informacji

  • Czy ulicami Warszawy ruszy Orszak Trzech Króli? Organizatorzy wydarzenia odpowiedzieli

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >