wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ważna wiadomość dla emerytów. GUS opublikował tabelki

26 Marca 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Ważna wiadomość dla seniorów - ich emerytury mogą wzrosnąć. GUS wyliczył, że dla niektórych stawki emerytalne mogą być o wiele wyższe, niż jeszcze przed rokiem. Szczególnie usatysfakcjonowani będą mogli być świeżo upieczeni emeryci, k

  • Według wyliczeń GUS, emeryci będą mogli spodziewać się wyższych emerytur.

  • Szczególnie cieszyć mogą się ci, którzy swoje wnioski emerytalne składają w tym roku - to oni szczególnie zyskają według nowych danych.

  • Wszystko za sprawą koronawirusa - seniorzy są grupą, która najbardziej ucierpiała na pandemii. Wyliczono, że w 2020 roku zmarło aż 72 tys. osób po 65 roku życia więcej niż w latach ubiegłych.

To przełoży się na wyższe emerytury, a stawki mogą zwiększyć się nawet o kilkaset złotych!

Wyższe emerytury dla seniorów? Dane z GUS nie pozostawiają wątpliwości

System emerytalny w Polsce opiera się na wyliczaniu średniej długości życia obywateli i dzielenia ich świadczeń przez ustaloną z góry liczbę miesięcy. Ma to pomóc w wyliczaniu emerytur dla wszystkich seniorów i lepiej przewidywać ewentualne spadki lub wzrosty świadczeń. 

GUS opublikował tabele życia, które wskazują na to, że liczba seniorów powyżej 65 roku życia spadła gwałtownie po 2020 roku. Winnym jest głównie koronawirus, ale również strach przed chodzeniem do lekarzy i inne czynniki. W porównaniu z zeszłymi latami, zmarło aż o 72 tys. osób powyżej granicy emerytalnej.

Średnia przewidywana długość życia zmieniła się, a wraz z nią stawki emerytalne. Jeszcze w zeszłym roku kobiecie, która przechodziła na emeryturę w wieku 60 lat wyliczano, że przeżyje jeszcze średnio 261 miesięcy (21 lat i 9 miesięcy) i w ten sposób dostosowywano jej składki i dzielono je przez wskazaną liczbę miesięcy. Teraz liczba ta zmalała. 

Podobnie jest z mężczyznami. Tabela nie ma podziału na płcie, ale mężczyźni przechodzą na emeryturę pięć lat później, w związku z czym ich późniejsza średnia długość życia jest krótsza i wynosi 218 miesięcy (18 lat i 2 miesiące).

Nowe tablice sprawiają, że ten wiek się skraca - nowe dane sprawiają, że kobieta w wieku 60 lat pożyje jeszcze średnio 248 miesięcy, czyli o 13 miesięcy krócej - podobnie będzie z mężczyznami, którzy według wyliczeń będą żyli jeszcze 205 miesięcy. 

Zmiany dotyczą głównie nowych emerytów

Tu wchodzi matematyka pieniężna - skoro średnie wyliczenia dotyczące miesięcy życia są krótsze, a pieniędzy ze składek nie ubyło, to podwyższy się planowana stawka miesięczna. 

Jeśli przez lata kobieta mająca 60 lat zebrała więc kapitał o wartości 400 tys. zł w ZUS, po wszystkim otrzyma emeryturę o wartości 1615 zł miesięcznie - to aż 65 zł więcej niż w ubiegłym roku.

W przypadku mężczyzn kwoty te będą nawet większe - jeśli również zgromadził on kapitał o wartości 400 tys. zł w ZUS, to jego emerytura wynosić będzie 1958 zł - to aż o 119 zł więcej niż w ubiegłym roku.

Zmiany te dotyczyć będą przede wszystkim tegorocznych emerytów - to ich długość życia wyliczana będzie według nowych tabel. Wszyscy dotychczasowi emeryci będą musieli zadowolić się jedynie podwyżkami wynikającymi z waloryzacji świadczenia. 

Niedługo tabele mogą wrócić do starych wyników - wszystko zależy od tego, jak długo pandemia utrzyma się w Polsce i jakie będą jej konsekwencje. Może to być odpowiedni moment dla niezdecydowanych. Być może to właśnie w tym roku warto przejść na finansowanie z ZUS?

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Jak będzie wyglądała majówka? Michał Dworczyk odpowiada

  • Senator PiS otwarcie zadeklarował, że nie chodzi do kościoła

  • Horban podał możliwy termin całkowitego lockdownu w Polsce

żródło: [businessinsider.com.pl]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >