wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

"Rz": Szczepienia poza kolejką mogły się odbyć nie tylko w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

7 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Z czwartkowego wydania "Rzeczpospolitej" dowiadujemy się, że po wykryciu nieprawidłowości w procedurze szczepień w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie "poza kolejką" zaszczepiono między innymi aktorów i przedst

W ubiegłym tygodniu wyszło na jaw, że w Centrum Medycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod koniec grudnia "poza kolejką", w której pierwszeństwo mają osoby z tak zwanej "grupy 0" - przede wszystkim medyczni i niemedyczni pracownicy szpitali węzłowych i innych placówek medycznych - zaszczepiono także szereg aktorów, celebrytów i przedstawicieli świata mediów oraz byłego premiera.

Szczepienia "poza kolejką"

W związku z tym w poniedziałek Narodowy Fundusz Zdrowia wszczął kontrolę w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która wykazała między innymi, że szczepione "poza kolejką" osoby zarejestrowane zostały jako personel medyczny szpitala

- W pliku (...) znajdowały się nazwiska właśnie tych osób, o których coraz więcej dowiadujemy się z mediów i których deklaracje przyznania od kilku dni właśnie obserwujemy - komentował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski, oświadczając także, że na WUM nałożona zostanie kara finansowa. Pełne wyniki kontroli mamy poznać pod koniec tygodnia.

Z kolei według ustaleń wewnętrznej komisji WUM, powołanej w celu zbadania sprawy szczepienia celebrytów "poza kolejką", wynika, iż te wiązały się z dostarczeniem do szpitala pod koniec grudnia 450 rozmrożonych dawek szczepionki, które - aby się nie zmarnowały - należało wykorzystać w ciągu 5 dni. 

W trybie pilnym rozpoczęto więc szczepienia nie tylko celebrytów, ale także niemedycznych pracowników szpitala Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - sprzątaczy i sprzątaczek oraz woźnych. Nie jest jednak jasne, dlaczego do szczepień nie ściągnięto medyków. 

Kontrole w szpitalach węzłowych

Jak podaje "Rzeczpospolita", w związku z wykryciem nieprawidłowości w kolejności szczepień prowadzonych w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego NFZ wszczął kontrole przebiegu szczepień także w pięciu kolejnych szpitalach węzłowych

Chodzi o dwie placówki w województwie świętokrzyskim, jedną w wielkopolskim i dwie w opolskim (w Nysie i w Krapkowicach). Tymczasem dyrektorzy innych szpitali podkreślają, że nie jest konieczne dostarczanie do placówek rozmrożonych dawek szczepionki.

- Mamy dwie zamrażarki o pojemności 100 litrów. W tym tygodniu dostaliśmy 300 fiolek zawierających 1,8 tys. szczepionek. Taki ładunek swobodnie mieści się w jednej zamrażarce - czytamy w "Rzeczpospolitej" wypowiedź Marcina Jędrychowskiego, dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. 

W podobnym tonie wypowiada się dla "Rzeczpospolitej" kierujący inną placówką pełniącą rolę szpitala węzłowego w Warszawie, którego zdaniem dostarczenie do CM Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zamrożonych szczepionek pozwoliłoby uniknąć "łapanki" i szczepień "poza kolejką".

Źródło: Rzeczpospolita, rmf24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Julian Bakuła

Redaktor WTV

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Wikimedia Commons/Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64799143

Polska

KRS. Skandal podczas zdalnego głosowania. Mikrofon był włączony

Czytaj więcej >
Pożar

Polska

Pożar budynku mieszkalnego w Piasecznie. Choć mieszkańcy przekonywali strażaków, że wszyscy opuścili budynek, w pogorzelisku odnaleziono zwęglone zwłoki

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Kraków. Nie żyje motocyklista, który zderzył się z osobówką

Czytaj więcej >
GIS

Polska

GIS informuje o wycofaniu z rynku trzech napojów i kremu do gotowania. Ostrzega, by pod żadnym pozorem ich nie spożywać

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Mieszkańcy miejscowości objętych stanem wyjątkowym otrzymali alert RCB. Mogą otrzymać szybką pomoc

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Ksiądz, który celował z broni do wiernych i miał stanąć przed sądem. Nie poniesie żadnych konsekwencji

Czytaj więcej >